İşte yeni kimlikler

Güncelleme Tarihi:

İşte yeni kimlikler
Oluşturulma Tarihi: Ekim 13, 2008 15:30

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) operasyonel sistemlerindeki verileri tek bir yapıda toplayan “Akıllı Kart” uygulaması ile Bolu'da yeni kimlik kartlarına kavuşanların sayısı 4 bin 300'e ulaştı.

Haberin Devamı

Nüfus cüzdanı ve sağlık karnesi bilgilerinin tek kartta toplandığı, daha sonra ehliyet bilgileri ve vergi numaralarının da yükleneceği ‘Akıllı kart’ projesinde pilot il seçilen Bolu’da, kartın dağıtımı sürüyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu ve TÜBİTAK’ın ortak yürüttüğü, yıl sonuna kadar 10 bin kişiye dağıtılması planlanan ‘Akıllı Kart’ projesi kapsamında Nüfus Müdürlüğü’ne davet edilen vatandaşlar kimlik ve sağlık karnesi bilgilerini görevlilere bildirerek, parmak izlerini optik okuyucu aracılığıyla karta yüklüyor.

İlk aşamada sağlık ve sosyal güvenlik alanlarında kullanılacak çipli kartlar için, 53 eczane ile Bolu İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nin 4 polikliniğine akıllı kartları okuyabilen cihazlar konuldu.

Test çalışmalarının ardından 2010 yılına kadar ilde yaşayan herkese ‘akıllı kart’ verilecek. Akıllı kart uygulaması ile sigorta kayıp ve kaçaklarının önlenmesi, başkasının karnesiyle sağlık hizmetlerinden yararlanma, reçete ve sağlık karnesi yolsuzluklarının sona ermesi amaçlanıyor.

Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar test çalışmalarının ardından uygulamanın ülke geneline yayılacağını belirterek, “İlk etapta randevulu olarak çağırılan vatandaşlara yeni akıllı kartlar veriliyor. Yıl sonuna kadar 10 bin kart dağıtılacak. Kartlarını alan vatandaşlar sağlık hizmetlerinden yararlandıktan sonra eczanelere giderek kartları ile hizmet alabilecekler. Nüfus cüzdanlarının kaçak olarak çoğaltılmasının önüne geçilecek. Pilot il seçilen Bolu’da uygulamaya başladık. Devlet bir süre test çalışmalarına bakacak. Daha sonra da kartlar hem Bolu’da, hem de ülke genelinde dağıtılacak” dedi.

Bolu İl Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü yetkilileri, şu anda sadece kimlik ve sağlık karnesi bilgilerinin yer aldığı kartlara daha sonra ehliyet bilgileri ve vergi numaralarının da yükleneceğini bildirdi.

 

Haberle ilgili daha fazlası: