LYS sonuçları açıklandı

Güncelleme Tarihi:

LYS sonuçları açıklandı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 02, 2013 00:00

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarını düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Demir İl Milli Eğitim Müdürlerinden sürekli itiraz gelmesi nedeniyle en başarılı illeri artık açıklamayacaklarını söyledi.

Haberin Devamı

İşte ÖSYM Başkanı Ali Demir'in açıklamalarından satır başları:

YGS’de çok kısa sürede sonuçları açıklamıştık. Bugün yine çok kısa sürede sonuçları açıklıyoruz. Adaylara tercih için daha fazla süre tanımak burada amacımız. Daha önceki yıllarda 1 ayda açıklanan LYS sonuçlarını bir haftada açıklamayı hedefledik. ÖSYM içerisinde bir taraftan sistemleri geliştirirken diğer taraftan da takım ruhu oluşturmaya özen gösterdiğimizi anlatmıştık daha önce. Bu sonuçları kısa sürede açıklamanın arkasında bu takım ruhu var. Geçen yıl 8 gün, bugün 7 gün gibi  kısa bir sürede LYS’yi açıklayarak bunun kalıcı bir uygulama olacağını göstermek istiyoruz. Hedefimiz sıfır hata ile LYS sonuçlarını açıklamaktır. Perşembe günü itibariyle okuduk, taradık. O zamandan verilerimizi sürekli kontrolden geçirdik.

ÖSYM’DEN REKOR HIZ
DİKKAT TERCİHLER ÖNE ÇEKİLDİ
Nuran Çakmakçı

ÖSYM, YGS’de rekor açıklamasının ardından tam bir haftada 800 bini aşan adayın sınav kağıtlarını okudu ve sonuçları açıkladı.
Kuşkusuz bu açıklamada en etkili olan şey “kırmızı kutular” oldu. ÖSYM Başkanı Prof.Dr. Ali Demir, YGS öncesi soru ve cevap kağıtlarını ayrıştıracak sisteme geçtiklerini açıklamıştı, bunun da kağıtları okumayı hızlandıracağını söylemişti. Başkan Demir bu konuda yanılmamış. Bir haftada 831 bin 570 adayın kağıdının bu kadar kısa sürede okunması büyük rekor.
Tercihler 8-18 Temmuz Sınav sonuçlarına damgasını vuran şeylerden biri de matematik ve geometride başarının düşmesi.
Matematikte iki sorunun iptal edilmesi de yararlı oldu. ÖSYM daha önce açıkladığı 15-25 Temmuz’da yapacağını açıkladığı tercih takvimini öne çekti. Tercihler 8-18 Temmuz arasında yapılacak.
Bu durumda üniversitelerin de kayıt takvimini öne çekmesi gerekiyor. Bu durumda da adaylara yaz tatili yok. Adayları koşturacakları yaz tatili bekliyor. Sınavda her yıl olduğu gibi bu yıl da fen liseleri damgasını vurdu.
En başarılı liselerde zirveye yine çıktılar. Her yıl merak edilen kızlar mı, erkekler mi kürsüsünde yine kızlar oturdu. Matematik, Fen alanlarında erkeklerin önüne geçen kızlar, sosyal bilimlerde eşit düzeyde başarı sağladı.
 YGS sonrası LYS’ye girmeye hak kazanan 1 milyon 632 bin aday vardı. 71 bin 476’sı sınavsız geçişle üniversiteye yerleşmeyi tercih etti. LYS’ler 5 oturum halinde gerçekleştiriliyor. 851 bin 135 aday başvurdu. Bir kısmı sınava girmedi, çok azı da kural ihlali nedeniyle sınavları geçersiz sayıldı. Lys-1’de 681 bin adayın sonuçları değerlendirildi. LYS’lerde 6871 bina kullandık. 95 bin 608 salon demektir bu.

Haberin DevamıİPTAL EDİLEN 2 SORUYA CEVAP VERENLERİ DOĞRU YAPTI DİYE KABUL ETTİK
2011,2012 ve 2013 yıllarına bakarsak matematik doğru cevap sayılarının değişimi sola yatık ancak hedeflenen normal dağılımdan daha düşük başarıya yatık bir eğri var. Matematik testinde 2 sorumuzu iptal ettik. İptal edilen sorulara işaretleme yapmış adayları doğru yaptı diye değerlendirdik. Fizik sorularında da benzer grafik var. Kimyada da 2 sorumuz iptal edildi. Yine benzer grafik kimyada da var. Biyoloji kısmen birbirine yakın. Türk Dili ve edebiyatı testinde kitlenin daha geniş olması nedeniyle eğriler tamamen normal dağılıma uyan eğriler.

