Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

Güncelleme Tarihi:

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 17, 2016 15:01

Darbe girişimi ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor... Darbe girişimi ortaya çıkınca Ankara Emniyet Müdürlüğü tüm polisleri göreve çağırdı. Özel Harekât Merkezi’nde yüzlerce polis toplandı. Polisler kuşatılan Genelkurmay, Jandarma Genel Komutanlığı gibi binalara operasyona gitmeye hazırlanırken merkez savaş uçaklarıyla vuruldu. 2 bombalı saldırıda 47 polis şehit düştü.

Haberin Devamı

DARBECİ askerlerin Ankara’daki kritik hedeflere saldırısında en fazla kaybı Gölbaşı Özel Harekât personeli verdi.  Darbeci askerler ilk olarak Genelkurmay karargâh binasına girdiler. Burada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve üst düzey komutanları rehin alan darbeci askerlerin hedefindeki ikinci nokta da Yenimahalle’deki MİT Müsteşarlığı oldu. MİT süper kobra bir helikopterle dakikalarca ağır makinalı silahlarla taranırken, MİT personeli de karşılık verdi.

POLİSLER ÇIKAMADAN BOMBA

Darbe girişiminin duyulmasından sonra Emniyet Genel Müdürlüğü tüm polisleri göreve çağırdı. Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda yüzlerce personel toplandı. Polisler darbecilerin kuşattığı Genelkurmay, TRT ve Jandarma Genel Komutanlığı’na operasyon için hareket etti. Ancak polisler binadan çıkmadan darbecilerin kontrolünde bir F-16 savaş uçağı binayı havadan bombaladı. Binada büyük yangın çıktı. Savaş uçağı bir sorti daha yaparak 2. bombayı da bıraktı. Yerle bir olan binada 47 Özel Harekât polisi şehit düşerken, çok sayıda polis ise yaralandı. Darbecilerin komuta merkezi olarak kullandığı Beştepe’deki Jandarma Genel Komutanlığı binası da dün sabaha karşı TSK’nın kontrolündeki uçaklar tarafından vuruldu.

Haberin Devamı

 

TESLİM OLAN ERLER KONUŞTU

Darbe girişimiyle ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor. İstanbul ve Ankara'da darbede yer alan bazı erlere, üst rütbeliler tarafından 'nöbet var' ya da 'tatbikat var' denildiği belirtiliyor.

Yine benzer bir iddiaya göre İstanbul'da, darbe girişimine 3. Kolorduya bağlı bir zırhlı tugay ve alaydan bazı askerler de katıldı. Üst rütbelilerin, erleri ve bazı alt rütbeli askerleri 'tatbikat var, 'gece eğitim' var diye saat 21.00'e kadar beklettikleri, ardından 'Eğitim var, mühimmat alın' dedikleri öne sürülüyor. Bir diğer iddia ise İstanbul'da, darbe yanlısı askerlerin 3. Kolordu Komutanlığı Karargahı'nı da helikopterle inip işgal etmeyi planladıkları, darbe karşıtı askerlerin de bu ihtimale karşı önlem aldığı yönünde.

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

Haberin Devamı

SÖKE'DEN ANKARA'YA 20 ER GÖTÜRMÜŞ

Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak darbe girişimiyle ilgili, "Söke'den bir rütbeli asker, 20 eri 'Sizi tatbikata götüreceğim' diye Ankara'ya götürmüş. Bu konu hakkında tahmin ediyorum ki Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı gözaltı kararı çıkarmış. İlerleyen saatlerde başsavcılığın girişimleri olmadığını öğrenirsek biz devreye gireceğiz ve gerekeni yapacağız." Darbe girişimiyle ilgili Aydın'a sözde sıkı yönetim komutanı olarak bir albayın atandığını duyduklarını dile getiren Koçak, "Kendisi tabii Ankara'dan buraya gelemedi. Başsavcılığımız gerekeni yapmıştır ve görüldüğü yerde yakalanacaktır." diye konuştu.  

