Jülide Sarıeroğlu 26 yıl sonra bir ilk oldu

Güncelleme Tarihi:

Jülide Sarıeroğlu 26 yıl sonra bir ilk oldu
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 19, 2017 14:27

Kabinede Fatma Betül Sayan Kaya ile birlikte ikinci kadın bakan olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı koltuğuna oturan Jülide Sarıeroğlu, 26 yıl sonra bir ilki başardı. 38 yaşındaki Sarıeroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarihindeki ikinci kadın bakan olarak tarihe geçti. Çalışma Bakanlığı'ndaki ilk kadın bakan Dr. İmren Aykut olmuştu. Özal hükümetinde yer alan Aykut, 21 Aralık 1987 ile 23 Haziran 1991 tarihleri arasında görev yapmıştı.

Haberin Devamı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın ardından kabineye yeni bir kadın bakan daha eklendi. 

Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara milletvekili Jülide Sarıeroğlu da kabineye girdi. 

TWITTER HESABI KAPANDI

Sendikacı kökenli Jülide Sarıeroğlu, Mehmet Müezzinoğlu'nun yerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na getirildi.

Sarıeroğlu’nun bakanlığının ardından ilk iş Twitter hesabını kapatmak oldu.

Sosyal medyada gün boyu Sarıeroğlu’nun 2013 yılına ait olduğu belirtilen ve AK Parti iktidarını hedef aldığı öne sürülen bazı Twitter mesajları paylaşıldı.


Jülide Sarıeroğlu 26 yıl sonra bir ilk oldu


İLK KADIN BAKAN: İMREN AYKUT...

Haberin Devamı

Dr. İmren Aykut, Çalışma Bakanlığı tarihindeki ilk kadın bakandı. Aykut, 21 Aralık 1987 ile 23 Haziran 1991 tarihleri arasında görev yapmıştı.

Özal hükümetinde yer almayı pek beklemediğini söyleyen İmren Aykut, 'Umut beslemem normaldi ama basında adım geçmeye başlayınca, ümit etmekten vazgeçmiştim' demişti.

Jülide Sarıeroğlu 26 yıl sonra bir ilk oldu


26 YIL SONRA BİR İLK

26 yıl sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na, tarihinde ikinci kez kadın bir bakan atandı. Adalet ve Kalkınma Partisi Ankara Milletvekili Jülide Sarıeroğlu, Mehmet Müezzinoğlu'nun yerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı koltuğuna getirildi.

Jülide Sarıeroğlu 26 yıl sonra bir ilk oldu


JÜLİDE SARIEROĞLU KİMDİR?

7 Haziran 1979'da Adana'da doğan Sarıeroğlu, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümünü bitirdi. Aynı bölümde lisansüstü eğitimini sürdürmekte.

AK Parti Genel Merkez Kadın Kollarında MKYK üyeliği, İstihdam Komisyonu Başkanlığı, Seçim İşleri Başkan Yardımcılığı, Teşkilat İşleri Başkan Yardımcılığı, Doğu ve Güneydoğu Koordinatörlüğü ve Halkla İlişkiler Başkanlığı görevlerinde bulunan Sarıeroğlu, Çankaya Belediyesi AK Parti Belediye Meclis Üyeliği, HAK-İŞ Konfederasyonuna bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanlığı, HAK-İŞ Kadın Komitesi Başkanlığı, Genel Başkan Danışmanlığı görevlerini yürüttü.

Haberin Devamı

AK Parti Ankara Milletvekili Sarıeroğlu'nun "Kadın Çalışmaları El Kitabı-Çalışan Kadınlar: Hakları ve Yeni Yasal Düzenlemeler" isimli bir kitabı ile Kayıtlı Çalışmanın Avantajları, İş Arama Teknikleri, Çocuk Hakları, AB Ülkelerinde Sosyal Diyalog Örnekleri isimlerinde ortak kitapları bulunmakta.

BAKMADAN GEÇME!