Pertevniyal yuvaya dönüyor

Güncelleme Tarihi:

Pertevniyal yuvaya dönüyor
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 09, 2024 07:00

Güçlendirme çalışmaları için boşaltılan Pertevniyal Lisesi’nde çalışmalar sona erdi. Okul, önümüzdeki eğitim öğretim yılında kendi binasında eğitim vermeye başlayacak.

Haberin Devamı

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından İstanbul Valiliği tarafından verilen kararla, geçtiğimiz yıl 93 okul ve eğitim kurumu güçlendirme çalışmaları için boşaltılmıştı. Bu doğrultuda öğrenciler deprem açısından güvenli bulunan okullara nakledilmişti. Deprem riski taşıyan 93 okuldan biri olan 152 yaşındaki Pertevniyal Lisesi’nin bazı binalarında başlayan güçlendirme çalışmaları sona erdi. Çalışmalar, okulun hafızalara kazınan ön cephedeki binasında değil, iç kısımda bulunan B blok, spor ve konferans salonu alanlarında gerçekleştirildi. 2023 yılının ilk döneminden bu yana eğitime Şehremini Anadolu Lisesi’nde devam eden okulun 750 öğrencisi, 2024-2025 eğitim öğretim yılında kendi okullarına dönecek.

KAMPÜS ÖĞRENCİLER İÇİN HAZIRLANIYOR
Güçlendirme işlemlerinin tamamlanmasıyla öğrencilerinin yeniden yuvalarına döneceklerini dile getiren Pertevniyal Lisesi Müdürü Şeref Koç, tamamlanan çalışma sürecini Hürriyet’e şöyle anlattı:

Pertevniyal yuvaya dönüyor

“Şehremini Anadolu Lisesi’nde geçirdiğimiz 1 buçuk yıllık eğitim sürecini her iki kurum için de en az zararla atlatmaya çalıştık. 4 Temmuz itibarıyla Pertevniyal Lisesi’ndeki çalışmalar sona erdi ve okulumuza döndük. İlk etapta B blok ve spor salonu için güçlendirme kararı verilmişti. Ancak biz buna konferans salonumuzu da dahil ettik. A ve C blokta da şu an boya badana işlemleri ve birtakım yenilikler yapılıyor. Aslında tüm kampüs yeni eğitim öğretim yılında öğrencilerini karşılayacak şekilde hazırlanıyor.

Haberin Devamı

Pertevniyal yuvaya dönüyor

 

DEPREME KARŞI B BLOK HAZIR
Okulun A bloğu ikinci dereceden tarihi bina sayılıyor. Yapım yılı 1930’a dayanıyor. B blok 1958, C blok 1969, spor salonu ise 1960 yılı yapımı. C blok en son 2012 yılında güçlendirilmişti. Şimdiki güçlendirme sürecinde de C bloğun bakımını yaptık. Yapımı tamamlanan B blok ise çok sağlam oldu. Gün gün bu süreci yerinde takip ettim. Temeli güçlendirilen binanın kolonları da sağlamlaştırıldı. Şu an tesisat işlemleri yapılıyor. İstanbul’da bir deprem olursa tüm öğrencilerimizin B blokta bulunmasını tercih ederim.

Haberin Devamı

MEZUNLARA YENİDEN TÖREN
Bu yıl 152’nci dönem mezunu olan 213 öğrencimizin törenini Şehremini Anadolu Lisesi’nde yaptık. Ancak onlara, binamıza döndüğümüzde bir veda düzenleyeceğime dair söz verdim. Çünkü onlar da geleceklerine kendi yuvalarından uçmak istiyordu. Her mezuniyette Aksaray Metro İstasyonu’nun önünden okula yürüyüş yaptığımız bir veda geleneğimiz var. Onu ağustos ayının sonunda gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Ayrıca okula devam eden öğrencilerden hiçbiri bu taşınma sürecinde başka okula nakillerini aldırmadı, lise tarihimizin en zor dönemlerinden birinde bizi yalnız bırakmadılar.

Pertevniyal yuvaya dönüyor
DEPREM KAYGISI TALEBİ ARTTIRDI
Bu yıl okulumuza 150 yeni öğrenci kabul edeceğiz ve mevcudumuz 750 kişi olacak. Şehremini Anadolu Lisesi’ne taşındığımız dönem yüzdelik dilimimiz 1,21’den 1,52’ye düştü. Bu yılki tercih sürecinde ise okulumuza yoğun bir talep var. Yüzdelik dilimimizde de artış olacağını tahmin ediyoruz. Depremle ilgili kaygısı olan velilerin güçlendirme sonrası Pertevniyal Lisesi’ne olan taleplerinin arttığını gözlemliyoruz.”

 

BAKMADAN GEÇME!