GeriGündem Niyazi Birinci kimdir? Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla biliniyordu! İşte Niyazi Birinci'nin biyografisi...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Niyazi Birinci kimdir? Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla biliniyordu! İşte Niyazi Birinci'nin biyografisi...

Niyazi Birinci kimdir? Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla biliniyordu! İşte Niyazi Birinci'nin biyografisi...

Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen tarihçi ve yazar Niyazi Birinci vefat etti. Niyazi Birinci'nin vefatını duyuran oğlu Mücahit Birinci'nin sosyal medya paylaşımının ardından, Birinci'nin dostları ve sevenleri, sosyal medya hesaplarından üzüntülerini dile getirdi. Birinci, bir süredir hastanede tedavi görüyordu. Peki, Niyazi Birinci kimdir?

Eserlerinde Yavuz Bahadıroğlu ismini kullanan Niyazi Birinci, gazeteciliğe başlamasının ardından uzun yıllar genel yayın yönetmeni olarak çalıştı. Çocuk kitapları, hikaye, araştırma, oyun, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere çok sayıda kitap yazdı. İşte, Yavuz Bahadıroğlu mahlasıyla bilinen Niyazi Birinci'nin biyografisi...

Yavuz Bahadıroğlu ismini kullanan Niyazi Birinci 1945'te Rize'de dünyaya geldi.

1971'de İstanbul'da gazeteciliğe başlayan Birinci, Yeni Asya ve Yeni Nesil gazetelerinde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. İlk olarak "Sunguroğlu" ve ardından "Buhara Yanıyor" romanlarını kaleme alan Birinci'nin Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli dönemlerini ele alan 30'u aşkın romanı bulunuyor.

Birinci ayrıca çocuk kitapları, hikaye, araştırma, oyun, film yapılmış senaryolar ve fikri eserler olmak üzere birçok çalışmaya imza attı.

Uzun yıllar Can Kardeş dergisi genel yayın yönetmeni olarak çalışmalarını sürdüren Niyazi Birinci, yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konularda konferanslar verdi, çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödüller aldı.

İki kitabı Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanan Birinci, ulusal bir radyoda günlük yorumlar yapmasının yanı sıra Yeni Akit gazetesinde köşe yazıları kaleme aldı.

Birinci, evli ve üç çocuk babasıydı.

False