GeriGündem Kürtçe okulda ilk karne sevinci
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kürtçe okulda ilk karne sevinci

Kürtçe okulda ilk karne sevinci
refid:28033184 ilişkili resim dosyası

DİYARBAKIR merkez Bağlar İlçesi’nde Kürtçe eğitim verilen ve Milli Eğitim Bakanlığı’nca özel okul statüsü tanınan Ferzat Kemanger Eğitim Destek Evi öğrencileri, ilk kez karne aldı. Kürtçe yazılı karnelerin dağıtıldığı törende konuşan DTK Eş Genel Başkanı ve HDP Şırnak Milletvikili Selma Irmak, Kürtler’in 90 yıldan beri bugünü beklediğini belirterek, "30 yıl verilen mücadele tam da bunun içindi" dedi.

Bağlar İlçesi’nde 15 Eylül 2014 tarihinde olaylı bir şekilde açılışı gerçekleştirilen Ferzad Kemanger Eğitim Destek Evi, birinci sınıf ve anasınıfı öğrencilerine ilk dönem karnesini bugün verdi. Biri ana sınıfı olmak üzere 6 derslikten oluşan okulda düzenlenen karne dağıtım törenine, DTK Eş Genel Başkanı ve HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve ilçe belediye başkanları ile DTK başkanlık divanı üyeleri katıldı.

IRMAK: KÜRTLER 90 YILDAN BERİ BU GÜNÜ BEKLEDİ

Kürtçe şarkıların çalındığı okul önünde ilk kez karne alacak olan öğrenciler de el ele tutuşarak, müzik eşliğinde kısa süreli oyun oynadı. Öğrenci velilerinin de katıldığı törende Kürtçe konuşan HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, Kürtler’in 90 yıldan beri bu günü beklediğini, 30 yıl süren mücadelenin tam da bunun için verildiğini belirterek, "Çocuklarımızın karnesi, bize halkımıza hayırlı olsun. 90 yıldan beri Kürtler bu günü bekliyordu. 30 yıl süren mücadele, kendi diliyle eğitim, yaşamın devamı için verildi. Bu kirli savaşta çok sayıda çocuk öldü. Gaz bombaları attılar, çocukları bu bahçeden çıkardılar. Bu şekilde baskı halen devam ediyor. Kürt dilinden bahsettiğimiz zaman, yüreğimizde acı hissediyoruz. O şehitlerin sayesinde, inanç ve Kürt halkının desteği, Kürt analarının desteğiyle bugünü de gözlerimizle gördük. Konuşmam çocukların çok hoşuna gitti sanırım, bugün çok mutluyum. Sadece burada değil, Cizre, Yüksekova ve diğer yerlerde de açmak lazım bu okulları. Ailleler de çocuklarının geleceği nasıl olacak diye endişeliydi. Ama artık onlar da bu endişelerinin yersiz olduğun gördü. Çocuklarımıza 4’ncü sınıfa kadar Kürtçe eğitim verilecek. 4’üncü sınıftan itibaren de Türkçe eğitim verilmeye başlanacak" dedi.

Daha sonra DBP İl Başkan Yardımcısı Hafize İpek, Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak da birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalardan sonra 110 öğrenciye kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, bordo ve eflatun renkleriyle çerçevelenmiş karneleriyle birlikte çeşitli hediyeleri törenle verildi.

HDP’li Irmak, Başkan Kışanak ve beraberindekiler, öğrenci ve velileriyle birlikte sınıfları gezdi. Sınftaki öğrencilere de karnelerini dağıtan protokol üyeleri, küçük öğrencilerle sohbet etti. Öğrenciler daha sonra toplu olarak okul önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False