SAS’lar sahada

Güncelleme Tarihi:

SAS’lar sahada
Oluşturulma Tarihi: Kasım 07, 2019 08:00

TÜRK Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının Barış Pınarı harekât alanında arama-tarama ve temizlik faaliyetleri aralıksız sürerken, araziye Türk Deniz Kuvvetlerinin en seçkin birliklerinden olan, denizde olduğu kadar karada da önemli operasyonel faaliyetlere imza atan Sualtı Savunma Grup Komutanlığı’na (SAS) bağlı timler de indi. Hürriyet’in güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Tel Abyad ve Resulayn’da her birinde dört personel bulunan 4 SAS timi görev yapıyor.

Haberin Devamı

KARADA, DENİZDE ZOR GÖREV

Gönüllü subay ve astsubaylar içinden zorlu eğitimlerde başarı sağlayanlardan oluşan SAS komandoları, her türlü sabotaj, patlayıcı madde ve silahın etkisiz hale getirilmesi, amfibi harekât ile denizde ve karada düşman unsurlarına müdahale ve tuzaklamada görev alıyor. Sıradan bir mühimmattan en karmaşık bubi tuzaklarına kadar bütün patlayıcı maddeler hakkında uzman olan SAS komandoları, görevleri tamamlanana kadar suda kalabilme becerilerinin yanı sıra hayati risk taşıyan bölge ve harekâtlarda en kısa sürede doğru kararı alıp uygulayan timler arasında yer alıyor.

11 UÇAK BOMBASINA İMHA

2015’in son döneminde terör örgütü PKK’nın Güneydoğu’da şehir yapılanmasına karşı operasyonlarda da çok önemli görevler üstlenerek teröre ağır darbe vuran SAS’lar, yeniden sahada. SAS’lar Barış Pınarı harekât alanında meskun mahal bölgelerindeki zorlu bubi tuzaklarını imhada da görev almaya başladı. Bu kapsamda SAS timleri Tel Abyad’da, PKK/YPG’li teröristlerce el yapımı patlayıcı (EYP) yapımında kullanılmak üzere toplanmış 11 adet patlamamış eski uçak mühimmatını imha etti.

Haberin Devamı

BİR GÜNDE 30 BİN DÖNÜŞ

Terör örgütü PKK/YPG’nin denetimi altında olduğu dönemde bölgeden ayrılmak zorunda kalan sivillerin eve dönüşü de devam ediyor. Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa dün öğle saatlerinde, terör örgütü PKK/YPG’nin uygulama ve baskılarıyla Resulayn’daki yurtlarından zorla göç ettirilen 30 bin sivilin evlerine geri dönüş yaptığını duyurdu.  

 

24 SAATTE 11 TACİZ

- TSK, ‘güvenli bölge’ tesisine yönelik ABD ile varılan mutabakata tam olarak uyarken, harekât alanında PKK/YPG’li teröristlerin tacizlerinin devam ettiği bildirildi. Milli Savunma Bakanlığı, “Teröristler çoğunluğu havan ve tanksavar roketi olmak üzere son 24 saatte 11 taciz-saldırı gerçekleştirdi” diye açıklama yaptı.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!