GeriGündem Şaka oyuncaklarına dikkat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şaka oyuncaklarına dikkat

Amerikalı çocuk eğitimi ve psikolojisi uzmanları, vücut fonksiyonlarını taklit eden şaka oyuncaklarıyla oynayan çocukların ileride anti-sosyal bir kişilik geliştirebilecekleri uyarısında bulundular.

ABD'de giderek yayılmaya ve kabul görmeye başlayan ''yellenme, tuvalet ve buna benzer şaka oyuncaklarının'' sosyal tabuları yıktığınıbelirten uzmanlar, bu tip oyuncakların sosyal olarak kabul edilen davranışlarla kabul edilmeyenler arasındaki çizgiyi muğlak hale getirdiğini kaydettiler.

New Yorklu Çocuk Psikolojisi uzmanı Alan Siskind, ''Uygun davranışuğruna bu tip oyuncakların
satışına ve yayılmasına ses çıkarmıyor, böylece uygun olmayan ifadeler için de izin vermişluyorsunuz'' diye konuştu.

Bu oyuncakların çocuğun vücut faaliyetlerine ilgisini artırdığını ve açık saçık hareketlerde bulunmasını cesaretlendirdiğini savunan Siskind, çocukların genellikle bu tip oyuncaklara
vücutlarındaki hızlı değişikliklerin meydana geldiği ergenlik öncesi dönemde ilgi gösterdiklerini belirtti.

Manhattanlı bir çocuk psikoloji uzmanı olan Patricia Saunders de, bu oyuncakların gelişim sürecinin parçası olarak düşünülebileceğini, ancak hoşa gitmeye başladığında bunlardan korkulması gerektiğini belirterek, ''Anne babalar komik olduğunu düşünseler bile bu acayip oyuncaklardan uzak durmalılar'' diye konuştu.

Saunders, ''Aileler biraz isyankar ruhlu olsa ve bu oyuncakların komik olduğunu düşünseler bile, psikolojik açıdan bu oyuncaklar çocuğuanti sosyalliğe teşvik ediyor'' dedi.

Çocuk gelişim uzmanları, anne babalara bu tip garip oyuncaklar satın almak yerine, oynarken öğrenmeyi sağlayan oyuncaklar öğütlüyorlar.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False