'HALK TANKLARIN ÜZERİNE ÇIKINCA ANLADIK'

Haberin Devamı

 Darbe girişimi sırasında polisin en kısa sürede hayatı normale döndürdüğü Atatürk Havalimanı’nda bir Albay komutasındaki 10 muvazzaf subay toplam 67 asker gözaltına alındı. Atatürk Havalimanı karakolunda gözaltında tutulan askerlerden erler kendilerini buraya tatbikat amaçlı olarak getirildiğini bildiklerini söylediler.

İlk sorguları yapılan gözaltındaki erler tatbikat yaptıklarını zannettiklerini belirterek, "Ne zamanki halk gelip tankların üzerine çıkmaya başladı gerçeği o zaman anladık" dedikleri öğrenildi.

Askerlerin başında bulunan Albay’ın darbe girişiminde bulunduklarını kabul ettiğini belirterek polisler karşısına geldiği zaman " Tamam geri çekiliyoruz" dediği öğrenildi.

Haberin Devamı

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

POLİS SİLAHINI ALBAY’A DOĞRULTTU

Darbe teşebbüsü sırasında Atatürk Havalimanı’na gelen askeri birliğin başındaki Albay Emniyet Müdürlüğü binasına giderek Müdür makamına geçmek istedi. Ancak burada bulunan bir polis silahını çekerek Albay’a doğrulttu ve "Buraya girerseniz ateş edeceğim" deyince Albay geri adım attı. Ve birliğinin başına döndü.

F-16’LAR FLORYA ÜZERİNDE UÇUNCA...

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olayları Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde takip ederken bir anda saat 10.35 sıralarında Florya üzerinde iki adet F-16 savaş uçağının geçmesi heyecan yarattı. Kütahya’daki Jet Hava Üssünden kalktığı belirlenen F 16 uçakları derhal Uçuş Kulesi tarafından uyarılarak kendilerinden bilgi alında. Savaş uçakları daha sonra üslerine döndü.

Haberin Devamı

 GÖZALTINA ALINAN BAZI GENERALLER ŞÖYLE:

Darbe girişimiyle ilgili aralarında generallerin de bulunduğu çok sayıda asker gözaltına alındı. Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Gözaltına alınan generallerden 34'ünün ismi şöyle: 

- Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan
- 70. Mekanize Piyade Tugay Komutanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Salih Kırhan
- Bingöl 49. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Yunus Kotaman
- Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer
- Sivas Garnizon Komurtanı ve 5. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Fatih Celaleddin Sağır
- Aksaz Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Namık Alper
- Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı Tümgeneral Metin Akkaya
- Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz
- Balıkesir Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Akyürek
- Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu
- Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Kurmay Başkanı Hava Pilot Tümgeneral Suat Murat Semiz
- 1. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Dursun Pak
- 1. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi ve JFAC Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Recep Ünal
- 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Soysal
- Ege Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen
- 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Alpcan
- Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan
- 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat
- 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan Van
- 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı
- Anfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız
- Deniz Hava Us Komutanı Tuğamiral Tezcan Kızılelma
- Bornova 57. Topçu Tugay Komutanıu Tuğgeneral Mehmed Nuri Başol
- 3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ekrem Çağlar
- Amasya 15. Piyade Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Yılmaz
- 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Bekir Koçak
- 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan
- Tokat Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Adnan Arslan
- Samsun Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken
- Kastamonu Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal
- Manisa Garnizon Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan
- Bitlis 10. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Arif Settar Afşar
- Ardahan 2. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Erdem Kargın

İŞTE ŞU ANA KADAR YAŞANANLAR

-Başbakan Binali Yıldırım "161 şehidimiz var" dedi. 

 -Diyarbakır 8'inci Jet Ana Üs Komutanlığında görevli aralarında 2 general ile askeri savcı ve hakimlerin de bulunduğu 100'e yakın askeri personel gözaltına alındı.

-Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, 11. Komando Tugayı'ndan dün gece uçaklarla Ankara'ya götürülmek istenen 105'i rütbeli 515 askeri personele gözaltı işlemi uygulandığını bildirdi.

-Darbe girişimine yönelik operasyonlarda gözaltına alınanların sayısı 2839'a ulaştı. Sayı sürekli artıyor. 

 -Adana İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Bekir Ercan gözaltına alındı.

