Mahruki'nin güncesi okurla buluştu

Everest'e Türk Bayrağı'nı diken ilk ve tek Türk dağcısı Nasuh Mahruki'nin, heyecan dolu gezi ve tırmanışlarının güncesi niteliğini taşıyan kitabı ''Yeryüzü Güncesi'' yayımlandı.

"Kapital Yayınları" tarafından piyasaya çıkarılan kitapta, Mahruki'nin dünyanın zirvesine doğru yaptığı çeşitli tırmanışlarda yaşadığı olaylardan, Budizm ve Kızılderililer'in inanışlarına, Nepal'in en büyük ve en uzun nehri Karnali'de 12 gün süren rafting macerasına kadar pek çok konudaki yazıları, kendi objektifinden çekilmiş fotoğraflarla sunuluyor. Kitapta ayrıca, motoruyla dünyayı gezmek için yola çıkan Mahruki'nin, İstanbul'dan başlayarak Çeşme, Sakız, Naxos, Paros, Santorini ve Mikanos'a yaptığı gezi ve çıktığı turun heyecanı da anlatılıyor.
  
Uzun bir yolculuğa çıkacak motosiklet ve gezi tutkunlarına yolculuk için ön hazırlık ve yolda dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarıların da yer aldığı kitapta, ''Dikey Limit'' filminin geçtiği K2 dağına tırmanmış ve sağ kalmayı becermiş 167 dağcıdan biri olan Mahruki'nin, filme profesyonel bir dağcı olarak eleştirel bakışı da konu ediliyor.
Haberle ilgili daha fazlası: