GeriGündem Sevgililer Günü ne zaman? İşte 2021 Sevgililer Günü tarihi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevgililer Günü ne zaman? İşte 2021 Sevgililer Günü tarihi

Sevgililer Günü ne zaman? İşte 2021 Sevgililer Günü tarihi
Abone Olgoogle-news

Yeni yıl heyecanının yaşanmasına kısa bir süre kala, Sevgililer Günü tarihi araştırmaları da hız kazandı. Yılda bir kez kutlanan, çiftlerin hediyeleştiği ve çeşitli etkinlikler yaptığı Sevgililer Günü'nün 2021 yılında hangi gün kutlanacağı ve kaç gün kaldığı sorgulanıyor. Peki, 2021 Sevgililer Günü ne zaman kutlanacak?

14 Şubat 2021 Sevgililer Günü her yıl olduğu gibi önümüzdeki yıl da çiftler tarafından kutlanacak. 2021 yılı Sevgililer Günü için birçok kişi sürpriz hazırlıklarına şimdiden başladı. İşte, Sevgililer Günü'nün 2021 tarihi...

14 Şubat, 2021 yılında pazar gününe denk geliyor. Bu anlamlı günde, milyonlarca kişi sevdiği kişiyi mutlu edebilmek adına hediyeler alacak ve çeşitli organizasyonlar yapacak.

SEVGİLİLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü, Milattan Sonra III. yüzyıla dayanmaktadır. Rivayete göre İmparator 2. Claudius Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Claudias, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentina ise Cladudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentina kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Valentina Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında da Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

O gün itibariyle Sevgililer Günü'nün kutlandığı ifade edilmektedir. Sevgililer Günü, normal bir hediye alıp vermekten daha çok, partnerler arasında romantik bir paylaşım ve sevginin geleceğine ilişkin bir yatırım olarak da kabul edilmektedir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle