Şehitler için tören

Şehitler için tören

Şehit polis memuru Salih Hüseyin Parça ve şehit Uzman Onbaşı Muhammet Oruç düzenlenen törenlerle, son yolculuklarına uğurlanmak üzere memleketlerine gönderildi.

Haberin Devamı

13 Temmuz 2015’te göreve başlayan ve henüz ayı bile dolmadan, dün gece ilk görev yeri olan Şırnak’ın Cizre ilçesinde, PKK’lıların zırhlı polis aracına düzenlediği roketatarlı saldırıda şehit olan polis memuru Salih Hüseyin Parça için Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü önünde tören düzenlendi. Törene, İl Valisi Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Emniyet Müdürü Halis Böğürcü, askeri erkan ve şehidin meslektaşları katıldı.

BAKAN ŞEHİT AİLESİYLE

Şehitler için tören

Bursa’da bugün açılış ve esnaf ziyareti yapacağı açıklanan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bütün programlarını iptal ederek Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde PKK’lı teröristler tarafından zırhlı araca düzenlenen roketatarlı saldırıda şehit düşen 23 yaşındaki polis memuru Salih Hüseyin Parça’nın ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Şehitler için tören

Şehit babası Mehmet Parça’ya taziyelerini ileten Müezzinoğlu, bu ülkeyi bölmek isteyenlerin emellerine ulaşamayacağını söyledi. Mehmet Parça’nın yanına oturan Müezzinoğlu şehit babasının elini bırakmadı. Okunan Kuran-ı Kerim’in ardından Müezzinoğlu Mehmet Parça’nın koluna girdi. Bakan Müezzinoğlu Parça’yı makam aracına bindirirken anne Nuriye Parça’da başka bir makam aracına bindi. Müezzinoğlu, aileyle birlikte Yenişehir Havaalanı’nda bekleyen özel uçakla Erzurum Havalimanı’na gitti. Buradan karayolu ile Artvin’in Yusufeli İlçesi’ne giden aile ve Müezzinoğlu Parça’nın cenaze törenine katılacak. Şehit polisin cenazesinin Yusufeli İlçesi’nin Dokumacılar Köyü’nde toprağa verileceği bildirildi.

Şehidin biyografisinin okunması ile başlayan törende konuşan İl Emniyet Müdür Yardımcısı İsmail Bayrak, içinde bulundukları zorlu ve acılı günlerin hüznü ve geleceğe dair güçlü umut taşırken, 23 yaşındaki şehidin haberini aldığını belirterek, şunları kaydetti:

KENDİ İSTEĞİYLE CİZRE’YE GİTTİ

Şehitler için tören

Henüz 26 günlük polis memuru olduğu açıklanan Şehit Salih Hüseyin Parça’nın yakın arkadaşlarını yalnız bırakmamak için kendi isteğiyle Şırnak’ın Cizre İlçesi’ne gittiği kaydedildi. Şehidin kardeşi Fatih Parça’nın da yeni polis olduğu ve görev yerinin henüz belli olmadığı ayrıca Faruk ve Saadet adlı kardeşleri olduğu belirtildi.

“Tam o an sosyal medyada yer alan bir metin çarptı gözüme ve dile geldi duygularım kalıplarında taşarak. Şöyle diyor metin, ‘Bitmiş olan her şey bitmiştir bu kadar basittir.’ Hayatımızda bir şey sona ererse bu bizim gelişimimize hizmet eder. Bu yüzden serbest bırakmak, gitmesine izin vermek ve elde etmiş olduğu tecrübeyle ileriye doğru bakmak daha iyidir. Hint felsefesiymiş. Biz ise bağrındaysa vatanın, uğrundaysa görevin bitmiş olan her şeye başlangıç diyoruz ki öylesi de yücedir. Hayatımızdakiler değil, hayatımız olsa bile değil serbest bırakmak sırada önde olmak için almışız koltuğumuza kelleyi.

Haberin Devamı

Şehitler için tören

Ve biliriz ki yalnız ve kimsesiz değiliz. Vardığımız o kutsal kucakta da yola çıktığımız yüce ocakta da. Bu inanç ve kararlıkla yoldayken de, sondayken de biliriz kazançlı olduğumuzu üzülürüz ve acırız zavallı kahpelere. Yol değil yolunuz insanlığın hiçbir değerinde ve tarihinde yok olmayacak değeriz. Buna da yiğit felsefesi diyoruz. Bugün Salih Hüseyin Parça olarak ve daima felsefemize bağlı olarak devam edecek haklı ve doğru yürüyüşümüz."

ŞEHİT JANDARMA UZMAN ONBAŞI ORUÇ TÖRENLE UĞURLANDI

Şehitler için tören

Haberin Devamı

AĞRI’nın Doğubayazıt ile Van’ın Çaldıran ilçelerini birbirine bağlayan karayolunu keserek kamyon ve TIR’ları yakan PKK’lı teröristlerin açtığı ateş sonucu dün şehit olan jandarma komando timinde görevli 23 yaşındaki Uzman Onbaşı Muhammet Oruç Erzurum’dan törenle Adana’ya uğurlandı.

Şehitler için tören

Erzurum Adli Tıp Kurumunda dün otopsi yapılan şehit Muhammet Oruç’un cenazesi, bugün Mareşal Çakmak Asker Hastanesi morgundan alınarak Askeri Havalimanı’na götürüldü. Vali Ahmet Altıparmak, 9’uncu Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Ongay, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ali Lapanta, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Müftü Vekili Muharrem İmamoğlu ile askeri erkan katıldı. Patnos’taki 3’üncü Jandarma Komando Alay Komutanlığı’nda görevliyken geçici görevle gittiği Doğubayazıt’ta şehit düşen Uzman Onbaşı Muhammet Oruç’un özgeçmişi okundu. Ardından İl Müftü Vekili İmamoğlu şehit Oruç için dua etti. Daha sonra şehit Muhammet Oruç’un cenazesi Mehmetçiklerin omuzlarında taşınarak askeri uçağa kondu ve ailesinin yaşadığı Adana’ya götürüldü.

Haberin Devamı

Şehitler için tören