Rum okulunda yarım asır sonra ders zili çaldı

Güncelleme Tarihi:

Rum okulunda yarım asır sonra ders zili çaldı
Oluşturulma Tarihi: Eylül 16, 2013 10:58

Çanakkale’nin Gökçeada İlçesi’ne bağlı Zeytinli Köyü’nde Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni ile 49 yıl sonra açılan Özel Gökçeada Rum İlkokulu (Aya Todori İlk Mektebi), 4 öğrencisiyle eğitim öğretime başladı.

Haberin Devamı

Gökçeada ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıktaki Zeytinli Köyü’nde 1951 yılında eğitime başlayan Rum azınlık okulu, 1964 yılında kurucusunun isteği doğrultusunda kapatıldı. Geçen yıl Ağustos ayında Rum Ortodoks Kilisesi Vakfı adına 38 yıl sonra adaya yeniden dönüş yapan Anna Koçumal, Milli Eğitim Bakanlığı’na Özel Gökçeada Rum İlkokulu’nu açmak için başvuruda bulundu. Tadilatı yapılan okulun açılması için Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin çıktı. Toplam 4 öğrencinin kayıt yaptırdığı okulda 2013- 2014 eğitim öğretim yılının ilk ders zili de bu sabah çaldı.

SADECE 4 ÖĞRENCİSİ VAR / Foto Galeri

OKUL MÜDÜRÜ KÖYDEN


Özel Gökçeada Rum İlkokulu, 2013-2014 eğitim öğretim yılına 4 öğrencisiyle başladı. Zeytinli Köyü’nde yaşayan Yorgi Berber ve Stella Berber’in kızları Paraşkevi Berber Katakalos’un okul müdürü olarak atandığı Rum İlkokulu’na, Musa Avcı (5), Dimitri Kalpas (6), Sofia Avcı (8) ve Kaan Kaleci (10) isimli öğrenciler kayıt yaptırdı. Hem okulun 49 yıl sonra yeniden açılması, hem de eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle Okul önünde düzenlenen törene İlçe Milli Eğitim Müdürü Kutlu Tekin Baş, Gökçeada ve Bozcaada Metropoliti Yorgo Draguni Kyrillos, Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi Üyesi Laki Vingas, Özel Gökçeada Rum İlkokulu kurucusu Anna Koçumal, adada yaşayan Rum asıllı vatandaşlar katıldı.

Haberin Devamı


İSTİKLAL MARŞI VE SAYGI DURUŞU

Okula gelen çocuklar bir süre kilitli olan kapının başında içeri girmek için bekledi. Okula kayıt yaptıran 4 öğrenci basın mensuplarının ilgi odağı oldu. Atatürk Büstü ve bayrak gönderinin bulunduğu okulun önünde düzenlenen tören saat 08.30’da başladı. Dört öğrenci yan yana dizilerek tören düzeni aldı. Bir okul görevlisi ise Türk bayrağını taşıdı. Okul Müdürü Paraşkevi Berber Katakalos’un sunumuyla saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

YARIM ASIR SONRA

Özel Rum İlkokulu Müdürü Paraşkevi Berber Katakalos, "Yaklaşık yarım asırlık bir aradan sonra okulumuzun restorasyon ve hazırlık çalışmalarını tamamladık ve bugün açılışını yapıyoruz. Ne kadar sevinsek azdır, ne kadar gururlansak yeridir. Bu eserin hayat bulmasında emeği ve katkısı olan herkese teşekkür ederim" dedi.

Okul Kurucusu Anna Koçumal de, "Hasretle açılışını beklediğimiz okulumuzun bugün açılışını gerçekleştiriyoruz. Üç asırlık bir eğitim geleneğinin devamını temsil edecek olan bu okulumuzun kuruculuğu görevini bana verdikleri için Gökçeada Rum Cemaati üyelerine müteşekkirim. 50 yıllık boşluğu kapatmak mümkün değil. Ancak bizler yeni bir gelecek için umut dolu hareket ediyoruz" diye konuştu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıflar Meclisi Üyesi Laki Vingas, "Bu okulun yarım asır sonra eğitim hakkına kavuşması, geleceği için anlamlı ve büyük bir adımdır. Hepiniz şahitsiniz ki bu okul için 50 yıl bekledik. Eğitimli ve çağdaş bilgi sahibi ve rekabetçi gençler yetiştirmek için tekrar baştan yola koyulduk. Hepinizin duasını ve desteğini istiyoruz" dedi.

İLK DERS ZİLİ ÇALDI

Konuşmaların ardından Okul Müdürü Paraşkevi Berber Katakalos ve dört öğrenci birlikte ilk ders zilini çalıp eğitim öğretime başlamak için sınıflarına girdi. Rum okulunda dördüncü sınıfa başlayan Kaan Kaleci, Rumca bilmediğini ve bu okulda öğreneceğini söyledi. İstanbul’dan gelen Dimitri Kalpas ise Türkçe bilmediğini ve burada öğreneceğini belirtti. İstanbul’dan gelen Sofia Avcı ise Türkçe konuşabildiğini, ancak yazma bilmediğini söyleyip, okulda Türkçe yazmayı da öğreneceğini kaydetti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!