KPSS sınav sonuçları ÖSYM'de! KPSS tercihleri ne zaman?

Güncelleme Tarihi:

KPSS sınav sonuçları ÖSYMde KPSS tercihleri ne zaman
Oluşturulma Tarihi: Aralık 10, 2016 20:15

KPSS ortaöğretim sonuçları 3 haftalık bekleyişin ardından ÖSYM'nin resmi sitesi üzerinden erişime açıldı. 20 Kasım'da girdikleri KPSS sonuçlarını büyük bir merakla takip eden memur adaylarının şimdiki gündemi ise tercihler oldu. Peki, KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? İşte, sonuçlara ve tercihlere dair detaylar!

Haberin Devamı

KPSS sınav sonuçları dün ÖSYM tarafından erişime açıldı. KPSS ortaöğretim sınavlarına giren memur adaylarına dün yapılan açıklamayla müjdeli haber geldi ve KPSS sınav sonuçları açıklandı. 20 Kasım’da rekor seviyede başvurunun olduğu KPSS sınavı, ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden sisteme giriş yapan memur adayları, KPSS ortaöğretim sonuçlarına kolayca erişebiliyor. 2016 KPSS sonuçlarının açıklığa kavuşması ardından tercihlerin ne zaman başlayacağı sorusu gündeme geldi. Peki, KPSS tercihleri ne zaman başlayacak? İşte, sınav sonuçları ve tercih detayları.

KPSS ortaöğretim sınav sonuçları için milyonlarca memur adayının merakı bugün sonuçlandı. KPSS sınav sonuçları bugün ÖSYM tarafından öğle saatlerinde açıklığa kavuştu. 2016 yılı 20 Kasım KPSS Ortaöğretim sınavına rekor düzeyde katılım olmuştu. Tam 3 milyon 294 bin memur adayının katılımı sonucunda KPSS sınav sonuçları önceki yıllara göre bu yıl daha geç açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından memur adayları KPSS tercihlerinin hangi tarihlerde başlayacağını merak ediyorlardı. ÖSYM tarafından tercih işlemlerinde herhangi bir ücret ödenmeyeceği belirtilmişti. 

Haberin Devamı

20 Kasım’da rekor seviyede başvurunun olduğu KPSS sonuçları uzun bir bekleyişin ardında erişime açıldı. ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden sisteme giriş yapan memur adayları, KPSS ortaöğretim sonuçlarına kolayca erişebiliyor. 

KPSS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

SINAVA 3 MİLYON 294 BİN ADAY KATILDI

Son yılların en fazla katılımlı sınavları arasında yer alan KPSS ortaöğretim sınavının istatistikleri ÖSYM tarafından yayımlandı. 3 milyon 498 bin adayın müracaat ettiği sınavın katılım rakamını 3 milyon 294 bin olarak açıklayan ÖSYM, bin 354 sınav kağıdının geçersiz olarak değerlendirdiğini açıkladı. Buna ilaveten sınava başvuran fakat katılım göstermeyen kişilerin ise 203 bin olduğunu duyurdu.

KPSS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

2016 KPSS sonuçlarının açıklığa kavuşması ardından tercihlerin ne zaman başlayacağı sorusu gündeme geldi. Tercihlerle ilgili net bir tarih vermeyen ÖSMY, bu sürecin en doğru ve şekilde sonuçlanması için tercih kılavuzu yayımlayacağını duyurdu.

Haberin Devamı

KPSS sınavına giren memur adayları sınavların hemen ardından KPSS sınav sonuçları için dört gözle gelecek haberi bekliyorlardı. Memur olmak için büyük bir heyecanla sonuçları bekleyen adaylara müjde verildi. KPSS tercihlerinin yapılacağı tarih ÖSYM tarafından açıklığa kavuştu. Tercih tarihlerinin açıklanmasının ardından, KPSS sınav sonuçları içinde artık çok az bir zaman kaldığı belli oldu. 21 Aralık tarihinde KPSS tercih kılavuzunu yayına alacak olan ÖSYM, sonuçları tercih sürecine kısa bir süre kala açıkladı. Böylece adaylar tercihlerden önce sınav sonuçlarına itiraz edebilecek. 

Normal şartlar altında tüm sonuçların açıklanmasıyla birlikte yayımlanan KPSS tercihleri için ÖSYM'den tarih açıklaması geldi. 21 Aralık tarihinde KPSS tercih kılavuzunu yayına alacak olan ÖSYM, açıklanmayan KPSS ortaöğretim sınav sonuçlarını ise bu tarihten önce duyuracak. Sonuç açıklamasının ardından itiraz süreçleri vs. gibi konular da dikkate alınırsa, sonuçların en geç 12 Aralık Pazartesi günü açıklanması beklenmektedir. Fakat bu yıl başvuru sayısının geçtiğimiz yıllara göre iki kat daha fazla olması nedeniyle sonuçların biraz geç açıklanması beklenebilir..

Haberin Devamı

SONUÇLARA 10 GÜN İÇİNDE SONUÇLARA İTİRAZ EDİLEBİLECEK

KPSS sonuçlarının açıklanması ardından bireysel sonuçlarından şüphe duyan adaylar, 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM'ye başvurmalıdır. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde (sınav tarihinden bir gün sonra başlamak üzere) aynı şekilde yapılmalıdır. Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük zaman aşımı süresini durdurmaz.

Adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM'nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemelerigerekmektedir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

BAKMADAN GEÇME!