GeriGündem Kutup Ekspresi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kutup Ekspresi

Abone Olgoogle-news

Geyiklerin çektiği hediye yüklü arabasıyla bütün dünyayı dolaşan Noel Baba gerçekten var mı? Yoksa sadece, karlı kış gecelerinde çocukların (bazen büyüklerin de) kalbini ısıtan bir hayal mi? Robert Zemeckis'in yönettiği Kutup Ekspresi (The Polar Express) bu sorunun cevabını arayan bir çocuğun öyküsünü anlatan ilgi çekici bir animasyon.
Filmden kareler için tıklayın

Forrest Gump, Who Frames Roger Rabbit, Geleceğe Dönüş 3 gibi filmleriyle tanınan yönetmen Robert Zemeckis, bu defa hayal gücünün sınırlarının ötesine doğru bir yolculuğa çıkarıyor seyirciyi. 3D animasyon tekniğiyle çekilen Kutup Ekspresi (The Polar Express) sadece küçüklerin değil büyüklerin de severek izleyeceği bir yapım.

Filmin, Chris Van Allsburg'ün çok satan kitabından uyarlandığını da hatırlatalım...Kutup Ekspresi, 14 Ocak'ta seyirciyle buluşuyor.

FİLMİN KONUSU

Şüpheci bir çocuk, Noel Baba'nın gerçekten varolup olmadığını merak eder ve Kuzey Kutbu'na doğru heyecanlı bir tren yolculuğuna çıkar. Yolculuğa çıkan diğer çocuklarla birlikte, kendilerini büyük bir maceranın içinde bulurlar. Bu küçük ve zeki çocuk, inananlar için hayatın mucizelerinin asla solmadığını kendisine gösteren bir keşif serüvenine dalacaktır.

NOTLAR.. NOTLAR... NOTLAR...

* Filmin oyuncu kadrosuna baktığımızda Tom Hanks, Eddie Deezen, Brendan Kİng, Peter Scolari gibi isimleri görmek mümkün. Zemeckis ile Forrest Gump'ta da iyi bir ikili oluşturan ve Oscar ile ödüllendirilen Tom Hanks, Kutup Ekspresi'nde Noel Baba da dahil tam 6 karakteri "canlandırıyormuş gibi yapıyor."

* Kutup Ekspresi'nde kulanılan 3D Animasyon son dönemde oldukça ilgi gören ve sık sık kullanılan bir teknik. Bu tekniğin, Yüzüklerin Efendisi serisindeki Gollum adlı karakterde kullanıldığını da hatırlatalım.

* Film, baştan sona "performance capture" yani hareket yakalama tekniği ile çekildi. Bu sistemde gerçek aktörlerin hareketleri bilgisayara kaydediliyor daha sonra da animasyon haline getiriliyor.
 
* Bu göz alıcı sahneler 5 Oscar ödüllü görsel efekt uzmanı Ken Ralston, ve 2000 yılı Oscar adayı Jerome Chen başta olmak üzere konusunda deneyimli bir teknik ekibin çalışmasının ürünü.

* Ekip, yeni nesil 'hareket kavrama' tekniği sayesinde bilgisayar yapımı görüntü animasyonlarıyla canlı bir şekilde hayata geçirmeyi başardı.


* Yönetmen Robert Zemeckis filmi neden bu teknikle çektiklerini şöyle anlatıyor:  "Filmlerin hayal edilme ve yapılma şekli değiştirilmek durumunda. Video oyunları ve internet sanatçılığından etkilenen bir dili olacak; iletişimde görüntüleri kullanışımıza yepyeni bir boyut katacak bir sistem bu".

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle