Nobel'in arkasındaki şok gerçek

Nobelin arkasındaki şok gerçek

Bir skandal yetmedi, ikincisi çıktı. Nobel Vakfı'nın paralarının silah şirketlerinin hisselerine yatırıldığı ortaya çıkmış, tepkilere neden olmuştu. Yetmedi, şimdi de Nobel ödüllerine bir ABD silah firmasının sponsorluk yaptığı anlaşıldı.

Haberin Devamı

Dinamiti keşfeden İsveçli mucit Alfred Nobel'in vasiyetiyle oluşturulan vakıf tarafından her yıl edebiyat, tıp, fizik, kimya, ekonomi ve barış alanında verilen Nobel ödüllerine bir ABD silah firmasının sponsorluk yaptığı bildirildi.

İsveç Radyosunun haberine göre, nükleer silahlar dahil olmak üzere çeşitli alanlarda silah üreten ve çeşitli kuruluşlar tarafından etik yönden siyah listede gösterilen Honeywell firması, dünya barış ödülünün de içinde bulunduğu Nobel ödüllerine sponsor oldu.

SORULARA YANIT VERMEDİLER

Nobel Vakfı Müdürü Michael Sohlman, bu durumun eleştirilmesi üzerine yaptığı açıklamada, bunu bir sorun olarak görmediğini belirterek, “Biz Honeywell'in vakıf kuruluşuyla işbirliği yapıyoruz, şirketle bir bağlantı kurmuyoruz” dedi.

Honeywell'in Avrupa bürosu ise bu yöndeki sorulara yanıt vermedi.

Söz konusu Amerikan firmasının Nobel Vakfının medya şirketi ve web sayfalarına sponsorluk yaptığı kaydedildi.

NOBEL VAKFI'NIN PARASI SİLAH ŞİRKETLERİNİN HİSSELERİNE YATIRILMIŞTI

Nobel Vakfının parasının ABD'de silah üretim alanında faaliyet gösteren Lockheed Martin ve Honeywell International şirketlerinin hisselerine yatırıldığının 2005 yılında ortaya çıkarılması tepkilere neden olmuştu.

BARIŞ ÖDÜLÜ PARASI DA SİLAH ŞİRKETİNİN HİSSELERİNE YATIRILMIŞ

Vakfın barış ödüllerinde kullanılmak üzere ayrılan gelirlerinin bir bölümünün ABD'deki T. Rowe adlı bir borsa şirketi tarafından yönetildiği, bu şirketin de gelirleri Lockheed Martin ve Honeywell International'in hisse senetlerine yatırdığı belirlenmişti.

Nobel Vakfı, gelirlerinin silah şirketlerinde değerlendirildiği konusunda bilgisi olmadığını açıklamıştı.

Nobelin arkasındaki şok gerçek

İşte Honeywwell'in geliştirdiği, Irak'ta yaygın olarak kullanılan silahlarından biri.

Haberle ilgili daha fazlası: