İzmir'de gerçekleştirilen 'Reina' operasyonunda son dakika gelişmesi

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ocak 04, 2017 09:23

İstanbul Ortaköy'de bir gece kulübüne düzenlenen terör saldırısını gerçekleştiren kişiyle irtibatlı olduğu iddiasıyla İzmir'de yakalanan yabancı uyruklu üç ailenin, olaydan kısa süre önce Konya'dan ayrıldığı tespit edildi. Saldırıyı gerçekleştiren teröristle irtibatlı olduğu iddiasıyla İzmir'de yakalanan yabancı uyruklu üç ailenin, olaydan kısa süre önce Konya'dan ayrıldığı belirlendi. Ailelere ev kiralayan iki emlakçı gözaltına alındı.

Haberin Devamı

İstanbul’da ünlü gece kulübü Reina’daki katliamı gerçekleştiren DEAŞ’lı teröristle ilgili operasyonlar çeşitli illerde devam ederken, İzmir’de polis Kırgız ve Uygur Türkü 3 aileye mensup 27 kişiyi gözaltına aldı. Bu ailelerin Konya’dan İzmir’e geldikleri saptanırken, Reina saldırısını yapan teröristin ilişki kurduğu aileler olup olmadıkları araştırılıyor.

Yılbaşı gecesi 39 kişinin yaşamını yitirdiği, 65 kişinin yaralandığı Reina katliamını gerçekleştiren Orta Asya kökenli DEAŞ’lı teröristin yakalanmasına yönelik İstanbul’da başlatılan operasyonlar, Konya başta olmak üzere çeşitli illerde sürdürüldü.

Bu operasyonlarda elde edilen bilgilerde, Kasım ayında Konya’ya eşi ve 2 çocuğuyla gelen DEAŞ’lı teröristin, kentin Bosna Hersek Mahallesi’nde ev kiralayan yabancı uyruklu 3 aileyle ilişki kurduğu saptandı.

Haberin Devamı

Reina katliamından sonra Konya’da polisin yaptığı baskınlarda, 3 ailenin kaldığı evlerde kimse bulunamadı. Evleri boşalttıkları belirlenen 3 aile de sır oldu.

İzmirde gerçekleştirilen Reina operasyonunda son dakika gelişmesi

                                                                                              İzmir'de gözaltına alınanlar

İZMİR’DE 3 AİLE GÖZALTINDA

İzmir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube ekipleri yaptıkları çalışmada Konya’dan, Uygur Türkü ve Kırgız ailelerin İzmir’e geldiğini saptadı. Bu kişilerin kaldığı İzmir’in Buca İlçesi’ndeki adreslere dün gece yapılan operasyonda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 3 aileye mensup 27 kişi gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen Uygur Türkü ve Kırgız ailelerin Reiana katliamını yapan teröristle bağlantılarının olup olmadığı araştırılırken, pasaportlarına yönelik inceleme sürüyor.

İstanbul Ortaköy'deki DEAŞ katliamının ardından polis saldırganın bağlantılarının izini Konya'da bulmuştu. Konya Emniyet Müdürlüğü ekipleri önceki gece gerçekleştirdiği operasyonla DEAŞ'lı teröristle ilişkisi saptanan bazı kişileri gözaltına almıştı. Gözaltına alınanlar arasında teröristin eşi de vardı. Eşi ve çocukları İstanbul'a getirildi. 

Haberin Devamı

İzmirde gerçekleştirilen Reina operasyonunda son dakika gelişmesi

EŞİ DE GERÇEK İSMİNİ VERMEDİ İDDİASI

Teröristin gözaltına alınan eşinin, “Saldırıyı televizyondan öğrendim. Değil DEAŞ üyesi eşimin sempatizan bile olduğunu bilmiyordum” dediği öğrenildi. Sahte pasaportla ülkeye giriş yapan teröristin eşinin de saldırganın gerçek ismini vermediği bu nedenle polisin E.M.H. olan kod ismini bildiği iddia edildi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bugün yaptığı açıklamada teröristin kimliğinin belirlendiğini söyledi. 

 

Haberin Devamı

DİĞER VİDEOLARI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!