Kıbrıs'a 28 Şubat sözü

İddiayı, ciddi Alman Gazetesi Welt am Sonntag yazdı. Gazeteye göre, Kopenhag Zirvesi sonuç bildirisine son anda eklenen ‘‘Müzakereler gecikme olmaksızın başlayacak’’ ifadesi Türkiye'nin diretmesi üzerine eklendi.

Kopenhag’daki Gül-Erdoğan-Schröder-Chirac zirvesinden önce ‘‘Kıbrıs konusunda yeni açılımlar olabileceği’’ duyumları alınmıştı. 28 Şubat sözünün bu zirvede verilmiş olabileceği söyleniyor.

KOPENHAG Zirvesi'nde Kıbrıs'a karşılık Türkiye'nin AB üyeliği için yapılan pazarlığın perde arkası ortaya çıkmaya başladı. Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın yeniden düzenlenen Kıbrıs planı üzerinde 28 Şubat'a kadar ‘‘muhtemelen bir uzlaşma olabileceğini’’ söyledi. Yakış bu açıklamayı, CHP milletvekili Şükrü Elekdağ ve yazar Baskın Oran ile birlikte, CNN Türk'teki ‘‘Kafe Siyaset’’ programında yaptı.

Kopenhag Zirvesi'ne kadar Kıbrıs sorununa taraflarca çözüm bulunmamasından dolayı, Annan'ın 28 Şubat'a kadar zaman tanığını belirten Yakış, zirvede Kıbrıs'ın üyeliğe davet edildiğini ve nihai bildiride ‘‘Kıbrıs Cumhuriyeti’’ ifadesinin kullanılmadığına dikkat çekti. Yakış, ‘‘Taraflar 28 Şubat'a kadar bir çözüme ulaşılırlarsa Annan planındaki içte iki parçalı, dışta tek Kıbrıs üye olacaktır. Çözüme ulaşılamaması halinde 1960 anlaşmalarındaki Rum tarafı tüm adayı temsilen tek başına girer’’ diye konuştu.

Yakış, Rum tarafının tek başına AB üyesi olması halinde, ‘‘AB'nin hastalıklı bir çocuğu kucağına alacağını’’ ifade etti ve bu durumda da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin AB topraklarını işgal etmiş gibi gösterilmeye çalışılması tehlikesi bulunduğuna dikkat çekti.

48 GÜNÜMÜZ VAR

Yakış, Kıbrıs Rum lideri Glafkos Klerides'in Kopenhag'da planı imzalamadığını belirterek şöyle konuştu:

‘‘Klerides bu planı orada imzalamış olsaydı, bizim de bu konuda yarım saat içinde bir karar vermemiz gerekirdi. Ancak şimdi 48 günümüz var. Muhtemelen 28 Şubat'ta hükümet olarak uzlaşacağız. Parlamentoda üçte iki çoğunluğumuz var diye ‘Verdim, gitti' diyemeyiz. Hükümetiyle, muhalefetiyle, adadaki halk, sivil toplum örgütleriyle bu kararı vereceğiz.’’

Adadaki halkla çözeceğiz

Dışişleri Bakanı Yakış, Kıbrıs'ta 28 Şubat'a kadar Annan Planı temelinde bir anlaşma olacağını söyledi; ‘Hükümetiyle, muhalefetiyle, adadaki halkla bu kararı vereceğiz’ dedi. Bu tarihe kadar çözüm olmazsa, Rumlar AB'ye tek başına girecek, KKTC'deki Türk askeri AB toprağındaki işgalci güç konumuna düşecek.

Son dakika anlaşması

Alman Welt am Sonntag Gazetesi ise Türkiye'nin, müzakere tarihi ile ilgili olarak Kopenhag Zirvesi'nin sonuç bildirisine eklenen ‘‘gecikme olmaksızın’’ ifadesine karşılık 28 Şubat'a kadar Kıbrıs'ta çözüm sözü verdiğini yazdı. Bu ifade, ‘‘Aralık 2004'ten sonra müzakereler başlayacaktır’’ maddesine son dakikada eklenmişti.
Haberle ilgili daha fazlası: