GeriGündem Rusya'da yine 'Kara Dul'lar mı sahneye çıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  97
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rusya'da yine 'Kara Dul'lar mı sahneye çıktı

Rusya'da yine 'Kara Dul'lar mı sahneye çıktı
refid:14257260 ilişkili resim dosyası

Rusya'nın başkenti Moskova'da bugün 38 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırılar, 'Kara Dul' olarak bilinen Çeçen kadın intihar bombacılarını yeniden gündeme getirdi. Henüz saldırıyı üstlenen kimse olmazken, gerek saldırı öncesi yapılan tehditler gerekse de bombalı saldırının yöntemi Çeçenleri işaret ediyor.

KARA DULLARDAN KARELER

 

PATLAMALARDAN FOTOĞRAFLAR

 

MOSKOVA METROSUNDAN İLK GÖRÜNTÜLER - WEB TV

 

Rusya'ya yönelik bugüne kadar düzenlenen intihar saldırılarının çok büyük bir kısmında Kara Dullar rol aldı. Kara Dullar, ilk olarak 2002 yılında Moskova tiyatro baskınında ortaya çıktı. Çeçen militanlar, 2002 yılında bir tiyatroyu kuşatarak, yaklaşık 850 kişiyi rehin aldı.              

 

Günlerce süren olay Rus askerlerin müdahalesiyle son bulurken, Çeçen gerillalar da dahil olmak üzere 200'e yakın kişi hayatını kaybetti.               

 

Dünyada büyük yankı bulan bu olayda basına, rehin alanların arasında siyah giyimli kadınların görüntüleri yansıdı. Böylece dünya, Çeçen "Kara Dullar"la tanışmış oldu. Kara Dullar, daha sonra çoğu çocuk 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği Beslan okul saldırısında da yer aldı.

 

KİM BU KARA DULLAR?

 

Kara Dullar, kısaca eşlerini Rusya ile savaşta kaybeden ve silahlı mücadele saflarına katılan kadınlar olarak biliniyor. Bu kadınların önemli bir bölümü hareketin içinde intihar bombacısı oluyor.

 

Bu kadın militanlara "Kara Dul" denmesinin sebebi, tepeden tırnağa siyah giyinmeleri. Ayrıca Kara Dul ölümcül bir örümcek türü.

 

Rusya'da özellikle 2000'lerin ilk yarısında düzenlenen çok sayıda intihar saldırısında Kara Dullar önemli rol oynuyordu. O dönemde düzenlenen saldırılarda yüzlerce Rus hayatını kaybetmişti. Moskova'da bugün meydana gelen patlama son 6 yılın en kötü saldırısı olarak gösteriliyor.

 

AMAÇ: BÜTÜN RUSLARI ÖLDÜRMEK

 

Genellikle kapalı kutu olarak bilinen Kara Dullar'ın yoğun bir biçimde faaliyette olduğu 2003 yılında BBC, "Kowa" adında bir kadın Çeçen militanla görüşmeyi başarmıştı.

 

BBC'nin arşivlerinde yer alan habere göre, Kowa amacını, "Şu anda tek bir hayalim ve görevim var: Kendimi Rusya'da havaya uçurmak. Alabildiğim kadar çok Rus canı almak. Ancak bu şekilde Rusların benim halkımı öldürmesine engel olabilirim" diye anlatmıştı.

 

Aradan geçen 7 yıl içinde Kowa bu amacını gerçekleştirmeyi başardı mı bilinmez ama söyledikleri birçok Kara Dul'un hislerine tercüman olur nitelikte.

 

"BEYİNLERİ YIKANIYOR"

 

Rus yetkililer, önlem almakta zorlandıkları Kara Dullar'ın ağır bir dini propaganda neticesinde "beyinlerinin yıkandığını" öne sürüyor.

 

Kara Dullar hakkında araştırma yapan uzmanlar da kadın militanların dini unsurların etkisi altında olduklarını ifade ederek, ortak noktalarının neredeyse duygularından tamamen arınmış görünmeleri olduğuna dikkat çekiyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle