GeriGündem KEY'de büyük sorun
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KEY'de büyük sorun

KEY'de büyük sorun
refid:9191062 ilişkili resim dosyası

8.3 milyon KEY hak sahibinin ilan edilmesi için Resmi Gazete’nin 125 bin sayfa olması gerekiyor. Bu nedenle, yasal değişiklikle Resmi Gazete şartının kaldırılması planlanıyor.

Star Gazetesi'nin haberine göre, KEY ödemelerinde Resmi Gazete sıkıntısı yaşanıyor. KEY ödemelerine ilişkin yasaya göre, ödemeden önce hak sahiplerinin listesinin Resmi Gazete’de (RG) ilan edilmesi gerekiyor. Uzmanlar sadece kesinleşen yaklaşık 8.3 milyon hak sahibinin isminin yayınlanması halinde bile RG’nin 125 bin sayfa olması gerektiğini hesapladı. Bu durumda hak sahiplerinin listesinin RG’de ilan edilmesini fiili olarak imkansız hale getirdi.

3 MİLYON KİŞİ BEKLENİYORDU

KEY hak sahiplerine ödeme yapılabilmesi için, Tasfiye Halindeki Türkiye Emlak Bankası tarafından belirlenen hak sahiplerinin listesinin, Resmi Gazete’de yayınlanarak ilan edilmesi gerekiyor. KEY’den yararlanacak kişi sayısının yaklaşık 3 milyon olacağı tahmin ediliyordu. Ancak KEY’den yararlanması kesinleşen kişi sayısı 8.3 milyona ulaştı. Sayının beklenenin çok üzerine çıkması, RG sıkıntısına neden oldu. Listelerin RG’de yayınlanma imkanı ile ilgili bir araştırma yapıldı. RG’de hak sahiplerinin isimleriyle birlikte, vatandaşlık numarası, çalışma dönemleri, KEY tutarları ile hak sahiplerine ödenecek miktarın da olacağını dikkate alan uzmanlar, listelerin yayımlanması halinde gazetenin 125 bin sayfa olacağını hesapladı.

YENİ FORMÜL İNTERNET

KEY hak sahiplerinin isimlerinin ilan edilmesi için yeni bir formül aranıyor. Bu formüllerin başında ise, yasada değişiklik yapılarak ‘Hak sahibi listesi Resmi Gazete’de yayınlanır’ hükmünün kaldırılması geliyor. Bu hükmün yasadan çıkarılması ile birlikte, bir bilgisayar sistemi ile hak sahiplerinin isimleri internet ortamında ilan edilecek. Gündeme gelen bir başka formül ise yasa hükmü değiştirilmeden, Resmi Gazete’nin sınırlı sayıda basılarak yasa hükmümün yerine getirilmesi oldu. Bu formül kapsamında ise, Resmi Gazete sınırlı sayıda basılacak ve dağıtılmayacak. Listeler yine internet ortamında ilan edilecek.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False