GeriGündem İstismarı savcı gördü ama Halk Eğitim görmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  49
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstismarı savcı gördü ama Halk Eğitim görmedi

İstismarı savcı gördü ama Halk Eğitim görmedi
Abone Olgoogle-news

KARAMAN’da 10 çocuğa yönelik cinsel istismar tartışması gündemdeki yerini korurken, çarpıcı bir olayın Ankara’da da yaşandığı ortaya çıktı. Ankara’da bir halk eğitim merkezi çalışanı hakkında, 7 yaşındaki bir kız çocuğuna merkezde cinsel istismarda bulunmaktan 36,5 yıl hapis istemi dava açıldı. Tutuksuz sanık hâlâ merkezde çalıştığını söyledi.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya’nın 29 Şubat günü hazırladığı iddianameye göre, süreçte şunlar yaşandı:

İstismarı savcı gördü ama Halk Eğitim görmedi


SANDALYEYE BAĞLADI
Anne E.K., geçtiğimiz yıl temmuz ayında 7 yaşındaki kızını Akyurt Halk Eğitim Merkezi’ndeki Kur’an kursuna gönderdi. S.E.K., kursa 15-20 gün kadar gitti. Raşit Y. (32) ise, merkezde danışmada duruyordu. İddianameye göre, Raşit Y., geçtiğimiz yıl 15 Temmuz günü, S.E.K’i, Halk Eğitim Merkezi’ndeki bir odaya götürdü. Raşit Y., kız çocuğunu sandalyeye iple bağladı. İddiaya göre Raşit Y., küçük kıza burada cinsel istismarda bulundu.

RAPOR: İFADESİ GÜVENİLİR
S.E.K., durumu önce ailesine anlattı. Kızın anne babası, Raşit Y.’den şikâyetçi oldu. Çocuk İzleme Merkezi’nde S.E.K’nin ifadesi alındı. Hazırlanan Sağlık Kurulu Raporunda çocuğun verdiği ifadeler ‘güvenilir’ bulundu. Raporda, çocuğun ruh sağlığının ise bozulduğu kaydedildi.

YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI
Emniyette, kız çocuğuna Raşit Y. teşhis ettirildi. Savcılık,. Raşit Y. hakkında, adli kontrol şartı ile yurtdışına çıkış yasağı getirdi.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ
Emniyet ve savcılıkta ifadesi alınan Raşit Y., ise suçlamaları kabul etmedi. Soruşturmayı yürüten Savcı Sarıkaya, iddianamesini geçtiğimiz 29 Şubat günü tamamladı ve Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

36,5 YIL HAPSİ İSTENİYOR
İddianamede, Raşit Y.’ye yöneltilen suçlama şöyle: ‘Çocuğun Nitelikli Cinsel İstismarı, Cebir Tehdit ve Hile Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Alıkoymak. Anılan suçların TCK’daki karşılığı ise 18 yıl ile 36,5 yıl arasında değişiyor. Davanın ilk duruşması 10 Mayıs günü Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

AYNI YERDE ÇALIŞIYOR
Hürriyet Dünyası’nın telefonla ulaştığı Raşit Y., konu ile ilgili ayrıntılı bilgi veremeyeceğini belirtti. Raşit Y., hali hazırda olayın yaşandığı iddia edilen merkezde çalışmaya devam ettiğini söyledi. Raşit Y. evli olduğu bilgisini paylaştı. Ulaşmaya çalıştığımız Akyurt Halk Eğitim Merkezi yetkililerinden ise dönüş olmadı.

İKİNCİ BİR DAVA DAHA
İddianamede yer alan bilgiye göre, yaşanan olaya Raşit Y.’nin dışında 18 yaşından küçük bir başka çocuk da karıştı. Z.İ.O. isimli çocuğun davası ise Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde açıldı.
dgokce@hurriyet.com.tr 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle