Osman Öcalan: PKK ve PYD'nin aklı olsaydı, Barzani'nin peşinden giderdi

Güncelleme Tarihi:

Osman Öcalan: PKK ve PYDnin aklı olsaydı, Barzaninin peşinden giderdi
Oluşturulma Tarihi: Kasım 08, 2013 16:31

Abdullah Öcalan'ın kardeşi, eski PKK elebaşlarından Osman Öcalan, PKK'nın Suriye'deki kolu Demokratik Birlik Partisi'ni (PYD) kendisinin kurduğunu ileri sürdü. Öcalan, "PKK ve PYD'nin aklı olsaydı Barzani ve partisi ile ittifak kurmak için rica minnet etmesi gerekirdi" dedi.

Haberin Devamı

PKK'dan 2004 yılında ayrılan ve Kuzey Irak'ta yaşayan Abdullah Öcalan'ın kardeşi olan eski PKK yöneticilerinden Osman Öcalan, Irak'ta Kürtçe yayın yapan Zelal TV'ye açıklamalarda bulundu. Öcalan, Mesut Barzani'nin babası Molla Mustafa Barzani'ye duyduğu hayranlık ve ağabeyi Öcalan'ın PKK'yı kurmasından sonra siyasete atıldığını belirterek, "Ağabeyim Öcalan Suriye'de iken Cemil Esad ile görüşüyordu. Biz askeri tatbikat yaptık, Cemil Esad geldi bizi izledi. 'Bu eğitim ve inanç ile Türkiye'yi tarumar edersiniz' demişti. Bunu hiç unutmam. Öcalan yakalandıktan sonra 2002'ye kadar Cemil Bayık Suriye'de kaldı" dedi.

BARZANİ İLE İTTİFAK KURMALI
Osman Öcalan, PKK ve PYD'nin Mesut Barzani ile ittifak kurması gerektiğini, doğru olan siyasetin de bu olduğunu ifade ederek, "PKK ve PYD'nin aklı olsaydı Barzani ve partisi ile ittifak kurmak için rica minnet etmesi gerekirdi. Bu konuda bir ittifak olsaydı bugün Rojava halkı bu kadar zorluk çekmezdi" dedi.

Haberin Devamı

"AĞABEYİMLE GÖRÜŞSEM, BARZANİ İLE İTTİFAK KURMASINI SÖYLERDİM"
İmralı Adası'nda bulunan Abdullah Öcalan ile görüşmesi halinde kendisine neler söyleyeceği ile ilgili soru üzerine ise Osman Öcalan "Ben, ağabeyim Abdullah Öcalan ile görüşürsem 'Doğrudur Kürtlerin liderleri olarak kendinizi büyük görüyorsunuz, imkan olursa kendinizi Allah ilan edersiniz ama bu doğru değildir' derim. Mesut Barzani ile stratejik bir ittifak kurmasını isteyerek Kürtlere hizmet etmelerini isterim" dedi.

"PJAK GİBİ PYD'Yİ DE KURDUM"
Bugün Suriye'de faaliyet gösteren PYD'nin kendisi tarafından 2003'te kurulduğıunu söyleyen Osman Öcalan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"PYD'nin kurulması görevi Murat Karayılan'a verildi. Ancak, o bunu yapmayacağını söyleyince, İran'daki PJAK gibi PYD'yi de ben kurdum. Partinin isminde Suriye rejiminin tepkisini çekmemek için Kürdistan kelimesini kullanmadık. PYD, PKK'ya bağlı ve PKK'nın verdiği kararlara göre hareket ediyor. PYD üzerinde Suriye rejiminin de etkisi olduğunu söyleyebilirim. PYD'nin, İran ve merkezi Irak hükümeti ile ilişkileri vardır. Suriye'deki rejim de özellikle Rojava'da PYD'nin güçlenmesini ve etkili olmasını istiyor. Bu konuda İran, Irak ve Suriye rejimleri PYD'yi destekliyor."

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!