GeriGündem Özgür Suriye Ordusu Türkiye’den taşındı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özgür Suriye Ordusu Türkiye’den taşındı

Özgür Suriye Ordusu Türkiye’den taşındı
refid:21534458 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), komuta merkezini Türkiye’den Suriye’ye taşıdı. ÖSO’nun Askeri Konsey Başkanı Tuğgeneral Mustafa el Şeyh, dün AP’ye yaptığı açıklamada böylece tüm isyancı grupları birleştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

El Şeyh taşınmanın önceki hafta gerçekleştiğini belirtti.

ÖSO komutanı Albay Riyad el Esad ise Suriye içinde bilinmeyen bir yerde çekildiği söylenen “Özgür Suriye Ordusu’nun 1 numaralı tebliği” başlıklı bir video yayınlayarak, “Komuta kurtarılmış bölgelere taşındı” ifadesini kullandı. Rejime karşı savaşta en önemli isyancı grup olan ÖSO, Türkiye’den yönetildiği için eleştiriliyordu. Örgütün çok sayıda yerel isyancı birlik üzerindeki otoritesinin sınırlı olduğu iddia ediliyordu. Geçen hafta ÖSO’nun isim değiştirerek yeniden yapılanmaya gideceği açıklanmış, Albay Esad ise buna karşı çıkmıştı.

‘Türkiye’ye de yayılır’

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği yeni Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi, El Arabiya kanalına verdiği demeçte Suriye krizinin devam etmesi halinde komşu ülkelere sıçrayarak küresel bir sorun haline geleceğini söyledi. Brahimi, “Sorun şimdiden Lübnan’a sıçradı. Mülteci krizi olarak Türkiye’ye ve Ürdün’e de sıçramaya başladı” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle