Rusya'ya misilleme: 4 gemi Samsun Limanı'nda 'tutuklandı'

Güncelleme Tarihi:

Rusyaya misilleme: 4 gemi Samsun Limanında tutuklandı
Oluşturulma Tarihi: Aralık 05, 2015 13:07

Deniz Haber Ajansı, Rusya'nın son bir hafta içinde 5 Türk bayraklı gemiyi Novorossisk Limanı'nda PSC denetimi sonucu tutuklaması üzerine, mütekabiliyet esasları çerçevesinde Türk limanlarına sefer yapan 4 Rus bayraklı gemiyi Samsun Limanı'nda alıkoyduğunu duyurdu. Toplamda 6 geminin PSC kontrolüne tabi tutulduğu, 2'sinin hemen ayrıldığı, 4 gemiye ise evrak eksikliği nedeniyle çıkış izni verilmediği öğrenildi. İlerleyen saatlerde eksikliklerini tamamlayan 3 gemi limandan ayrılırken, 1 Rus gemisi halen bekletiliyor. Samsun Limanı Başkanı Aydın Ünal ise "Rus gemileri denetlenip alıkonuluyor" gibi bir algının yanlış olduğunu belirterek, "Rus tarafı denetimlerin ‘cılkını’ çıkardı biz ise rutin denetimlerimizi yapıyoruz" diye konuştu.

Haberin Devamı

Türkiye ile Rusya arasında hava sahası ihlali sonucu Rus savaş uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesiyle başlayan kriz, denizcilik sektörünü de derinden etkilemeye başladı.

Doğan Haber Ajansı'ndan İlker Aktar ve Deniz Haber Ajansı'ndan Recep Canpolat'ın haberlerine göre, son bir hafta içerisinde Rusya limanlarına yük taşıması yapan 5 Türk bayraklı gemiyi, Port State Control (PSC) denetimine tutan Rus Denizcilik İdaresi Müfettişleri, hazırladıkları raporlar çerçevesinde Novorossisk Limanı'nda tutuklaması üzerine, mütekabiliyet esasları çerçevesinde, Türk limanlarına seyir yapan 6 Rusya bayraklı gemi, Samsun Limanı'nda kontrol edildi. Yabancı gemilere ulusal limanlarda yapılan gemi ve ekipmanlarının uluslararası kurallara uygun olup olmadığına yönelik (Port State Control- PSC) denetiminde, 2 geminin çıkışına izin verilirken, 4 gemide eksiklik saptandı. 

Haberin Devamı

Çıkışına izin verilmeyen 4 Rus gemisinin eksikliklerinin tamamlanması istendi. İlerleyen saatlerde bu gemilerden 3'ü daha eksikliklerini tamamlayarak limandan ayrıldı. Halen, Samsun Limanı'nda 1 Rus gemisi eksikliklerini tamamlaması için bekletiliyor.

Haberin Devamı

LİMAN BAŞKANI: BİZ RUTİN DENETİM YAPIYORUZ
Konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'na açıklama yapan Samsun Liman Başkanı Aydın Ünal, “Rus tarafı denetimlerin ‘cılkını’ çıkardı biz ise rutin denetimlerimizi yapıyoruz” dedi.

Gemi denetimlerinin uçak krizi öncesinde de devam ettiğini belirten Ünal, ancak yaşanan son hadisenin kriz sonrası intikam amaçlı 'Rus gemileri denetlenip alıkonuluyor' gibi bir algının yanlış olduğunu ifade etti.

