GeriGündem Sezaryen kısırdöngü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezaryen kısırdöngü

Sezaryen kısırdöngü
refid:29025564 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Yükselmeye devam eden sezaryen oranları uzmanlara göre artık bir ‘kısırdöngü’. Doktorlar normal doğumda yaşanabilecek herhangi bir sorun nedeniyle dava açılmasından korkuyor, kadınlar sezaryenden vazgeçmiyor.

ANTALYA’da düzenlenen 13’üncü Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nin konularından biri de sezaryenli doğumlar oldu. Türkiye’de sezaryen oranlarının ortalama yüzde 46’ya ulaştığını belirten Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, anne adaylarının, anneannesinden itibaren doğum ağrıları ve zorluklarını dinleyerek gelişen korkularının halledilmesi gerektiğini vurguladı. Demir, önerilerini ise şöyle sıraladı: “Doğuma hazırlık kursları ve eğitimleri yaygınlaşmalı. Ağrısız doğumlar için, epidural anesteziyi bilen uzmanların sayısı artmalı. Ebelik sisteminin geliştirilmeli. Ama ebeler, kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına bağlı çalışmalı.”

‘Tazminatı sgk ödesin’

Sağlık Bakanlığı ile SGK’nın konuyla ilgili elini taşın altına koymasının zamanı geldiğini hatırlatan Demir, şöyle devam etti: “Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları haklarında en çok dava açılan doktor grubu. Kimse bizi ‘Neden sezaryene aldın?’ diye dava etmiyor. Ama ‘Normal doğuma almasaydın, bunlar olmazdı’ diye dava ediyorlar. Bu davalar sonunda çıkan tazminatları ya Sağlık Bakanlığı ya da SGK ödemeli. Halbuki gebelikte her şey yolunda gitse, iyi takip edilse bile doğum esnasında sorun yaşanabiliyor. Örneğin serepral palsi (beyin felci) sadece doğumda (oksijensiz kalmaya bağlı) gelişmiyor. Anne karnında kontrol edilemeyen suyunun az olması, ikiz gebelik gibi başka riskler de yol açılabiliyor.”

2 milyonluk normal doğum davası var

DOKTORUN hamileliği dikkatli takip etmesi, doğumda hasta başında olmasına rağmen bebekte ölüm, omuz kırılması, annede makata doğru yırtıklar gibi sorunlar gelişebildiğini belirten Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin Genel Sekreteri Prof. Dr. Ateş Karateke, “Sorunlar doktora bağlanıyor. Dava edilen doktorlardan yüklü tazminatlar talep ediliyor. Doktorlardaki bu korkular sezaryen oranını aşağı çekme gayretini boşa çıkarıyor” dedi.

‘DAVA AÇILMASIN’

Gebelik ve doğum süreçlerini iyi takip eden doktorlara karşı dava açılmaması için imza kampanyası yaptıklarını anlatan Prof. Dr. Karateke, “1.5-2 milyon liralık tazminatla yargılanan doktorlar var” diye konuştu. Karateke, 2004’te doktorlara yönelik yapılan Türk Ceza Kanunu düzenlemesinin de sezaryenlerdeki ivmeyi artırdığını hatırlattı. İkinci, üçüncü doğumların da sezaryanle yapılmasının oranların yükselmesinde etkisinin büyük olduğunu belirtti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle