GeriGündem Murat Demirel: Artık pes ettim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Murat Demirel: Artık pes ettim

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Egebank'ı, ''Teşekkül oluşturmak suretiyle sistemli ve planlı olarak 1 milyar 200 milyon dolar zarara uğrattıkları'' gerekçesiyle 37 sanıkla birlikte yargılanan bankanın eski sahibi Yahya Murat Demirel'in tahliye istemi bu kez de reddedildi.

İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, davanın tek tutuklu sanığı olan Yahya Murat Demirel ile tutuksuz sanıklardan  Şükrü Esat Erkuş ve Mevlüt Meriç Pulluoğlu katıldı. Davanın diğer 35 tutuksuz sanığı ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada söz alan Yahya Murat Demirel'in avukatı Köksal Bayraktar, müvekkilinin yaklaşık 2 yıldan beri tutuklu yargılandığını belirterek, ''2 yıldan beri derdimizi anlatamadık'' dedi.
Bayraktar, müvekkilinin Egebank'ı satın aldıktan sonra sermayesini 25 trilyon liraya yükselttiğini, durağan olan 19 trilyon liralık krediyi geri döndürdüğünü, mevduatları yüzde 214 artırdığını, mevduat sayısını da 650 bine çıkardığını anlattı. Avukat Bayraktar, bankanın satın alındığı dönemde devletin bankacılık sektörünün yüzde 65'ine sahip olduğunu, devletin bankalardan para çekmesi üzerine devlet bankalarının mevduatları yükseltebilmek için faizleri yukarıya çektiğini ve özel sektörün de bu durumla yarışabilmek için faizlerini yükselttiğini, bankacılık sektörünün böyle bir kısır döngü içine girdiğini savundu.

TMSF'nin kötü durumdaki bankalara yardım etmek yerine alacaklı şirket gibi davrandığını ileri süren Bayraktar, ''Egebank, 1.5 yıl içinde fona 90 milyon dolar ödedi. Ancak fon, bankaya 1 milyon dolar bile vermedi'' diye konuştu.

Müvekkili hakkında 20'ye yakın dava açıldığını, bu davalardan 4'ünün beraat, 1'inin erteleme ve 1'inin ortadan kaldırma şeklinde sonuçlandığını, diğerlerinin sürdüğünü anlatan Bayraktar, savcılık aşamasındaki 8 soruşturmanın da takipsizlikle sonuçlandığını söyledi.

Bayraktar, ''714 günden bu yana müvekkilimin hürriyeti ve tüm hakları elinden alınmış bulunmaktadır. Kendisi, tutuklu olan tek bankasahibidir. Tahliyesi gerekmektedir'' dedi.

Ayşenur Esenler Demirel, Şakir Güler ve Nail Keçili'nin avukatlarıda, müvekkilleri hakkındaki yurtdışına çıkış yasaklarının kaldırılmasını istediler.
   
''PES ETTİM''
   
Duruşmada diyecekleri sorulan Yahya Murat Demirel de, fiziksel ve psikolojik durumunu anlatmaya gerek görmediğini belirtti.

Önceki duruşmalardaki gibi uzun savunma yapmayacağını söyleyen Demirel, ''Tutukluluğumun 24 ay olmasına 15 gün kaldı. İçinde bulunduğum sıkıntılı durum, oluşan yeri doldurulamayacak hasarlar ve 24 aya ulaşan tutukluluğumun dikkate alınarak tahliyeme karar verilmesini istiyorum. Ben bütün bu olaylardan dolayı pes etmiş durumdayım'' dedi.

Demirel'in tahliyesi ile diğer sanıkların yurtdışına çıkış yasaklarının kaldırılması yolundaki istemleri reddeden mahkeme heyeti,dosyanın incelenmek üzere oluşturulacak bilirkişiye gönderilmesini, buamaçla üye hakim Naşit Gürel'in naip hakim olarak atanmasını ve kendisine gerekirse bilirkişilerin yerinde inceleme yapması için yetkiverilmesini kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.  

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False