Kurban keserken abdestli olmak gerekir mi?

Kurban keserken abdestli olmak gerekir mi

Kurban keserken abdestli olmak gerekir mi sorusu ibadetlerini yerine getirecek olan vatandaşların merakla araştırdığı konular arasında yer alıyor. Bayram sabahı ibadetlerini yerine getirmek üzere hazır bulunan pek çok vatandaş, kurban keserken abdestli olmak gerekir mi sorusuna göre hazırlıklarını tamamlamak istiyor. Peki, kurban keserken abdestli olmak gerekir mi? İşte, pek çok vatandaşın araştırdığı konu olan kurban keserken abdest alma hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gerçekleştirdiği paylaşımlar

Haberin Devamı

Kurban keserken abdestli olma noktasında Diyanet İşleri Başkanlığı görüşlerini paylaştı. Buna göre;

Kurban ibadetini yerine getirmek, gerekli şartları taşıyan bir hayvanı, kurban niyetiyle kesmekle gerçekleşir. Hayvanın kesim ameliyesi ibadet değildir. Böyle olduğu için kurban kesenin, hadesten taharet şartını yerine getirmesi gerekmez. Yine bu sebeple, kurban kesen kasabın ücret alması caizdir. Şayet kurban kesme eylemi ibadet olsaydı kasabın ücret alamaması gerekirdi. Çünkü ibadet karşılığında ücret almak caiz değildir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 228-229). Öte yandan mekruh olmakla birlikte Ehl-i kitaptan olan kasabın kestiği kurban geçerlidir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 166).

Kurban kesen kişinin abdestli olması şart olmamakla birlikte kurban bir kurbet (Allah’a yakınlaşma aracı) olduğu için kesenin abdestli olması daha faziletlidir.

Haberle ilgili daha fazlası: