Kuzey Kore'nin nükleer denemesi dünyayı ayağa kaldırdı

Güncelleme Tarihi:

Kuzey Korenin nükleer denemesi dünyayı ayağa kaldırdı
Oluşturulma Tarihi: Şubat 12, 2013 10:07

Doğu Asya’da bu sabah hissedilen 5.1 büyüklüğündeki “sismik hareket”in Kuzey Kore’nin 2006 ve 2009 yıllarının ardından gerçekleştirdiği üçüncü nükleer deneme olduğu kesinleşti. Nükleer deneme yaptığını kabul eden Kuzey Kore'ye bütün dünyadan tepki yağdı.

Haberin Devamı

Türkiye'den yapılan açıklamada, "Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin bugün (12 Şubat) yer altında bir nükleer deneme gerçekleştirdiğini öğrenmekten büyük endişe duyuyoruz. Bu denemenin, önceki iki denemeden daha kuvvetli olduğu yönündeki haberler ve bu ülkenin geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği uzun menzilli füze denemesi, endişelerimizi daha da arttırmaktadır" denirken bu denemenin BM Güvenlik Konseyi’nin 1718, 1874 ve 2087 sayılı kararlarının açık bir ihlali olduğu vurgulandı.
 
Açıklamada, "Kitle imha silahları ve bunların fırlatma vasıtalarının yayılmasının önlenmesine yönelik çabaları aktif şekilde destekleyen Türkiye, bu denemeyi uluslararası barış ve güvenliğe yönelik bir tehdit olarak görmekte ve şiddetle kınamaktadır. Kuzey Kore’nin bir an önce uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesini beklemekteyiz" ifadeleri kullanıldı.

NATO VE AB’DEN KINAMA
NATO ve Avrupa Birliği Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesini en sert şekilde kınadı.

Haberin Devamı

NATO'dan yapılan açıklamada, "Aralık ayındaki füze denemesiyle birlikte bu sorumsuz eylem uluslararası barış, güvenlik ve istikrara ağır bir tehdit oluşturmaktadır. Kuzey Kore'nin kitle imha silahları peşinde olması BM Güvenlik Konseyi'ne ve daha geniş uluslararası topluma meydan okumadır" denildi.

Açıklamada, Kuzey Kore makamlarına bu provokatif eylemlere derhal son vermesi ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısı yapıldı.

AB'den yapılan açıklamada ise Kuzey Kore, Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya'da güvenlik ve istikrarı tehdit etmekle suçlandı.

Açıklamada, AB'nin konuyu gündeminde tutmaya devam edeceği ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını devamlı ihlal etmenin sonuçları olacağını göstermek amacıyla uluslararası toplumla birlikte Pyangyong'a güçlü bir cevap verilmesi için çalışacağı belirtildi.

İRAN'DAN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA
Kuzey Kore’nin deneme yapması üzerine İran nükleer silahlanmanın sona erdirilmesi için çağrıda bulundu. İran Dışişleri Bakanı Ramin Mihmanperest şaşırtıcı bir açıklamaya imza atarak “dünya üzerinde bulunan bütün nükleer silahlar imha edilmeli” dedi.

Haberin Devamı

AFFEDİLEMEZ HAREKET
Yaşanan gelişmenin ardından Güney Kore Pyongyang hükümetini nükleer programını durdurması konusunda ciddi şekilde uyardı. 5.1 büyüklüğünde depreme neden olan nükleer deneme “Tüm dünyaya meydan okuyan; Kore yarımadasını ve Kuzey Doğu Asya’daki barışı tehdit eden affedilmez bir hareket” olarak değerlendirildi.

PROVAKATİF EYLEM
Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Kuzey Kore’nin yeni nükleer denemesi ABD’nin güvenliğini ve uluslararası barışı tehdit eden “provakatif bir eylem” olarak tanımlandı. ABD’nin ve müttefiklerinin güvenliğini sağlamak adına gerekli adımların atılacağı sözünü veren Başkan Obama, nükleer denemelerin Kuzey Kore’yi daha güvenli bir hale getirmek yerine ülkeyi daha izole ve fakir bir konuma düşürdüğü yorumunu da yaptı.

Haberin Devamı

YEDİ KİLO TON GÜCÜNDE
Rusya Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada Kuzey Kore’nin Nükleer denemesiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi resmi kararlarının ihlal edildiğini bildirdi. Rusya Savunma Bakanlığı 5.1 büyüklüğünde deprem meydana getiren nükleer denemenin yedi kilo ton gücünde olduğunu belirtti.

GÖZ ARDI EDİLMEYECEK
Japonya Başbakanı Şinzo Abe nükleer denemenin Japonya için büyük bir tehdit anlamına geldiğini belirtti. Abe, uluslararası barış ve güvenliğe büyük zarar verecek bu hareketin kesinlikle göz ardı edilmeyeceği açıklamasında bulundu. Kabine sekreteri Yoşihide Suga Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne acilen Kuzey Kore’ye karşı yaptırım uygulaması çağrısında bulundu.

Haberin Devamı

GÜÇLÜ BİR CEVAP VERİLMELİ
İngiltere ise nükleer denemenin hemen ardından BM Güvenlik Konseyi’ne “güçlü bir cevap verme” çağrısı yaptı. Dışişleri ofisinden yapılan açıklamada “İngiltere Güvenlik Konseyi’yle ortak hareket ederek acilen güçlü bir cevap vermeli” denildi.

ÇİN'İN TUTUMU ÖNEMLİ
İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Kuzey Kore'nin yeni nükleer denemesini kınayarak, Çin'in tutumunun çok önemli olduğunu,  Kuzey Kore'yi sadece bu ülkenin etkileyebileceğine inandığını söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!