GeriGündem Saddam’ın mikropçusu, dünyanın en tehlikeli kadını
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saddam’ın mikropçusu, dünyanın en tehlikeli kadını

Condoleezza Rice'ın yurtdışında sorgulanmasını istediği Iraklı silah uzmanlarının başında Irak'ın biyolojik silah programının sorumlusu Rihab Taha var.

Hakkında ‘‘dünyanın en tehlikeli kadını’’ tanımlamaları yapılan Taha, İngiltere'deki East Anglia Üniversitesi'nde bitkisel zehirler üzerine eğitim görmüş.

Okuldan arkadaşlarının ‘‘sessiz, utangaç bir kız’’ diye anımsadıkları Rihab Taha'nın 1991 yılında BM denetçilerinin Irak'ta yaptığı teftişlerde öfkesine hakim olamayıp, sorgulandığı sırada iskemleleri kırdığı söyleniyor. En ölümcül virüs ve bakterilerden milyonlarca kişiyi öldürecek silahlar yaptığı söylenen Taha, deriyi eritip döken gazlı kangrene neden olan mikroplar ürettiği, sadece bebekleri öldüren ishal virüsü stokladığı öne sürülüyor.

‘‘Dr. Mikrop’’un biyolojik silahları insanlar üzerinde de test ettiği konusunda güçlü kanıtlar bulunduğu belirtiliyor. İsrail askeri kaynaklarına göre Rihab Taha, bir yeraltı silah tesisinde kalın camların ardından zehirli silahların, İranlı esirlerin üzerinde denenmesini izledi.

Bir defasında da Irak'ın S.Arabistan sınırlarında 12 İranlı esire şarbon mikrobu içeren silahlarla ateş açıldı. Ve ‘‘deneklerin’’ hepsi birkaç gün sonra can verdi. Ayrıca BM silah denetçileri, Taha'nın hapishanelerde de mahkumlar üzerinde kişide geçici körlüğe neden olan konjonktivit, Kongo humması gibi hastalık mikroplarıyla deney yaptığı iddia ediliyor.

Rihab Taha, eşiyle de BM silah denetçileri sayesinde tanışmış. Rihab ve Irak petrol bakanı Amer Rasih, 1993 yılında BM silah denetleyen birimi UNSCOM ve Irak ilişkilerini ele almak için New York'a davet edildiler. Çok geçmeden ikili arasında romantik bir ilişki doğdu. Raşid eşini boşayarak, Taha'ya nikah kıydı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False