LGS'ye başvurular yarın sona eriyor

Liselere Giriş Sınavı'na (LGS) başvurulardaki yoğunluk nedeniyle 2 gün uzatılan başvuru süresi yarın akşam saatlerinde sona erecek.

Haberin Devamı

Milli Eğitim Bakanlığı, 11 Şubat Cuma günü sona ermesi gereken başvuru süresinin, başvurulardaki yoğunluktan dolayı okullardan gelen talep üzerine 13 Şubat Pazar gününe kadar uzatılmasını kararlaştırmıştı.

LGS, resmi ve özel fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, anadolu liseleri, yabancı dil ağırlıklı liseler (süper liseler), anadolu öğretmen liseleri, anadolu meslek liseleri, anadolu teknik liseleri, anadolu imam hatip liseleri, sağlık meslek liseleri ve diğer bakanlıklara bağlı meslek liselerinde öğrenim görmek isteyen öğrencilere yönelik yapılacak.

LGS'ye, polis kolejlerinde okumak isteyen öğrenciler ile devlet okullarında parasız yatılı ve burslu okumak isteyen ilköğretim 8. sınıf öğrencileri de katılacak.

Ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıflarında okuyan öğrenciler de LGS ile birlikte yapılacak Polis Koleji Aday Tespit Sınavı için başvurabilecekler.

Haberin Devamı

Ayrıca, LGS'ye resmi ve özel ilköğretim okullarının 8. sınıflarında okuyan tüm öğrenciler istemeleri halinde girebilecekler.

BAŞVURULAR İNTERNETTEN

Başvuru işlemleri internet aracılığıyla elektronik ortamda okul müdürlüklerince gerçekleştirilecek. Sınava katılacak öğrencilerin velileri okul müdürlüklerine başvuracak. Başvuru işlemleri ile ilgili açıklamalar http://sinavlar.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanan e-kılavuzda yer alıyor.

Başvuru işlemlerinde öğrenciyle ilgili bilgilerin doğruluğundan bilgileri elektronik ortama giren okul müdürlüğündeki yetkili personel ile öğrencinin velisi sorumlu olacak. Bilgi girişleri tamamlanan öğrencinin veri giriş ekranındaki onaylama işlemi yapılmadan önce bilgileri kontrol edilerek gerekli düzeltmeler yapılacak. Bilgiler daha sonra elektronik ortamda onaylanarak resmi kayıt haline getirilecek. Elektronik ortamda onaylanan bilgilerin çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanarak, okul müdürü tarafından onaylandıktan sonra bir örneği veliye verilecek. Bir örneği de okulda muhafaza edilecek.

İNTERNETİ OLMAYAN OKULLAR

İnternet bağlantısı olmayan veya başvuru süresince teknik bir sebeple internet bağlantısı çalışmayan okullar, en yakın ADSL bağlantısı olan başka bir okuldan veya bağlantı sorunu bulunmayan ilçe veya il milli eğitim müdürlüğünden veri giriş işlemlerini gerçekleştirecekler.

Haberin Devamı

Adaylar, LGS için 10 YTL (10 milyon lira) ücret ödeyecekler.

SINAVA GİRİŞ BELGELERİ

Sınava başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra başvuruda bulunan öğrencilerin bilgilerini içeren kontrol çizelgeleri 14-28 Şubat 2005 tarihleri arasında ilan edilecek ve varsa düzeltmeler elektronik ortamda yapılacak.

Sınava giriş belgeleri 2005 Mayıs ayının üçüncü haftasından itibaren internette yayımlanacak. Okul müdürlükleri, sınava giriş belgelerinin internet aracılığı ile çıktısını alacaklar ve adayın son 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafını yapıştırıp mühürleyecekler. Okul müdürlükleri, bu belgeleri onaylayarak adaylara verecekler.

Haberin Devamı

SINAV

LGS, 12 Haziran 2005 Pazar günü gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları 2005 Temmuz ayının ortasından itibaren http://sinavlar.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanacak. Okul müdürlükleri tarafından sınav sonuç belgelerinin çıktısı internet aracılığıyla alınacak ve onaylanarak adaylara verilecek.

TERCİHLER

LGS adayları tercihlerini, ÖSS'de olduğu gibi sınavdan sonra yapacaklar. Tercihlerle ilgili hususların yer aldığı e-tercih kılavuzu http://sinavlar.meb.gov.tr adresinde 2005 Temmuz ayının ilk haftasından itibaren yayımlanacak. Tercih kılavuzunda tercihlerin hangi tarihte yapılacağı, okulların kayıt-kabul şartları ile kayıt tarihleri, kontenjanları ve yerleştirme ile ilgili diğer esaslar yer alacak.

Haberin Devamı

Kırtasiye, internet bağlantısı ve benzeri giderlerin karşılığı olarak, başvurma ve tercih yapma dönemlerinde her adaydan 1 YTL (1 milyon lira) alınarak, okul-aile birliklerince gelir kaydedilecek.

Haberle ilgili daha fazlası: