GeriGündem Öz’ün 37 sorusuna Güney’den jet yanıt: Ben de soracağım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öz’ün 37 sorusuna Güney’den jet yanıt: Ben de soracağım

Öz’ün 37 sorusuna Güney’den jet yanıt: Ben de soracağım
refid:10728436 ilişkili resim dosyası

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, Ergenekon davasına bakan İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin Tuncay Güney’in yurt dışında ifadesinin alınması kararı üzerine sorularını hazırladı. Öz, halen 1388 Eglinton Ave West Toronto-Ontario-Kanada’da oturan Tuncay Güney’e 37 soru sorulmasını talep etti.

Zekeriya Öz, Kanada Yetkili Adli Makamları’na gönderdiği dilekçesinde Güney hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan soruşturma açıldığını hatırlattı. Zekeriya Öz’ün Tuncay Güney’e kimlik bilgileri dışında sorduğu sorulardan bazıları şöyle:

1- Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Doğu Perinçek, İlhan Selçuk ve Kemal Alemdaroğlu’nun örgütteki konumları nedir?

2-Ergenekon, lobi, devletin yeniden yapılanması gibi belgeler kimler tarafından, ne zaman ve ne amaçla hazırlandı?

3-Ergenekon terör örgütüne maddi destek veren kişi, şirket ve kuruluşlar hakkında neler biliyorsun?

4- Ergenekon, başka hangi suç ve terör örgütleriyle ilişkide?

5- Tuncay Güney, mülakatında Doğu Perinçek ile PKK elebaşısı Abdullah Öcalan’ın ittifakından bahsediyor. Bu konuda PKK’nın kuruluş aşamasında Doğu Perinçek’in ne tür bir katkısı var?

6- Ergenekon terör örgütü ile Veli Küçük’ün ulusal ve uluslararası uyuşturucu trafiğinde ne tür bir rolü var?

7- Örgütün medya yapılanmasında İlhan Selçuk ve Gürbüz Çapan nasıl bir rol üstleniyor, bildikleriniz neler?

8- Mülakatınızda Uğur Mumcu, Eşref Bitlis, Cem Ersever gibi şahısların öldürülmesinden bahsediyorsunuz. Bu olaylarla Ergenekon Terör Örgütü arasındaki bağlantı olup olmadığını, bildiklerinizi anlatır mısınız?

9- Mülakatınızda Özdemir Sabancı’nın öldürülmesi olayına da değiniyorsunuz. Bu suikast ile ilgili ne tür bilgiye sahipsiniz?

10- Tuncay Güney, mülakatında Bölgesel Kürt yönetimine ve PKK’ya 12.000 adet silahın teslim edilmesi için sevkiyat yapıldığını söylüyor. Bu sevkiyatın ne zaman yapıldığı, sevkiyat sırasında yanında kimler olduğu ve Perinçek’in bu sevkiyatla ilgisinin ne olduğu?

11- 1993-1994 yıllarında Silopi’de Mahmut Yıldırım isimli şahısla tanıştığınızı ve bu şahsın Veli Küçük’ün yakın adamı olduğundan bahsetmektesiniz. Mahmut Yıldırım’ın örgütteki rolü nedir?

Savcı Öz’ün Kanada adli makamlarına ulaştırmak üzere hazırladığı soruların önceki gün İstanbul 13. Ağır Ceza mahkemesine ulaştığını ablasından öğrendiğini söyleyen Güney, "Beni kim sorgulayacak, Türk polisi mi? Yoksa Kanada polisi mi? Kanada’da demokrasi var. Nasıl olacağını bilmiyorum. Avukatımı da çağırırım, gelirler, oturur konuşuruz. Ben de onlara bir 37 soru hazırlarım. Bu soruları size de veririm aynı onlar gibi gazetede yayımlarız" dedi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False