Haberin Devamı

500 TAM PUAN ALAN BİR ADAY VAR
500 tam puan alan tüm puan türlerinde bir adayımız var. 480 üstü alanların sayısı 200’ler mertebesinde…

EN YÜKSEK PUAN FEN LİSELERİNDEN
En yüksek puanı fen liseleri oluşturdu.

EN BAŞARILI ADAYLAR
2013 LYS MF puanında 500 tam puan alan İzmir Fen Lisesi Fatih Aslan. MF 4 puanında 50 tam puan alan Adana’dan Mehmet Burak Kaya. İzmir’den Mert Mestanoğlu da MF puanına göre birinciler arasında. Çağrı Karabacak İstanbul Lisesi Dil 1’de 500 tam puanı var.  TS-1’de Ahmet Koçak, Hulusi Anıl, Ali Nizamettin Yıldırım ilk 3’te

KIZLAR DAHA BAŞARILI
MF olarak baktığımızda kız adayların daha başarılı olduğunu görüyoruz. TS puanında başa baş bir durum var.  Genel olarak kızların daha başarılı olduğunu görüyoruz.

TERCİH İŞLEMLERİ 8-18 TEMMUZ ARASINDA
YÖK ile olan ortak çalışma neticesinde tercih alma işlemleri 8-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Temmuz son hafta tercihler açıklanacak. 28 Ağustos-2 Eylül arasında ek yerleştirme sonuçları açıklanacak. Rehberlik.osym.gov.tr tercih hizmetlerinde yardımcı olmak için gündemde olacak. Sonuçlar adayların erişimine açıldı.

Haberin Devamı

EN BAŞARILI İLLER AÇIKLANMAYACAK
Farklı puan türleri ve aday kitleleri var. Geçmiş yıllarda bu sıralamayı yaptığımızda milli eğitim müdürleri itiraz ettiler sıralamanın doğru olmadığı yönünde. Milli Eğitim Bakanlığı ile karar aldık. Buy verileri yayınlamama kararı aldık. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan herkes kendi sıralamasını öğrenebilecek.

Rekor sürede açıklama

ÖSYM, üniversiteye girişte ikinci basamak sınavı olan ve 15- 16 ve 22-23 Haziran tarihlerinde yapılan Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) sonuçlarını, sınavdan sadece 7 gün sonra rekor denebilecek bir hızla açıkladı.

ÖSYM’den yapılan açıklamada, bugün saat 13.00’da ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in 2013 Öğrenci Seçme Yerleştirme Sistemi ve Lisans Yerleştirme Sınavları hakkında değerlendirmelerde bulunacağı basın toplantısı düzenleyeceği bildirildi. YGS sonuçları Nisan'da Bilkent Otel’de düzenlenen basın toplantısıyla açıklanırken LYS için yine 5 yıldızlı Rixos Otel tercih edildi.

Haberin Devamı

Yaklaşık 1 milyon adayın katıldığı LYS’lerin sona ermesinin ardından ÖSYM, adayların üniversite tercihlerini yaparken inceleyecekleri ve yardım alacakları 2013 ÖSYM Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nu internet sitesinde yayımlamıştı. ÖSYM, sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrencilerin 15- 25 Temmuz tarihleri arasında üniversite tercihlerini yapabileceklerinin öngörüldüğünü bildirmişti.

Rixos kamunun gözdesi

Rixos Ankara Oteli, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından törenle açıldığı Mayıs 2009 gününden beri başta bakanlıklar olmak üzere kamunun toplantılar için kullandığı ilk adres oldu. Anayasa Mahkamesi, Yargıtay, HSYK, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi kurumlar da yıldönümü kutlamaları ve sempozyumlar için Rixos’u tercih ediyor.

Haberin Devamı

Rixos’un resmi zirve ve toplantıların merkezi haline gelmesi, 2010 yılında bir soru önergesiyle Meclis gündemine de getirilmişti. CHP ZonguldakMilletvekili Ali İhsan Köktürk, Rixos’ta düzenlenen bazı etkinliklerden örnekler vererek, bu toplantıların devlete maliyetinin açıklanmasını istemişti.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!