GENELKURMAY'DA ÇOK ÖNEMLİ GELİŞMELER YAŞANDI

Genelkurmay Başkanlığından çıkan 700'e yakın silahsız er ve erbaş polise teslim oldu. Genelkurmay Başkanlığının Necatibey Caddesi'nden teslim olmaya başlayan er ve erbaşlara su ve sigara götüren vatandaşlar, teslim oldukları takdirde zarar görmeyecekleri yönünde telkinde bulundu. Vatandaşlarla görüşen erbaşlar ise rütbeliler tarafından "tatbikat var" denilerek kandırılıp, Genelkurmay Başkanlığına getirildiklerini söyledi. 

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

Teslim olan askerler önce TÜİK binasına, daha sonra da Polis Akademisine götürüldü. Bu arada bazı askerlerin ceplerinde bulunan mermileri, kendi istekleriyle polislere teslim ettiği görüldü. Yaklaşık 150 kişilik, silahlı mühimmata sahip bir grup asker ise Genelkurmay Başkanlığı içinde bekletildi.

Genelkurmay Başkanlığı içinde darbeye katılmadığı için elleri bağlı olarak odalar içinde kilitli tutulan subay ve astsubaylar, sabah saatlerinde tahliye edildi. Aralarında tankçı subay ve astsubayların da bulunduğu bir grup rütbeli asker ve erbaş da teslim oldu.  

13 RÜTBELİ TESLİM OLDU

Genelkurmay'daki darbeci askerlerden 13'ü de teslim oldu. 

Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz: "Ankara'da Beştepe'deki Jandarma Genel Komutanlığı bu asilerin, isyancıların kontrolüne geçmişti. Buradan Türkiye'deki 81 ilin jandarmasını sevk ve idare edip darbe çabası içindeydiler. Etrafları sarıldı. Akşamdan beri orada çatışma devam ediyor. Hemen hemen sonuçlanmak üzere. Şu ana kadar orada darbe girişiminde bulunan asi askerlerin 16 tanesi ölü ele geçirildi. 250'ye yakını gözaltına alındı. Çatışma devam ediyor, sonuçlanmak üzere"

ERDOĞAN'IN TATİL YAPTIĞI OTELDE POLİSLE ÇATIŞTILAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tatilini geçirdiği Marmaris Grand Yazıcı Club Turban ile darbe teşebbüsündeki askerlerle polisin çatıştığı Case De Maris arasında kalan Caprise Otel’in ortağı Yavuz Kurtulan, o anları anlattı. Sabaha kadar süren çatışmada korkulu anlar yaşayan Kurtulan, şunları söyledi:

"Yaklaşık 24-25 asker gördüm. Sahile helikopterle girdiler. Hemen otelimizin üstünde durdular. 30 dakika kadar durduktan sonra bölgeye takviye helikopterler geldi. Bunlar asker indirmeye başladı. Ondan sonra çatışmalar başladı. Uzunca sürdü. 650 kişilik otelimde şu an 55 kişi var. Yabancı turistler ve tatilciler oteli terk etti. İsabet eden mermilerle duvardaki klimalar ve camlar zarar gördü, kırıldı. Turizmin kötü geçtiği zamanlarda şu an bitmiş durumdayız. Yaşananları kınıyorum" dedi.

ÇATIŞMA ANI CEP TELEFONUNDA

Darbe girişiminde bulunan askerler ile polisin girdiği çatışma anı ise bir vatandaşın cep telefonu tarafından görüntülendi. O anlarda bir polisin şehit düşerken çıkardığı ses ise kaydedildi.

TUĞAMİRAL ALPER GÖZALTINDA

Marmaris’teki, Aksaz Deniz Üs komutanı Tuğamiral Namık Alper de darbe girişimiyle ilgili gözaltına alındı.

 

ŞIRNAK'TA 309 ASKER GÖZALTINDA

Şırnak'ta Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Gürcan ile 2'si binbaşı 3'ü yüzbaşı 309 asker gözaltına alındı

3. Ordu Harekat Kurmay Yar Başkanı Tuğgeneral Çağlar gözaltına alındı

Sivas'ta, hakim ve savcı oldukları öğrenilen 6 üsteğmen ve bir teğmen gözaltına alındı

Erzincan Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında, darbe girişiminde yer alan 3. Ordu Harekat Kurmay Yar Başkanı Tuğgeneral Çağlar yakalandı.

