Sevan Nişanyan'a hapis cezası

Sevan Nişanyana hapis cezası

Yazdığı bir yazıda 'Allah ile kontak kurduğunu iddia eden', 'bundan siyasi, mali ve cinsel menfaat temin eden' ve 'bir Arap lideri' olduğu yönündeki nitelendirmelerde bulunarak Hz. Muhammed'e hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan gazeteci-yazar Sevan Nişanyan, 13 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Haberin Devamı

Mahkeme Nişanyan’ın sabıkasında 3 aydan fazla hapis cezası bulunduğuna dikkat çekerek verilen cezayı ertelemedi.

SEVAN NİŞANYAN hurriyet.com.tr'ye KONUŞTU

Sevan Nişanyan  aldığı 13 ay hapis cezasını  hürriyet.com.tr’ye değerlendirdi.  Fazıl Say’ın cezasına da atıfta bulunan Nişanyan, bunun bir hükümet politikasına dönüştüğünü kaydetti. Karara itiraz edeceklerini önce temyize ardından Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini belirten Sevan Nişanyan şunları söyledi:

“ Burada sistemli bir politika var. Bu yıl başından bu yana bir takım davalar açma yoluna gittiler. Fazıl Say ve benimle devam ettiler. Çok ciddiye alıyorlar ya da belki derslerini iyi çalışmışlar diye de değerlendirebiliriz. Bunun artık bir hükümet politikası olduğuna inanıyorum.  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına o kadar fütursuzca bir meydan okuma ki bu… Ya akıllarını kaçırdılar ya çok bilinçli yapıyorlar. Bunun başka bir izahı yok. Bu işten ben AİHM’den o kadar ciddi tazminat alırım ki. Ama tabii ki önce temyize ardından da Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz. Burada ifade özgürlüğüne yönelik pervasızca bir ihlal var. Yazımda hakaret anlamına gelebilecek tek bir kelime kırıntısı yoktu. Benim Müslümanlarla aram iyidir. Kemalist  değilim sadece. Ama Müslümanlarla her zaman iyiyim ve çok da görüştüğüm sevdiğim arkadaşlarım var. Bu; inancı zorbalıkla dayatamazsın ve inancıma laf edemezsin denmesine bir meydan okumadır. Ben de meydan okumaya gelemem. Bu noktada kalkıp 13 ay hapis cezası vermek çağdaş hukuka savaş açmaktır. Ben Hrant Dink de değilim. Kanlı gözyaşı dökemem.  Eğer savaşsa savaşırım. Hodri meydan! Bu anlamda da hukuki yoldan her yola başvuracağım.”

Haberle ilgili daha fazlası: