Leylek Dostu Köyler Projesi

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mayıs 31, 2004 13:35

Elektrik direklerine yuva yapan ve tellere çarparak ölen leyleklerin korunmasını amaçlayan “Uluabat Gölü Leylek Dostu Köyler Projesi” çerçevesinde, güvenli yuvalar yapılmaya başlandı.

Haberin Devamı

Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğal Hayatı Koruma Derneği, Bursa Valiliği ve Uludağ Üniversitesi (UÜ) öncülüğünde, Bursa'daki kamu kurumları ve sivil toplum örgütlerinin katılımıyla “Uluabat Gölü Yönetim Planı” çerçevesinde hazırlanan projeyi, Uluabat Gölü Yürütme Kurulu ve UÜ Kuş Gözlem Topluluğu birlikte yürütüyor.

Uluabat Gölü Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı ve UÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İsmet Arıcı'dan alınan bilgiye göre, proje kapsamında gerçekleştirilen ilk araştırmada, ”Yaşayan Göl”, “Önemli Kuş Alanı” ve “Ramsar Alanı” ilan edilen Uluabat Gölü çevresinde leylek sayısının hızla azaldığı tespit edildi.

Köylere elektrik hattının çekilmesiyle çatılardaki leylek yuvalarının bozulduğunu ortaya koyan araştırmada, leyleklerin yeni adresinin elektrik direkleri olduğu belirlendi. Ancak leyleklerin elektrik tellerine çarparak ölmeleri ve bunun sonucunda elektrik kesintilerinin meydana gelmesi nedeniyle köylüler direklerin tepesine çalı ve sopa bağlayıp, yuva yapımını engelledi. Bu yüzden yuva sayısının yüzde 90 oranında azaldığı bildirildi.

Haberin Devamı

“Uluabat Gölü Leylek Dostu Köyler Projesi” kapsamında, ilk olarak TEDAŞ Bursa Müessese Müdürlüğü, Eskikaraağaç, Fadıllı ve Gölyazı köylerinde elektrik tellerini değiştirerek, kablolu hatların yapımını gerçekleştirdi.

Daha sonra, Uluabat Gölü çevresinde bulunan toplam 23 köyden pilot köy seçilen Eskikaraağaç, Fadıllı, Uluabat ve Gölyazı'da, “Bir Yuva da Siz Kurun” kampanyasıyla 20 adet yuva platformu, direklere ve çatılara yerleştirildi. Bu platformların çoğunun, kısa sürede leylekler tarafından benimsenerek, yuva biçimine dönüştürüldüğü gözlendi.

KÖYLÜLER DE LEYLEKLER DE MEMNUN

Prof. Dr. İsmet Arıcı, yeni yuvaların yapılmasıyla köy halkının leyleklere bakış açısının olumlu yönde değiştiğine dikkati çekti. Arıcı, “Çünkü köylüler, elektrik kesintisi olmadan ve kendi binaları kullanılmaksızın, kutsal saydığı ve 'hacı' olarak nitelendirdiği leylekleri misafir edebilmekte, leyleklerse ölüm tehdidinden kurtularak, güvenle çoğalmalarını sürdürebilmektedir” dedi.

Haberin Devamı

Uluabat Gölü çevresindeki tüm köylerin zamanla proje kapsamına alınacağını vurgulayan Arıcı, şunları söyledi:

“Çalışma boyunca köylerdeki yuvaların korunması, iyileştirilmeleri yanında, leylek ölümlerindeki azalmalar, çoğalma durumları ve sağlıklı yavru sayıları da belirlenecektir. İleride daha güvenli ve ayrıntılı gözlem yapabilmek ve önlem alabilmek amacıyla bazı yavruların halkalanması planlanmıştır.

Bu çalışmalara, köyde yaşayan çocukların gözlemci olarak katkıları da dahil edilmektedir. Böylece hem bu bölgede insanlarda çevre bilinci arttırılacak, leylek ölümleri azaltılacak, çoğalmaları sağlanacak hem Türkiye'deki diğer bölgelere örnek olabilecek bir yapı oluşturulacaktır.”

Haberin Devamı

Arıcı, projenin başarıya ulaşmasının, köylerdeki ana elektrik hatlarının yeraltına alınması ve sponsorlar yardımıyla da uygun yerlere “Yuva Platformu” dikilmesine bağlı olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. İsmet Arıcı, Bursa'ya gelen turist gruplarının, bu köyleri ziyaret etmeleri yönünde TÜRSAB ile Bursa Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile işbirliği yapılacağını belirterek, böylece köylerin tanıtılması ve maddi gelir sağlanması imkanı doğacağını sözlerine ekledi.

Haberle ilgili daha fazlası: