Pastırma sıcaklarından bunalan yaban domuzları Boğaz’da serinledi!

Pastırma sıcaklarından bunalan yaban domuzları Boğaz’da serinledi

İstanbul’un yaban domuzları tam bir yıl sonra kendilerini yine Boğaz’ın serin sularına bıraktı. Geçen yıl ekim ayında bir grup, Rumeli Kavağı’ndan dalmış, Yuşa Tepesi eteklerinden çıkmıştı. Dün ve bugün de Bebek ile Kuzguncuk’tan şehre inen, denizde yüzen yaban domuzu haberleri geldi.

Haberin Devamı

İyi yüzücü olsa bile doğal yaşam alanı ormanlar olan bir hayvan, pastırma sıcaklarından bunalıp da serinlemek üzere kendini Boğaz’a atıyor olmasa gerek.
Peki nedir yaban domuzlarını kıtalararası yüzücü haline getiren şey?

Pastırma sıcaklarından bunalan yaban domuzları Boğaz’da serinledi
İstanbul’un yaban domuzları, Anadolu ve Avrupa yakasındaki Kuzey Ormanları’nda, Belgrad Ormanı’nda yaşıyor. Biraz ansiklopedi karıştırınca, yaban domuzlarının ormanda yeterli yiyecek bulamayınca köy ve kasabalara yakın yemlenmeye başladığını ve şehirlere indiğini öğrenebiliyoruz.
Eh, hesabı yapmak o kadar zor değil?
Kuzey Ormanları, 3. Köprü ve 3. Havalimanı projeleriyle delik deşik olmuş durumda. Belgrad Ormanı da “ultra lüks yaşam” projeleriyle eriyip gidiyor.
Rumeli Feneri’nde, yaban hayvanlarının rahatça yaşayıp üremesi için oluşturulmuş bir Yaban Hayatı Geliştirme Sahası var ama onun ortasından bile 3. Köprü’nün yolu geçiyor.
İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden, Yaban Hayatı uzmanı Doç. Dr. Zeynel Arslangündoğdu, “Domuzları maceraya atan süreç nedir?” diye soruyor. Elbette sorunun yanıtı da onda:
“Domuzların Garipçe’den ya da Kuzey Ormanları’ndan Boğaz’ı geçtiklerini var sayarasak, dün Bebek’te görülen hayvan genç ve tecrübesiz olduğu için akıntıya kapılmış olmalı. Karşıya geçmeyi beceremedi. Domuzlar iyi yüzücüdür ama uzun mesafe yüzmek gibi bir maceraya atıldıklarına göre bir şekilde tedirgin oldular. Habitatları gittikçe daralıyor, parçalanıyor. 3. Havalimanı, 3. Köprü projeleri hep onların yaşam alanlarında gerçekleştiriliyor. Bu büyük projeler, domuzların eylemlerinde en büyük etken. İstanbul zaten nüfus artışıyla yaban hayvanları için sınıra dayanmıştı, bu projeler bardağı taşıran damla oldu. Hemen yeşil koridorların oluşturulması lazım. Böylece yaban hayvanları diğer yaşam alanlarına ve ormanlara, şehre inmeden geçebilir.”

Pastırma sıcaklarından bunalan yaban domuzları Boğaz’da serinledi

Haberle ilgili daha fazlası: