Saray’ın adamları

Saray’ın adamları

50 kişilik yeni MKYK ile AK Parti’nin duayeni sayılan 31 kişiye veda edildi. Parti yönetiminde Abdullah Gül’e yakın tek bir isim kalmazken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekibinden hiç kimse listeye giremedi. MKYK listesinde en çok merak edilen isim olan Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak da yer aldı.

Haberin Devamı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti kongresine etkisinin en net görüldüğü yer, kulislere yansıdığı gibi partinin yeni MKYK listesi oldu. 50 kişilik yeni MKYK ile partinin duayeni sayılan 31 kişiye veda edildi. Parti yönetiminde Abdullah Gül’e yakın tek bir isim kalmazken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekibinden tek bir isim de listeye giremedi.

Saray’ın adamları
900 imzalı hayalet


ABİLER ARTIK YOK


AK Parti kongresinde delegelerin oyuna sunulan MKYK listesi, partinin bundan sonraki yönetim anlayışıyla ilgili önemli ipuçları verdi. Partinin kurulduğu günden beri rol üstlenen, ağır topları sayılan çok sayıda isim, parti yönetiminden uzaklaştırıldı. Bülent Arınç, Ali Babacan, Mehmet Şimşek, Beşir Atalay, Sadullah Ergin, Hüseyin Çelik, Haluk İpek, Reha Denemeç, Ekrem Erdem, Salih Kapusuz, Abdulkadir Aksu, Zeynep Karahan Uslu gibi partinin tanınan, siyasi ve ekonomik politikalarına yön vermiş isimleri yönetime giremedi. Bu isimlerin büyük bölümünün Erdoğan’dan sonra partinin başına Abdullah Gül’ün getirilmesini isteyenler olduğu biliniyor.

Saray’ın adamları
Teröre: Çakallar çıktı, Muhalefete: %60 şer bloku


BİR DÖNEM KAPANDI

Haberin Devamı


Mevcut MKYK listesinde olan ve Davutoğlu ile yakın çalışan Şuay Alpay, Osman Can, Mahzar Bağlı, Yasin Aktay gibi isimlere yeni yönetimde yer verilmezken, Davutoğlu’nun çalışma ekibinden parti yönetiminde yer alması beklenen Taha Özhan, Adnan Boynukara, Ertan Aydın gibi isimler de yönetimde yer bulamadı.

Saray’ın adamları

DAMAT DA MKYK’DA


MKYK listesinde en çok merak edilen isim olan Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak da yer aldı. Eylemlere katılan ve gazete basan Abdulrahim Boynukalın da MKYK listesinde olmamasına karşın Gençlik Kolları Başkanı sıfatıyla toplantılara katılacak. Saray’a yakınlığı ile bilinen ve çalışmalarında Tayyip Erdoğan’a danışmayı tercih eden, “Ayşenur Bahçekapılı, Aziz Babuşçu, Bekir Bozdağ, Binali Yıldırım, Bülent Gedikli, Burhan Kuzu, Edibe Sözen, Efkan Ala, Fatih Şahin, Hamza Dağ, Mehmet Müezzinoğlu, Mevlüt Çavuşoğlu, Mustafa Ataş, Mustafa Şentop, Naci Ağbal, Nihat Zeybekci, Nurettin Canikli, Nükhet Hotar, Ömer Çelik, Öznur Çalık, Recep Akdağ, Süleyman Soylu, Yalçın Akdoğan” gibi isimler de MKYK’da dikkat çekti.

Saray’ın adamları

Haberin Devamı

DENGECİ İSİMLER


Yeni listede, Erdoğan’a yakın olmakla birlikte parti politikalarında daha dengeci tutum izlenmesinden yana tavır sergileyen ve ortada görünen Cemil Çiçek, Faruk Çelik, Hayati Yazıcı, Mehmet Mehdi Eker, Mehmet Ali Şahin, Mehmet Doğan Kubat, Mehmet Özhaseki, Numan Kurtulmuş, Yaşar Karayel gibi isimlere de yer verildi. İlk türbanlı vekil Merve Kavakçı’nın ablası Ravza Kavakçı Ran ile Sümeyye Erdoğan’a yakınlığı bilinen Fatma Betül Sayan Kaya da MKYK’ya girdi. Yeni MKYK listesinde 26 milletvekili yer alırken, partinin yeni yönetiminin 41’i erkekten, 9’u ise kadın siyasetçiden oluştu.

