Korhan Berzeg, Balıkesir'de 345 gün sonra defnedildi

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Mayıs 27, 2024 13:59

Balıkesir'de köpeği Tina ile beraber yürüyüşe çıktıktan sonra kaybolan ve 312 gün sonra kemik parçalarına ulaşılan Ekonomist Korhan Berzeg, kayboluşundan 345 gün sonra son yolculuğuna uğurlandı. Berzeg'in, babası Muhsin Berzeg'in yanına defnedildiği öğrenildi.

Haberin Devamı

ABD'de Dünya Bankası'nda bir dönem 'Asya Direktörü' olarak çalıştıktan sora emekli olup İstanbul Büyükada'daki evinde yaşamaya başlayan Korhan Berzeg, 2023 Mayıs'ta, İngiliz eşi Angela Berzeg ile birlikte her yıl olduğu gibi memleketi olan Balıkesir'in Gönen ilçesi kırsal Armutlu Mahallesi'ndeki evine tatile geldi. 17 Haziran'da, özel eğitimli 'Doberman' cinsi köpeği 'Tina' ile yürüyüşe çıkan Korhan Berzeg, dönmedi. Berzeg'e ulaşamayan eşi Angela Berzeg jandarmaya kayıp ihbarında bulundu. Toplam 325 kilometrelik alanda havadan ve karadan yapılan aramalardan sonuç alınamadı. Ekonomist Korhan Berzeg'e dair 312 gün sonra yeni bir gelişme yaşandı. Gelgeç Mahallesi Muhtarı Ahmet Gülay, 23 Nisan'da yazlık evin olduğu Armutlu Mahallesi'nin 3,5 kilometre uzağındaki dere kenarında Berzeg'e ait kimlik ve kredi kartı ile kıyafet ve insana ait olduğu değerlendirilen kemik parçaları buldu. Gülay'ın, mahalleye gelen su hattında yaşanan sorun nedeniyle dere kenarına gittiği öğrenildi.

Haberin Devamı

Korhan Berzeg, Balıkesirde 345 gün sonra defnedildi

Olay yeri incelemesinde, paça kısımları parçalanmış pantolonun cebinde yine parçalanmış kahverengi cüzdan ve içinde Korhan Berzeg adına düzenlenmiş 3 farklı bankaya ait kredi kartı, 1 banka kartı, parçalanmış halde İstanbul ücretsiz taşıma kartı, İstanbul Mavi kart, yine Berzeg adına düzenlenmiş sürücü belgesi ve kimlik kartı ile 1'i parçalanmış kağıt paraların yanı sıra 1 araç anahtarı ile muhtelif anahtarlar bulundu. Jandarma tarafından el koyulan kıyafet, malzemeler ve kemikler incelenmek üzere toplandı.

Korhan Berzeg, Balıkesirde 345 gün sonra defnedildi

BERZEG İÇİN MAHALLE CAMİSİNDEN SELA VERİLDİ

Toplanan kemik parçaları da incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na gönderildi. Bu süreçte kızı Nisa Berzeg'ten kan örneği alındı. Araştırmada, kemik parçaları ile kızından alınan kan örneğinin DNA'sının eşleştiği açıklandı. Kaybolduktan 316 gün sonra Korhan Berzeg'in öldüğü kesinleşti. Devam eden arama çalışmalarında, Korhan Berzeg'e ait olduğu belirlenen kafatası ile bazı kemikler bulundu. Toplam 12 parçadan oluşan tüm kemik parçalarının Berzeg'e ait olduğu ortaya çıktı.

Haberin Devamı

Korhan Berzeg, Balıkesirde 345 gün sonra defnedildi

İstanbul Adli Tıp Kurumunda, Berzeg'in kemik parçalarında yapılan incelemede, üzerinde doku ve kan olmadığı için ölüm nedeni belirlenemedi. Korhan Berzeg'in geçen hafta jandarma tarafından İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan alındıktan sonra Gönen Jandarma Komutanlığı'na getirilen kemikleri, bu sabah ailesi, cenaze aracıyla gelip aldı.

Tabuta koyulan kemikler, Armutlu Mahallesi'ndeki camiye getirilirken, Berzeg için sela verildi, öğlen namazı sonrası namaz kılındı. Cenazeye Angela Berzeg, kızları Nisa ve Sibel Berzeg'in yanı sıra Gönen Kaymakamı Arslan Yurt, Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz, Balıkesir Emniyet Müdürü Yardımcısı İlyas Eryılmaz, İl Jandarma Komutanı Yardımcısı Albay Ali Bahadır Aslan, Gönen Jandarma Komutanı Yüzbaşı Selçuk Civan, Gönen Emniyet Müdürü Aydın Zeybek ve İlçe Müftüsü Ahmet Duran katıldı.

Haberin Devamı

Korhan Berzeg, Balıkesirde 345 gün sonra defnedildi

KEMİKLERİ, BABASININ MEZARININ YANINA DEFNEDİLDİ

Berzeg ailesinin taziyeleri kabul etmesinden sonra Korhan Berzeg'in kemikleri, Iğdır'da subay olarak görev yaparken trafik kazasında ölünce toprağa verilen babası Muhsin Berzeg'in mezarlığın üzerinden yol geçince, açılan mezarından alınan kemiklerinin defnedildiği, Armutlu Mahallesi'ndeki kabrinin yanındaki mezara ailenin talebi üzerine tabutla toprağa verildi.

Bu arada ölüm nedeni belirlenemeyen Korhan Berzeg hakkındaki soruşturmanın süreceği öğrenildi. Bölgedeki incelemelerini sürdürecek olan jandarmanın, tüm ihbarları değerlendirileceği de açıklandı.

Haberin Devamı

'KURUMLARIMIZIN GEREKLİ ARAŞTIRMAYA DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ'

Ekonomist Korhan Berzeg'in kızı Nisa Berzeg, cenaze sonrası yaptığı açıklamada, "1 yıldır bu sürece destek olan arama-kurtarma ekipleri başta olmak üzere jandarma ekipleri ile medya mensuplarına teşekkür ederim. 312 gün boyunca babamı bekledik" dedi. Soruşturma sürecinin de devam ettiğini belirten Berzeg, "Sonuçlanmış ve kesinleşmiş bir durum yok. Bu süreçte kurumlarımızın gerekli araştırmaya devam etmesini istiyoruz" diye konuştu. Korhan Berzeg'in eşi Angela Berzeg de "Sürecin devam etmesini istiyoruz" dedi.

'SORUŞTURMA DEVAM EDECEKTİR'

Gönen Kaymakamı Arslan Yurt ise "Bu süreç içerisinde devletimiz adli ve idari olarak, olması gereken her şeyi yaptı ve yapmaya da devam edecek. Bu süreç içerisinde jandarma teşkilatımız, AFAD'ımız, gönüllü arama-kurtarma ekiplerimiz, köylülerimiz arama çalışmaları konusunda ciddi çalışmalar yaptı. Tabii ki sonucun böyle olmasını arzu etmezdik. Ama sonuçta aileyi teskin edecek bir sonuca ulaşıldı. Bugün itibarıyla da Korhan Berzeg amcamıza son görevimizi yaptık. Allah rahmet eylesin. Yakınlarına da başsağlığı diliyorum" diye konuştu. Cumhuriyet Başsavcılığı'nın çalışmalarına devam edeceğini belirten Yurt, "Şu anda ölüm sebebinin ne olduğunu tam olarak bilemiyoruz. Adli tıp kurumundan elde edilen delillere göre yeterli bir açıklama yapılamadı; ama Cumhuriyet Başsavcılığımız soruşturmasına devam edecektir" dedi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!