Aldıkları duyumlara göre Rus limanlarındaki Türk gemilerine yönelik denetimlerin abartılı bir şekilde yapıldığını söyleyen Ünal, şunları kaydetti: “Bunlar rutin denetimlerimiz kapsamında yapılan bir uygulama. Şimdi Karadeniz memorandumu diye bir şey var. Biz de ülke olarak buna tarafız. Karadeniz’e sahili olan ülkelerden limanlarımıza gelen gemileri biz denetliyoruz. Yani Rusya bizimkileri denetliyor, biz de onlarınkini denetliyoruz. Ayrıca Karadeniz’e sahili olan tüm ülkelerin gemilerini denetliyoruz. Söz konusu rutin denetimlerde bu 4 tane Rus gemisinin eksiklikleri çıktı. Denizde seyir, can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek eksikliklerdi bunlar. Bu nedenle gemileri alıkoyduk. 3 tanesi eksikliklerini tamamladı ve ayrıldılar, sadece 1 tanesi kaldı, o da eksiklerini tamamlarsa ayrılacak. Bu denetim son 4-5 gün içinde olan bir durum. Bundan sonra gemiler geldikçe denetlemeler yapacağız. O yüzden denetime bugün de çıkacağız, yarın gelirse yarın da çıkacağız bu gemilere. Yani bu bizim rutin uygulamamız. Biz Rusya’ya misilleme olarak bunu yapmadık, bu uygulamaları daha önce de yapıyorduk. Fakat Rusya karşı tarafta bu işin ‘cılkını’ çıkardı. Yani uluslar arası kuralların dışına çıkmaya başladı. Haberlerden edindiğim bilgilere göre; ‘gemilerin can filikalarına çıkarak onların zeminlerini kırarak bunları bir eksiklik gibi yazdıkları’ gibi bunları örnek veriyorum. Ama biz bu tür şeylere tevessül etmiyoruz.”

Haberin Devamı

Rusyaya misilleme: 4 gemi Samsun Limanında tutuklandı

Son bir hafta içinde Rusya'nın Novorossisk Limanı'na sefer yapan M/V MEYRA, M/V ADALADY, M/V HALIL SAHIN, M/V MERT DEVAL, ve M/V MAHMUT SAKA isimli Türk bayraklı gemiyi seferden men eden Rusya Denizcilik otoritesine misilleme yapan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı PSC Müfettişleri, Türk limanlarına sefer yapan 4 Rusya Federasyonu bandralı M/V OMSKIY 105, M/V RUSICH 1, M/V NEVA ve M/V CRYSTAL isimli gemileri Samsun Limanı'nda PSC denetimine sokarak, seferden men etti.

PSC DENETİMİ NEDİR?
Liman Devleti Kontrolü (Port State Control-PSC), gemi ve ekipmanının uluslararası kurallara uygunluğunun ve geminin bu kurallara uygun şekilde gemi adamı ile donatıldığının ve işletildiğinin doğrulanması amacıyla yabancı gemilere ulusal limanlarda yapılan denetimdir.

Rusyaya misilleme: 4 gemi Samsun Limanında tutuklandı

TÜRK GEMİLERİNE RUSYA'DA PSC TERÖRÜ!
Deniz Haber Ajansı'na açıklamada bulunan Türk gemi işletmecileri, Rus PSC müfettişlerinin Türk bayraklı gemilere ön yargılı geldiğini ve Port State denetimine tabi tutulan gemilerde eksik tespit edilememesi üzerine, bizzat PSC müfettişleri tarafından gemi teçhizatına zarar verilerek, tutuklama kaydının açıldığı belirtildi.

Haberin Devamı

Rusyaya misilleme: 4 gemi Samsun Limanında tutuklandı

Buna en son örnek olarak, Vakıf Finansal Kiralama Şirketinin mülkiyetinde olan ve T ve O Denizcilik tarafından işletilen M/V MAHMUT SAKA isimli 29 bin 99 DWT taşıma kapasitesine sahip kuruyük gemisinin 1 Aralık 2015 Salı günü Novorossisk Limanı'nda PSC denetimine tabi tutulduğu ve aynı gün seferden alıkonulduğu ifade edildi.

Rusyaya misilleme: 4 gemi Samsun Limanında tutuklandı

M/V MAHMUT SAKA isimli kuruyük gemisinde en son denetimin 27 Ekim 2015 tarihinde yapılmış olmasına rağmen, gemiye gelen PSC memurlarının 3'ü tutuklama sebebi olan 16 eksik tespit ederek, gemiyi seferden men ettiği belirten Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zalih Zeki Çakır, Rus PSC memurlarının Türk bayraklı geminin teçhizatına hasar vererek eksiklikleri oluşturduğunu kaydetti.

Haberin Devamı

FOTOĞRAFLAR: DENİZ HABER AJANSI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!