Kırklareli'nde sel felaketinde hayatını kaybeden doktor Selman Bağışlar ve eşi için tören

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Eylül 07, 2023 14:17

Kırklareli'ndeselde hayatını kaybeden Anestezi Asistanı Dr. Selman Bağışlar ile eşi Mihriban Bağışlar için Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene katılan ailelerin gözyaşları sel oldu. Bağışlar çiftinin son olarak telefonla sel bilgisini verip kaçmak isterken akıntıya kapıldıkları öğrenildi.

Haberin Devamı

Demirköy ilçesine bağlı İğneada beldesinde, önceki sabah saatlerinden itibaren kuvvetli yağış etkili oldu. İçişleri Bakan Yardımcısı Münir Karaloğlu'nun son 500 yılın en yoğun yağışı olarak açıkladığı ve metrekareye 196 kilogram düşen yağış ile dereler taştı, su taşkınları oluştu. Longoz Ormanları'ndaki Sisli Vadi'ye kurulan bungalovların bulunduğu bölgede de sel, meydana geldi. Selde ormandaki ağaçlar devrilip sürüklendi, bungalovların bir kısmı su altında kalıp, zarar gördü.

6 KİŞİ KURTARILDI, 6 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Selin ilk saatlerinden itibaren bölgede AFAD, Sahil Güvenlik, jandarma, Türk Silahlı Kuvvetleri, komando birlikleri, İl Özel İdaresi, Ulusal Medikal Kurtarma, Polis Arama-Kurtarma, Karayolları'nın da aralarında olduğu 900 kişinin yaptığı aramalarda kayıp 12 kişiden 6'sı kurtarıldı. Doktor Selman Bağışlar ile eşi Mihriban Bağışlar, Ahmet Baki Şimşek, Suna Duman, Ümit Solmaz ve Raile Şimşek'in ise cansız bedenlerine ulaşıldı.

Haberin Devamı

TELEFONDA SON MESAJLARI ORTAYA ÇIKTI

Suların yükselmeye başladığı sırada ailelerine telefonda sel geldiği bilgisini verip, araçlarıyla bölgeden uzaklaşmaya çalıştıkları sırada sel sularına kapıldıkları öğrenilen çift için, Dr. Selman Bağışlar'ın görev yaptığı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Kırklarelinde sel felaketinde hayatını kaybeden doktor Selman Bağışlar ve eşi için tören

DOKTOR İLE EŞİ İÇİN HASTANEDE TÖREN

Törene çiftin aileleri, Şişli Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, hastane başhekimi Prof. Dr. Mehmet Mesut Sönmez, İstanbul Sağlık Müdürlüğü 4 No'lu Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Halim Özçelik, Bağışlar'ın mesai arkadaşları ve hasta yakınları katıldı.

Kırklarelinde sel felaketinde hayatını kaybeden doktor Selman Bağışlar ve eşi için tören

3 ay önce evlendikleri öğrenilen Bağışlar çiftinin cenazelerini taşıyan araçların hastane bahçesine gelmesi sırasında, ailelerin gözyaşları sel oldu. Çiftin cenazeleri helallik alınmasının ardından, öğle namazını takiben kılınacak cenaze namazı için Zeytinburnu'ndaki Taş Camii'ne götürüldü.

Haberin Devamı

Kırklarelinde sel felaketinde hayatını kaybeden doktor Selman Bağışlar ve eşi için tören

BAKAN KOCA: SON VEDALAR YARIN

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çiftin cenaze törenini sosyal medya hesabından paylaşarak 'son vedalar yarın' notunu düştü. Koca, paylaşımında Kırklareli’deki selde hayatını kaybeden arkadaşımız Dr. Selman Bağışlar için görev yaptığı Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi’nde bir tören düzenlendi. Yine selde hayatını kaybeden eşinin ve kendisinin cenaze namazları Zeytinburnu Taş Camii’nde kılındı. Son vedalar yarın. Her ikisine tekrar Allah’tan rahmet diliyoruz." ifadelerini kullandı

Dr. Selman Bağışlar'ın cenaze namazının ardından gömülmek üzere memleketi Antalya'ya götürüleceği, eşi Mihriban Bağışlar'ın ise Silivrikapı'da toprağa verileceği öğrenildi.

Haberin Devamı

Kırklarelinde sel felaketinde hayatını kaybeden doktor Selman Bağışlar ve eşi için tören

Selde sürüklenen araçlar da bölgeden kaldırılıp, başka noktalara götürülüyor. Sel nedeniyle çiftçiler de büyük mağduriyet yaşadı.

'BİLİNEN BİR ŞEYDİ; UYARIYAI UYDUK'

Çiftliği selden zarar gören, arıları ve tavukları ölen Hüseyin Çomak, "Selden ciddi etkilenenlerden biriyiz. Sel, bu sefer sert ve aniden geldi. Arılarımız, tavuklarımız ve küçük köpeğimiz vardı; hepsi öldü. Tel örgülerimiz yıkıldı, bölgede bir tek hasar görmeyen bizim evimiz. Bölge kılavuzu olduğum için ve daha önce de sel geçirdiğim için burada, evlerimizden bir hasar almadık. Bunun sebebi; profil ayaklar üzerine 1,5 metre kaldırma. Bu şekilde suyun baskısını azaltmış olduk. Sel esnasında burada değildim. Çünkü bir gün öncesinde uyarılar yapıldı. Meteoroloji, İğneada Belediyesi uyarı yaptı, jandarma anonslar etti. Bilinen bir şeydi; uyarıya uyduk" dedi.

Haberin Devamı

Kırklarelinde sel felaketinde hayatını kaybeden doktor Selman Bağışlar ve eşi için tören

'SULAK ALAN, YAPI İZNİ ZATEN YOK'

Sel günü tesislere gelmediğini söyleyen Çomak, "Ama bir gün önce tesisteydik. Dereler bomboştu, su yoktu, ortada yağmur yağıyordu ama sabaha karşı yağmur şiddetini artırınca ani bir su baskını yaşandı. Dere yatağı olduğu için yapıların kontrol edilmesi lazım. Burası da sulak alan olduğu için yapı izni zaten yok. Bizim kullandığımız evler de konaklamak için değil; bal, sağım ve depola yapmak için kullandığımız yerler. Önceki sel baskınlarına baktığımızda 50 santimlere maksimum su yükselmesi olurken, bu selde ortalama 160 santimetre benim alanımda su yükseldi. Yukarıdan gelen su miktarı 14-15 metreyle başlayıp, Sisli Vadi'ye 3-4 metrelerde indi. Bu selde, 160 kovan arım gitti" diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!