Haberin Devamı

Saray’ın adamları
Operasyon olmamış gibi

LİSTENİN YENİLERİ


Ali Aydınlıoğlu, Alev Dedegil, Ayhan Sefer Üstün, Ayşenur Bahçekapılı, Aziz Babuşçu, Berat Albayrak, Binali Yıldırım, Burhan Kuzu, Cemil Çiçek, Efkan Ala, Faruk Çelik, Fatih Şahin, Fatma Betül Sayan Kaya, Galip Ensarioğlu, Mehmet Mehdi Eker, Mehmet Babaoğlu, Mehmet Doğan Kubat, Mehmet Erdem, Mehmet Muş, Mehmet Özhaseki, Metin Doğan, Mevlüt Çavuşoğlu, Naci Ağbal, Nurettin Canikli, Ravza Kavakçı Kan, Recep Akdağ, Selçuk Özdağ, Selçuk Öztürk, Vedat Demiröz, Yaşar Karayel, Zeki Aygün.

Haberin Devamı

Saray’ın adamları
İşte AK Parti'nin 50 kişilik MKYK listesi

Saray’ın adamları

LİSTENİN GİDENLERİ


Abdülkadir Aksu, Ahmet Demircan, Ali Babacan, Beşir Atalay, Betül Birer, Bülent Arınç, Ekrem Erdem, Emine Çift, Fazilet Dağcı Çığlık, Haluk İpek, Hasibe Özlem Çepni, Hüseyin Çelik, Hüseyin Tanrıverdi, Lale Ersoy, Mazhar Bağlı, Mehmet Akın, Mehmet Şimşek, Mustafa Akış, Necla Hattapoğlu, Nureddin Nebati, Ömer Bolat, Osman Can, Reha Denemeç, Sadullah Ergin, Salih Kapusuz, Sema Kırcı, Şuay Alpay, Tülay Kaynarca, Yasin Aktay, Zelkif Kazdal, Zeynep Karahan Uslu.

Haberin Devamı

Saray’ın adamları
AK Parti MKYK'da liste dışı kalanlar


Saray’ın adamları

Özel rica


KULİSLERDE, Davutoğlu’nun Gül’e yakın isimlere yer verilmemesine itirazına rağmen Erdoğan’ın bu konudaki tutumunu yumuşatmadığı konuşuldu. Davutoğlu’nun özellikle Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’i listede tutmak için dün son bir girişimde daha bulunduğu belirtildi. Kulislere göre Erdoğan ise özellikle faiz konusundaki tutumları nedeniyle itiraz ettiği bu iki isme yeşil ışık yakmadı. Davutoğlu’nun, “Ülkenin içinde bulunduğu bu ortamda liste pazarlığı yapmayı kendime yakıştıramam” dediği konuşulurken, listeye sadece son dakika ricasıyla memleketi ve seçim bölgesi Konya’dan Milletvekili Mehmet Babaoğlu ve Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk’ün girmesini sağladığı kaydedildi. (Turan YILMAZ/ ANKARA)

Saray’ın adamları

Divan ödülü


GEÇEN Pazar günü Hürriyet Gazetesi binasına yönelik taşlı saldırı olayının baş aktörlerinden AK Parti Gençlik Kolları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın’a, dünkü kongre divanında üye olarak görev verilmesi dikkat çekti. Kongreyi yönetmesi nedeniyle büyük önem taşıyan divandaki bu görevlendirme kulislerde “ödül” yorumlarına yol açarken, parti kaynakları ise kadın ve gençlik kolları başkanlarının divanda yer almaları geleneği kapsamında rutin bir görevlendirme olduğunu savundular.


3 dönem rötuşu


Kongrede, partideki üç dönem kuralına ilişkin değişikliğe gidildi. Bu konudaki tüzük maddesi esnetilerek üç dönem kuralına takılan isimlerin 1 Kasım seçimlerinde aday olabilmelerinin yolu açıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun istediği siyasi erdem ve etik kurulu da kongrede yapılan tüzük değişikliği ile hayata geçirildi. Partinin etkin isimlerinin görev alacağı bu kurul, milletvekillerinden belediye başkanlarına kadar partideki etik ihlaller üzerinde çalışacak. Tüzükte yapılan bir başka değişiklikle de insan hakları ile şehir, çevre ve kültür işlerinden sorumlu olmak üzere iki yeni genel başkan yardımcılığı daha oluşturuldu.

Saray’ın adamları

Erdoğan her yerde


CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, AK Parti kongresine damga vuran isim oldu. AK Partili bir genç kız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan sevgisini yakasına fotoğrafının bulunduğu kokartı takmanın yanı sıra elleriyle kalp işareti yaparak gösterdi.

Saray’ın adamları

Tribündeki AK Partili gençler de çeşitli hareketler sergiledi.

(Selahattin SÖNMEZ / ANKARA)

Haberle ilgili daha fazlası: