Mart ayında kar yağacak mı? Sıcaklıklar artacak mı? İşte detay detay bahar ayları hava durumu tahminleri…

Güncelleme Tarihi:

Mart ayında kar yağacak mı Sıcaklıklar artacak mı İşte detay detay bahar ayları hava durumu tahminleri…
Oluşturulma Tarihi: Şubat 28, 2024 09:42

Yağmur yağışlı ama deyim yerindeyse kara hasret kaldığımız bir kışı geride bırakıyoruz. Peki mart ayında hava nasıl olacak? Cıvıl cıvıl bir bahar mı yaşayacağız yoksa soğuk ve yağışlı hatta karlı bir mart mı göreceğiz?

Haberin Devamı

Bu sene ocak ve şubat ayları yağmur yağışlı geçse de beklenen kar yağışı olmadı. Özellikle İstanbul’da hiç kar göremedik denebilir. Kar yağışına hasret kaldığımız bir kışı geride bırakıyor ve mart ayına giriyoruz.

Geçtiğimiz mart ayı, kayıt tutulmaya başlandığından beri yaşadığımız en sıcak ikinci mart ayı olmuştu. Kaydedilen en sıcak mart ise 2016 yılında yaşanmıştı. Peki bu sene nasıl bir mart bizi bekliyor? Bahar sıcaklarına merhaba mı diyeceğiz yoksa mart kapıdan baktırıp kazma kürek yaktıracak mı?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek mart başta olmak üzere bahar aylarının hava durumu tahminlerini anlattı.

SICAK VE YAĞIŞLI BİR MART AYI OLACAK

“Mart ayı sıcaklıklar açısından ortalamanın üzerinde geçecek. Sıcak bir mart ayı bizi bekliyor. Sıcak günlerin sayısı daha fazla, soğuk günlerin sayısı az olacak” diyen Adil Tek, şu detayları verdi:

Haberin Devamı

“Türkiye’nin batı ve orta kesimlerinde soğuk ve sıcak günler de dahil olmak üzere mart ayının genel anlamda ortalamaların 3 derecenin üzerinde olacağı tahmin ediliyor. Karadeniz kıyılarında sıcaklıklar ortalamalara yakın, Güney Doğu Anadolu’da ortalamanın 2 derece, Doğu Anadolu civarında ise sıcaklıkların ortalamaların 4 derece üzerine çıkacağını söyleyebiliriz. Bu da şu anlama geliyor; geçen yılın mart ayından da sıcak bir mart bizi bekliyor.

Mart ayında kar yağacak mı Sıcaklıklar artacak mı İşte detay detay bahar ayları hava durumu tahminleri…

Adil Tek, sıcaklıklar gibi yağışların da mart ayında ortalamanın üzerinde olacağının öngörüldüğünü söyledi, “Özellikle Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeyi için yağış miktarı ortalamaların bir kilogram üzerine çıkacak. Bu da mart ayının ortalamanın üzerinde yağış alacağı anlamına geliyor. Mevsimsel tahminlerdeki anomalilerde yağışların ortalamadan bir kilogram daha fazla olması az gibi görünse de aslında oldukça yüksek bir rakam. Her gün bir kilogram fazla yağış almak, yağışların ay genelinde ortalamanın 30 kilogram üstüne çıkması demek. Mart ayı için sıcaklıkların da yağışların da ortalamanın üzerinde seyredeceğini söyleyebiliriz. Hem sıcak hem de yağışlı bir mart bizleri bekliyor” ifadelerine yer verdi.

Haberin Devamı

MART AYINDA KAR İHTİMALİ VAR MI?

Mart ayının bolca yağmurlu olacağının altını çizen Tek, kar ihtimalinin ise çok düşük olduğunu söyledi, “Cok uzun periyotlu tahminlerde Mart’ın 8’i gibi Marmara ve Karadeniz’de çok küçük de olsa bir kar yağışı olasılığı bulunuyor. Ancak bu ihtimalin oldukça uzak olduğunu eklemekte fayda var” dedi.

Mart ayında kar yağacak mı Sıcaklıklar artacak mı İşte detay detay bahar ayları hava durumu tahminleri…

MART YAĞMURLARI BARAJLARI DOLDURACAK

Geçtiğimiz yıl İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde barajlar dibi görmüş, kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştık. Adil Tek, bu sene gectigimiz aylarda düşen ve devam edecek yağışlarla birlikte kuraklık riskinin olmayacağından bahsetti ve ekledi:

Haberin Devamı

Geçtiğimiz yıl yaşadığımız barajlarda su oranlarının düşük olması sorununu bu sene yaşamayacağız. Örneğin İstanbul’da şu anda yüzde 70 seviyelerinde seyreden baraj doluluğu mart ayındaki yağışlarla daha da artacak. Hatta sadece mart ayında değil nisan ve mayıs aylarında da mevsim normallerinde yağışlar olacağı öngörülüyor. Bu sene yaz ayları için önemli bir kuraklık riski ile karşı karşıya kalmayacağız. Mart ayında yağışlar ortalamanın üzerinde, devam eden aylarda ise ortalamalar civarında seyredecek.”

SICAK HAVA DALGALARININ ARTTIĞI BİR YAZ BİZİ BEKLİYOR

Son yıllarda iklim ezberimiz bozuldu. Öyle ki sanki baharı hiç yaşamıyoruz. Bir anda yaz geliyor gibi. Montları üzerimizden atıyor ve ceketleri giyemeden tişört ile gezmeye başlıyoruz. Adil Tek’e göre bu sene de diğer senelerden farklı olmayacak. Hatta geçtiğimiz yıllardan çok daha sıcak bir bahar ve yaz bizleri bekliyor. Yaz ayları da dahil olmak üzere hava durumu tahminlerini detaylıca inceleyen Tek, “Bahar yağışları var ama sıcak günlerin sayısı soğuk günlerden fazla. Yaklaşık altı aylık bir değerlendirme yapacak olursak ortalama seyredecek yağışlarla birlikte yine sıcak bir dönem bizleri bekliyor. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıklar kendi ortalamanın üzerinde seyredecek gibi görünüyor. Sıcak hava dalgalarının sayısında da artış olasılığı çok yüksek görünüyor” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!