GeriGündem Komisyon Erdoğan ile ilgili iddiaları yalanladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Komisyon Erdoğan ile ilgili iddiaları yalanladı

TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili iddiaları içeren bilgi ve belgeler kayda alınmıyor'' iddialarını yalanladı. Komisyondan yapılan ortak açıklamada, ''Komisyon hiç kimseye karşı ayrımcılık ve kayırmacılık yapmamıştır. Her türlü iddia ve belge kayıt altına alınmış ve gereği yapılmıştır'' denildi.

TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu, bu sabah yaptığı değerlendirme toplantısında, hem bugüne kadar yapılan çalışmaları gözden geçirdi hem de son günlerde basına da yansıyan ''Komisyon Başbakan Tayyip Erdoğan ile ilgili iddiaları içeren bilgi ve belgeleri kayda almıyor'' yolundaki haberleri ele aldı.
  
Komisyon'un AKP'li Katip Üyesi Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz ile CHP'li üyesi Artvin Milletvekili Yüksel Çorbacıoğlu ortak bir basın açıklaması yaptı. Milletvekillerinin komisyon adına yaptıkları ortak açıklamada, ''Komisyonumuz başından beri kişileri hedef alan değil, olaylar ve konuları ön plana alan bir çalışma yürütmüştür, başarısı da ondandır'' denildi.
  
HER TÜRLÜ BELGEYE AYNI İŞLEM

Milletvekilleri, komisyona gelen her türlü iddia ve belgenin aynı muameleye tabi tutulduğunu, kamuoyunu ve Türkiye'nin geleceğini yakından ilgilendiren iddiaların da üzerine mutlaka gidildiğini bildirdiler. Komisyona bugüne kadar 150 bin sayfalık belge ve bilgi geldiğini kaydeden milletvekilleri, bu arada 46 kişinin de dinlendiğini ifade ettiler.
  
Başbakan Erdoğan ile ilgili bazı iddiaları içeren ''El Tayyip'' adlı kitabın yazarı Mehmet Bölük'ün mektubunun da 16 Haziran tarihinde komisyonun kaydına alındığını belirten milletvekilleri, ''İnceleme başlattık, gereği yapılacaktır'' dediler.
  
AKP'li Poyraz, kitabın 2002 Nisan tarihinde yayımlandığını anımsatarak, ''4 ay önce kurulan komisyonumuzun çalışmasının bitimine 3 gün kala kitap bize iletiliyor. Eğer yazarı kitapta ciddi iddialar yer aldığını düşünüyorsa 4 ay önce niye göndermedi? Ayrıca kitabı hepinizin okumasını ve bilimselliğini de irdelemesini rica ediyorum'' dedi.
  
BÜLENT ECEVİT'E SORULACAK SORULAR

Komisyonun son derece başarılı bir çalışma yürüttüğünü, bu nedenle bundan rahatsız olan birilerinin bulunmasının da doğal olduğunu kaydeden milletvekilleri, komisyon üyelerini birbirine düşürme çabaları bulunabileceğine de dikkat çektiler.
  
Komsiyon sözcüleri, yerel yönetimlerle ilgili kendilerine iletilen hiçbir belge ve bilginin bulunmadığınıda ifade ettiler.
  
Başbakan Bülent Ecevit'e yöneltilecek soruların henüz tamamlanmadığını belirten üyeler, Türkiye'nin yeraltı kaynakları ve turizm gibi alanların yanında, yerel yönetimlerle ilgili iddialar konusunda da araştırma komisyonu kurulması talebinde bulunabileceklerini ifade ettiler. Üyeler, henüz alınmış bir karar bulunmadığını da kaydettiler.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle