GeriGündem İşte "Teğmen olayının" bilirkişi raporu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İşte "Teğmen olayının" bilirkişi raporu

İşte "Teğmen olayının" bilirkişi raporu
refid:16870477 ilişkili resim dosyası

ERGENEKON davası tutuklu sanığı Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin telefonuna "sehven" yükleme yapıldığı iddiasına ilişkin emniyet ve avukatların karşılıklı açıklamaları devam ederken, mahkemenin söz konusu telefona ve sim karta ilişkin bilirkişi raporu hazırlattığı ortaya çıktı.

Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin avukatları, müvekkillerinin telefonuna gözaltındayken ‘telefon numarası yüklendiği yönündeki iddiada bulunmuştu. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ise, Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin telefonuna yükleme yapılmadığını ancak Hizbü-t Tahrir terör örgüt üyeliğinden hakkında dava açılan Mahmut Oğuz Kazancı’nın telefonuna ait rehber bilgilerinin ‘sehven’, Mehmet Ali Çelebi’nin telefonuna ait ‘rehber dökümlerinin’ içerisine eklenmiş olabileceğini belirtti.

YEMİNLİ İKİ BİLİRKİŞİ RAPOR HAZIRLADI

Bu tartışmalar sürerken Ergenekon davasının görüldüğü 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Çelebi’nin telefonun ve bu telefonda kullanılan sim kart incelenmesi için yeminli bilirkişi görevlendirdiği ortaya çıktı. Mahkemenin talebi üzerine yeminli bilirkişiler Murat Akman ve Ramazan Akkan görevlendirdi. İki bilirkişi tarafından hazırlanan rapor, 15 Aralık 2010 tarihinde mahkemeye sunuldu.

EŞİM, KAYNANAM İSİMLİ KAYITLAR TELEFON HAFIZASINDA

Avukatların, ‘Hizbü-t Tahrir terör örgüt üyeliğinden hakkında dava açılan Mahmut Oğuz Kazancı’nın telefonuna ait isimler, Çelebi’nin telefonuna yüklendi’ iddiasına da raporda yanıt arandı. Avukatlar Kazancı’ya ait bazı numaraların Çelebi’ye ait telefona yüklendiğini iddia ederken Emniyet ise ‘herhangi bir yükleme yapılmadığını, sadece dokümanlara sehven eklendiğini’ belirtti. Ancak bilirkişi raporunda Çelebi’nin telefonunda söz konusu numaraların yer aldığı görüldü. Raporda, "Yapılan incelemede bahse konu Bacanak, Eşim, Kayınannem, Kaynana Ev, Kaynannem 2, Erkan Matbaa, Matbaa Yasin ve Milli Gazete isimli telefon kayıtlarının sadece telefon hafızasında olduğu görülmüştür" denildi.

KAYITLARIN FOTOĞRAFLARINA YER VERİLDİ

Bilirkişi raporunda, ‘avukatların sonradan eklendiğini iddia ettiği telefon numaralarının’ da telefon rehberindeki görünen halinin fotoğraflarına yer verdi. Bilirkişi raporlarında yer alan telefonun fotoğraflarında ‘Bacanak, Eşim, Kaynana Ev’ isimler adına yapılan kayıtlar yer aldı.

KAYITLARIN ÇOĞU 1/1/2005 TARİHLİ-

Telefon kayıtlarının bir çoğunun 1 Ocak 2005 olduğu, saat 09.00’dan sonra kaydedildiğinin belirtildiği raporda," Kayıt tarihinin bu şekilde olmasının sebebi olarak; Nokia marka cep telefonunun açılışlarında tarih-saat ayarlamaları için, tarih-saat ayar ekranlarının otomatik olarak 1/1/2005 ve 09.00 olarak geldiği ve kullanıcı tarafından gerekli tarih-saat ayarlamaları yapılmadan bu seçeneklerin kabul edilip cep telefonunun açılarak kullanıldığı düşünülmektedir" denildi. Bilirkişi raporunda telefonun açıldığında 1/1/2005 ve 09.00’u gösterdiğini de fotoğraflarla destekledi.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

False