Manisa'da arıtma tesisinde dehşet: 3 ölü

Güncelleme Tarihi:

Manisada arıtma tesisinde dehşet: 3 ölü
Oluşturulma Tarihi: Haziran 26, 2014 12:37

Manisa Dericiler Sitesi'nin, pis su arıtma deposu tahliye motorunun bakımı faicayla sonuçlandı. Depoya motorun bakımı için inen ve maskesi takılı olmasına rağmen metan gazından etkilenip, suya düştüğü ileri sürülen bir işçi ile onu kurtarmak için peşiden giden biri mühendis iki kişi yaşamını yitirdi.

Haberin Devamı

Horozköy Mahallesi'nde bulunan Manisa Dericiler Sitesi'na ait arıtma tesisinde motor ustası olarak çalışan İbrahim Dursun, bugün saat 12.00'de, tahliye pompasının bakımı için, içinde 6 metre derinliğinde evsel ve sanayi atıksuyu bulunan depoya indi. Pompada çalışırken iddiaya göre, maskesi takılı olmasına rağmen yoğun metan gazından etkilendiği ileri sürülen Dursun, dengesini kaybedip, suya düşerek çırpınmaya başladı. Bu sırada peşinden depoya inmeye çalışan ve iyi derecede yüzme bilen çevre mühendisi Muhammet Nurbelen ve diğer işçi Satılmış Mercan olayı görüp, yardım için suya atladı. Ancak, suyun dibindeki balçığa saplandıkları sanılan işçilerden Mercan, "İmdat" diye bağırarak, yardım istedi.

İşçilerin yardım çığlıklarını farkeden diğer işçilerden ikisi hemen kuyuya inip, Mercan'ı sudan çıkardı. Ancak, baygın halde sudan çıkartılan Mercan, oracıkta yaşamını yitirdi. Bu arada tesis yetkililerinin durumu bildirmesi üzerine gelen itfaiye ekipleri, mühendis ile diğer işçinin cesetlerini sudan çıkarttı. Kurtarma çalışmaları sırasında metan gazından etkilenen itfaiye eri Tayfun Kasırga, Manisa Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedaviye alındı. Ölen mühendis Nurbelen ile işçilerden Mercan'ın maskelerinin takılı olmadığı ileri sürüldü. Ölen 3 işçinin cenazeleri Manisa Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırılırken, soruşturmanı sürdüğü bildirildi.

18 bin 750 metrekare yüzölçümlü, 6 bin metreküp/gün kapasiteli Manisa Dericiler Sitesi Arıtma Tesisi, 5.5 milyon liraya yaptırılarak 5 haziran 2006 tarihinde hizmete açılmıştı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!