'Nükleer kamikaze' hayatını kaybetti

Güncelleme Tarihi:

Nükleer kamikaze hayatını kaybetti
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 11, 2013 00:00

Japonya'nın kuzeyini vuran 9.0 büyüklüğündeki depremin tetiklediği tsunamide zarar gören Fukuşima Nükleer Santrali'nin 58 yaşındaki yöneticisi Masao Yoşida, yemek borusu kanserinden yaşamını yitirdi.

Haberin Devamı

Mart 2011'de yaşanan deprem ve tsunami felaketi sırasında başbakanlık yapan Naoto Kan, Yoşida'nın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Kararlılığı ve liderliği önünde eğiliyorum" ifadesini kullandı.

Yoşida, nükleer santralin aşırı ısınıp radyasyon sızdırması ve ardından patlamasını engellemek için çalışan mühendislerin başı olarak santralde görev yapıyordu.

FUKUŞİMA'DA ZORLU GÖREV / FOTO GALERİ

"RADYASYONDAN DEĞİL"

Nükleer santrali işleten TEPCO, Yoşida'nın hastalığının, Fukuşima'dan sızan radyasyonla ilişkisi olmadığını iddia etti. Felaket sırasında hayatını riske attığı için “nükleer kamikaze” olarak adlandırılan Yoşida, kansere yakalanmasının ardından Aralık 2011'de görevinden ayrılmıştı.

TEPCO CEO'su Naomi Hirose, afet sırasında Yoshida'nın çalışanları bir araya getirip çalışmaları için cesaretlendirdiğine dikkat çekerek, "Krizi kontrol altına almak için hayatını riske attı" diye konuştu.

Haberin Devamı

FUKUŞİMA FACİASINDAN 8 AY SONRA BÖLGENİN GÖRÜNTÜLERİ

VERDİĞİ KARARIN DOĞRULUĞU SONRADAN ANLAŞILDI

Yoşida, Fukuşima'daki kriz sırasında kendi başına kararlar verip gelen emirleri uygulamadığı için TEPCO ile sorunlar yaşamıştı.

Yoşida, tsunami sonrası santralin soğutma sisteminin devre dışı kalması nedeniyle reaktöre deniz suyu pompalamaya başlamıştı. Ancak böyle bir adımın nükleer bir reaksiyonu tetikleyebileceği endişesiyle Yoshida eleştirilmiş ancak daha sonra durumun daha da kötüleşmesini engellediği için takdir edilmişti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!