GeriGündem Sildenafil nedir? Sildenafil ne işe yarar?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sildenafil nedir? Sildenafil ne işe yarar?

Sildenafil nedir? Sildenafil ne işe yarar?
Abone Olgoogle-news

Sildenafil, Türkiye'de adı sıkça anılan maddeler arasında yer almaktadır. Cinsel uyarıcı hapların içerisinde kullanılan sildenafil maddesi, kullanan kişilerin vücudunun bazı bölgelerinde ve atardamarlarda genişlemelere neden olmaktadır. Peki, sildenafil nedir ve tam olarak ne işe yarar? İşte, sildenafil hakkında merak edilen bazı bilgiler

Sildenafil, etkileri dolayısıyla araştırılan etken maddelerden birisidir.

Sildenafil, cGMP-spesifik fosfodiesteraz tip 5‘in (PDE5) oral etkili, güçlü ve selektif bir inhibitörüdür. Sildenafil, bu etkisiyle korporal düz kaslarda cGMP konsantrasyonunu arttIrarak, nitrik oksitin gevşetici etkisini güçlendirir. Cinsel uyarı ile salInan nitrik oksit guanilat siklaz aktivasyonunu arttırır ve siklik guanozin monofosfat (cGMP) sentezine neden olur. cGMP düz kas relaksasyonunu sağlar ve bu durum artmış arteryel akım ve korporal veno-oklüzyon ile sonuçlanır.

Sildenafil kullanan kişilerde vücudun diğer bölgelerinde de atardamarlarda genişlemeler olacaktır. Bu etki nedeniyle de baş ağrısı, baş dönmesi gibi şikayetler görülebilir. İlacın diğer yan etkileri şunlar olabilir: Görmede bulanıklaşma, midede yanma, yüzde kızarma, burun akıntısı, burun kanaması ışığa karşı hassasiyet.

Yan etkiler doz yükseldikçe artmaktadır.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle