Prof. Dr. Kurnaz uyardı: Bunlar daha iyi günlerimiz

Güncelleme Tarihi:

Prof. Dr. Kurnaz uyardı: Bunlar daha iyi günlerimiz
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 29, 2023 07:00

Kavurucu sıcaklardan ne yapacağımızı şaşırdığımız şu günlerde uzmanlardan ‘Daha da kötüsü olacak’ yorumları geliyor. Prof. Dr. Levent Kurnaz da “Her geçen sene biz atmosfere kömür, petrol yakıp saldıkça atmosfer ısınacak. Bunlar daha oldukça iyi günlerimiz” dedi.

Haberin Devamı

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), son dönemde özellikle Kuzey Yarım Küre’de ve dünya genelinde etkili olan aşırı sıcaklarla ilgili uyarılarda bulunuyor. Yeni bir sıcak hava dalgası da Türkiye'yi tekrar etkisi altına almaya hazırlanırken, Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz’dan önemli uyarılar geldi.

ACİL DOĞAL AFET İLAN EDİLMELİ

Sıcak hava dalgalarının tıpkı sel ve taşkın gibi doğal afet olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek acil çağrı yapan Prof. Dr. Levent Kurnaz, iklim krizine dikkat çekerek, sıcaklık artışını engellemek için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı: “Her geçen sene biz atmosfere kömür, petrol, doğalgaz yakıp karbondioksit saldıkça atmosfer de ısınacak. Atmosferin ısınması da sıcaklıkların ısınması anlamına geliyor. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre, sıcaklık bir afet sayılmıyor. Öncelikle en kısa vadede yetkililerin toplanıp yüksek sıcaklıkları, bu sıcak hava dalgalarını bir afet kabul ediyor olmaları gerekiyor. Uzun sürdüğünde de uyarıların yapılması gerekir.

Haberin Devamı

Prof. Dr. Kurnaz uyardı: Bunlar daha iyi günlerimiz

KAKTÜSLER BİLE ÖLMEYE BAŞLADI

Mesela açık havada fiziksel olarak çalışan işçilerin de esasında dinlendirilmesi gerekiyor. Ama kanunen afet sayılmadığı için işverenlere bir zorunluluk olmuyor işçileri dinlendirmek. Dolayısıyla ne kadar çabuk bu afet kapsamına girecek olursa yüksek sıcaklıklar o derece hayırlı olacak. Tarım aşırı sıcaklıklardan çok kötü etkileniyor. Arizona'da kaktüsler ölmeye başlamış. Sıcaktan ölüyorlar. Onlar bile sıcaklığa dayanamıyorlar. Yani bütün bu doğanın kısıtlı bir yaşam alanı var. Çevremizdeki bitkiler de öyle kırk dereceye alışkın yapıda değiller, yeni bir bitki deseni oluşturmamız gerekecek."

 

BAKMADAN GEÇME!