Şam'ın çok sert açıklamasına Ankara'dan notayla yanıt

Güncelleme Tarihi:

Şamın çok sert açıklamasına Ankaradan notayla yanıt
Oluşturulma Tarihi: Ekim 11, 2012 10:23

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Moskova-Şam seferini yapan yolcu uçağının Esenboğa Havalimanı'na indirilmesinin, "düşmanca ve kınanması gereken bir davranış" olduğunu ifade etti. Türkiye'nin ise uçak kriziyle ilgili Suriye'ye nota verdiği bildirildi.

Haberin Devamı

Bakanlık'ın açıklamasında, uçağın durdurulmasının, "teröristleri barındıran ve Suriye topraklarını bombalayan Erdoğan hükümetinin düşmanca politikalarının bir başka işareti olduğu" belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Suriye hükümetinin el koyulan kargonun tam ve düzgün bir şekilde iadesi için Türk yetkililere çağrı yaptığı ifade edildi.

Şam'dan bu açıklamaların geldiği sırada Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Vladimir İvanovskiy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile görüştüğü bildirildi.

Haberin Devamı

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, dün kararlaştırılan görüşmede, Büyükelçi'ye Suriye'nin sivil bir yolcu uçağıyla askeri malzeme taşıyarak ihlalde bulunduğu bilgisi verildi. Görüşmede ayrıca Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, uçakta bulunan Rus yolcular için gereken önlemlerin alındığını söyledi.

SURİYE'YE NOTA VERİLDİ
Anadolu Ajansı, Türkiye'nin, askeri malzeme taşıyarak sivil havacılık kurallarını ihlal eden uçakla ilgili Suriye'ye nota verildiğini de aktardı.

Dışişleri kaynaklarından edinilen bilgiye göre nota, Suriye'nin İstanbul Başkonsolosluğu'na iletildi.

Nota, sadece ihlale ilişkin olarak verildi.

"KORSANLIK BU"
Suriye Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasından önce, Lübnan'dan yayın yapan El Manar televizyonuna konuşan Suriye Ulaştırma Bakanı ise Türkiye'yi "korsanlık"la suçladı.

Bakan Mahmud Said, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin hamlesinin, "sivil havacılık anlaşmalarıyla çelişen hava korsanlığı" anlamına geldiğini belirtti.

"İNSANİ NORMLARA UYMUYOR"
Suriye Havayolları Direktörü Ceyda Abdüllatif de Türkiye’nin uluslararası sivil havacılık kurallarını ihlal ettiğini öne sürdü.

Haberin Devamı

Abdüllatif Rus RT televizyonuna yaptığı açıklamalarında, uçaktaki yolcuların çoğunun yaşlı, kadın ve çocuklar olduğunu belirterek, “Bu insanlar 5 saat 25 dakika uçakta bekledi. Bu davranış insani normlara uymuyor” dedi.

İŞTE İNDİRİLEN O UÇAK / WEB TV

Rus televizyonu: Gerginlikte dönüm noktası

Rusya’nın önde gelen televizyon kanallarından NTV, önceki akşam Türkiye’de yaşanan Suriye yolcu uçağının Ankara’ya indirilmesi olayının Türkiye ile Suriye arasındaki ihtilafta bir dönüm noktası olduğu yorumunu yaptı.

Televizyon kanalı ana haber bülteninde Ankara’da 9 saat boyunca alıkonan uçakla ilgili yapılan tüm işlemler sıralandıktan sonra “Dün geceki olay Türkiye-Suriye arasındaki ilişkide ihtilafın tırmanması yönünde bir dönüm noktası olmuştur. Bölgedeki hava sahası da ihtilafın parçası haline gelmiştir. Dün geceki krize ayrıca sivil uçakta bulunan Rus vatandaşı yolcular da dahil edilmiştir. Türk tarafının buldum diye iddia ettiği telsiz yedek parçalarıyla elektronik savaş aygıtlarının ise ne olduğu yine de tam olarak bilinmiyor” dendi.

Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA

Haberin Devamı

Olayı Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’ne ve diğer havacılık kuruluşlarına şikayet edeceklerini ifade eden Suriyeli yetkili, uçakta sadece siviller ve onlara ait bagajlar bulunduğunu iddia etti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!