GeriGündem Rusya'ya meteor düştü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'ya meteor düştü

Rusya'ya meteor düştü
refid:22602995 ilişkili resim dosyası

Rusya’nın Ural bölgesinde bir meteor yağmurundan kaynaklandığı belirtilen gökyüzündeki patlamalar üç büyük şehirde panik yarattı. Görgü tanıkları bölgedeki binaların sarsıldığını, camların kırıldığını ve cep telefonu sinyallerinin kesildiğini bildirdi. Bölgede yaklaşık 1,200 kişinin yaralandığı belirtildi.

Rusya Bilim Akademisi'nden yapılan açıklamada, yaklaşık 10 ton ağırlığındaki bir meteorun saatte 54 bin kilometre hızla atmosfere girdiğini ve yerden 30-50 kilometre yükseklikte parçalandığını belirtti.

EVLERİN CAM VE PENCERELERİ BÖYLE KIRILDI / FOTO GALERİ

Meteora Çelyabinsk yakınlarındaki Urzhumka yerleşiminde bir hava savunma birimi tarafından müdahale edildiği öne sürüldü. Ancak Acil Durumlar Bakanlığı'ndan daha sonra yapılan açıklamada bu iddialar yalanlandı.

Rusyaya meteor düştü

Russia Today, Çebarkul kasabasında altı metre çapında bir krater oluştuğunu bildirdi.

Rusya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, gök taşı yağmuru nedeniyle yaklaşık 1,200 kişinin yaralandığı belirtildi.

Topam 2 bin 962 ev ve 361 kreş ile okulun zarar gördüğünü belirten yetkililer, ciddi zarar gören üç bölgede olağanüstü hâl ilan edildiğini açıkladı.

Çelyabinsk, Tyumen ve Sverdlovsk bölgelerinin yanı sıra Rusya’nın Başkırdistan Cumhuriyeti’nde ve Kazakistan’ın kuzeyinde gökte görülen ışık vatandaşlarda UFO paniğine neden oldu.

O ANLAR AMATÖR KAMERADA

Lifenews gazetesi en az bir meteor parçasının Çelyabinsk’te bir çinko fabrikasının duvarını yıktığını, internet ve cep telefonu hizmetlerinin kesildiğini duyurdu.

Rusya Acil Durum Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 20 bin kurtarma görevlisinin bölgede görev başında olduğu, üç kurtarma uçağının da olası hasar bölgelerine gönderildiği ifade edildi.

/images/100/0x0/55eaa161f018fbb8f88c96fe
 

Görgü tanıkları gökyüzündeki patlamanın yarattığı etkiyi “aynı anda bir deprem olması ve bir yıldırım düşmesi” olarak nitelendirirken, havada büyük duman bulutları dikkat çekti. Bazı kişiler de gökten yanan cisimler düştüğünü söyledi.

Çelyabinsk bölgesi polisi yerel altyapıyı korumak amacıyla “Kale Operasyonu” isimli bir operasyon başlattı. Ofis binaları tahliye edildi, şehirdeki bir okulda, muhtemelen kırık cam kaynaklı yaralanmalar olduğu belirtildi.

TUNGUSKA'DAN SONRA EN BÜYÜK
Meteorun düşüşü akıllara Tunguska olayını getirdi.

Haziran 1908'de yaşanan olayda, dünyaya çarpan ne olduğu bilinmeyen bir cisim geride dev bir krater bırakmıştı.

Bilim insanlarının çoğunluğu kraterin kaynağının bir meteor olduğunu savunuyor. Ancak komplo teorisyenleri kara deliklerden, bir UFO'nun buraya inişine ve Nikola Tesla'nın ninlerce kilometre uzakta New York'ta yaptığı deneylere kadar birçok "açıklama" ortaya attı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False