GeriGündem Piyanist
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyanist

Milyonlarca insanın yaşamına malolan İkinci Dünya Savaşı başladığında Polonyalı piyanist Wladyslaw Szpilman 27 yaşındaydı. Ona geleceğin en parlak piyanistlerinden biri gözüyle bakılıyordu. Müzik yaşamının temel noktasıydı. Luftwaffe'de radyo istasyonu bombalandığında Szpilman, Chopin'in C minor Nocturne'nü çalıyordu. Ama savaş bütün insanlığın olduğu gibi onun da kaderini değiştirdi.

Roman Polanski'nin yönettiği Piyanist (The Pianist) Szpilman'ın İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşadıklarını anlattığı kitabından uyarlandı. Filmin senaryosu Ronald Harwood'a ait. Filmde Szpilman'ı Adrien Brody canlandırıyor. Bu arada filmin BAFTA ve Cesar'lar dahil olmak üzere geçen yıldan bu yana bir çok önemli ödülü toparladığını hatırlatalım. Piyanist, en iyi film, yönetmen ve erkek oyuncu dallarında da Oscar yarışının iddialı adaylarından biri.

FİLMİN KONUSU

Wladyslaw Szpilman parlak bir Polonyalı piyanisttir. Yahudi'dir ve sınır dışı edilmekten kaçmıştır. Şimdi Varşova'nın ara sokaklarında yaşamaya mahkum kalmış, savaşın verdiği ızdırabı , küçük düşmeyi ve hayatta kalma mücadelesini şehirle paylaşmak zorundadır. Başkentin sokaklarında hep kaçarak ve yıkıntılarda saklanarak yaşamaktadır. İşte bu dönemde bir Alman subayı ona yardım elini uzatır ve hayatta kalmasını sağlar.

NOTLAR... NOTLAR... NOTLAR... NOTLAR

Kendisi de bir Polonyalı olan yönetmen Roman Polanski, sadece ülkesinin değil tüm dünya tarihinin en acılı dönemlerinden biri olan İkinci Dünya Savaşı yıllarını anlatmayı her zaman istemiş.

"Wladyslaw Szpilman'ın hatıralarının ilk bölümünü okuduğumda bunun benim bir sonraki filmim olacağını biliyordum" diye anlatıyor Polanski.  "Tüm dehşetine rağmen sevimli ve umut dolu bir yanı vardı; evet aradığım hikaye buydu. Varşova bombardımanı sırasında hayatta kalmıştım. Çocukluğuma ait hatırladığım her şeyi tekrar yaratmak isterdim. Gerçeğe olabildiğince yakın olmak ve Hollywood tarzı inandırıcılık oyunlarına girmek istemedim."

Szpilman'ın hikayesinin  Polanski'yi en çok etkileylen yanı samimiyeti olmuş,. " Bu tümümüzün savaştan sonra yazabileceği türden bir hikaye idi. İşte bu yüzden bu kadar güçlü ve orijinaldi. Bu periyodu sürpriz bir şekilde, neredeyse insanın kanını donduracak kadar objektif yazmıştı. Kitabında iyi Polonyalılar ve kötü Polonyalılar olduğu gibi, iyi Yahudiler ve kötü Yahudiler, iyi Almanlar ve kötü Almanlar'a da yer vermişti "
diye anlatıyor Polanski.

Yönetmen Polanski Szpilman ile filmin hazırlık çalışmaları sırasında üç kez görüşmüş. Ancak Szpilman hayatının en çarpıcı dönemini anlatan bu filmin tamamlandığını göremeden 2000 yılında yaşama veda etti.

FİLMİN KÜNYESİ
Yönetmen:Roman Polanski
Senaryo: Ronald Harwood
Oynayanlar: Adrien Brody, Emilia Fox, Michal Zebrowski, Ed Stoppard, Thomas Kretschmann, Frank Finlay
Resmi sitesi:
http://www.thepianist-themovie.com/

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False