BOLU 2. KOMANDO TUGAY KOMUTANI...

Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer

11'İ SUBAY 67 ASKER EMNİYETTE TUTULUYOR

Darbe girişimine müdahalenin ardından dün gece saatlerinde gözaltına alınan 11'i subay 67 asker, emniyette tutuluyor.  Öte yandan, darbe girişiminin ardından Atatürk Havalimanı'nda hayat normale dönüyor. Personelin ve yolcuların büyük kısmının havalimanına gelememesi dolayısıyla, hava trafiği açık olmasına rağmen uçuşlar gerçekleştirilemiyor. Havalimanına gelen yolcuların ise bekleyişleri sürüyor.  Uçuşların öğleden sonra normale dönmesinin beklendiği bildirildi. Bu arada, saat 10.30 sıralarında havalimanının Florya tarafında bir askeri uçağın uçuş yaptığı bilgisi kule tarafından yetkililere aktarıldı.      

 AKINCILAR ÜSSÜ BASILDI, HULUKİ AKAR KURTARILDI 

İsyancı askerlerin önemli merkezlerinden Akıncılar üssü basıldı, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar kurtarıldı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, helikopter Çankaya Köşkü'ne getirildi. 

 ÇENGELKÖY'DE ÇATIŞAN 2 SUBAY GÖZALTINDA

-Çengelköy Sabancı Polis Merkezini ele geçirmek için polisle çatışmaya giren 2'si subay 7 asker yakalandı. Çatışma sonrasında bölgeye gelen takviye polislerin müdahalesi sonucunda, askerler kaçmaya başladı. Ekiplerin takibiyle 2'si subay 7 asker gözaltına alındı.
Emniyete götürülürken askerleri darp etmek isteyen bir grup vatandaş, polisler tarafından engellendi. Bu arada, darbe girişiminin ardından giriş ve çıkışlara kapatılan Hasdal Kışlası'nda bulunan 4 rütbeli asker, nizamiyeye gelerek dışarı çıkmak istedi. Darbe girişimine katıldıkları iddia edilen subaylar, çıkışlarına izin vermeyen nizamiye görevlilerini silahla tehdit etti. Bunun üzerine nizamiye görevlileri, askerlerin silahlarını alarak etkisiz hale getirdikten sonra polise haber verdi. Hasdal Kışlası'na gelen polisler tarafından alınan 4 rütbeli asker, polis aracına bindirilirken bir grup vatandaşın saldırısına uğradı. Polisler, vatandaşları engelleyerek askerleri emniyete götürdü.

-Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Trabzon 4. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Tank Kurmay Albay Bahadır Dalgıç'ın darbe girişimiyle ilgili olarak gözaltına alındığını bildirdi.

-Darbe girişimi kapsamında, Lüleburgaz 65. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cemalettin Doğan ile 130 asker gözaltına alındı.

-İzmir'de sürdürülen operasyonda Amfibi Deniz Piyade Tugay Komutanı Tuğamiral Halil İbrahim Yıldız gözaltına alındı.

-Ankara ve İstanbul'da düzenlenen darbe girişimi soruşturması kapsamında, Tümgeneral Özkan Aydoğdu gözaltına alındı.

KOCAELİ'DE 2 AMİRAL KURTARILDI, DARBECİLERE GÖZALTI

Kocaeli'de Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında 34 şüpheli emniyet güçleri tarafından gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında 4'ü general, 34 asker emniyet güçlerince gözaltına alınırken, 1 zırhlı araç ve 4 tanka el konuldu.               Donanma Komutanlığında darbeye teşebbüs eden askerler tarafından kaçırılarak İstanbul'a götürülmeye çalışılan 2 amiral, Dilovası'nda emniyet güçleriyle girilen çatışmada kurtarıldı. Soruşturma, çok yönlü olarak sürdürülüyor.   

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

-Harbiye Orduevi ve TRT polis kontrolüne geçti.

 -Reuters'ın haberinde Genelkurmay binasının darbeci askerlerden alındığı belirtildi. 

-Sabah 07.35 sularında Genelkurmay'dan çıkartılan bir tank, kapıda barikat kuran kamyonlara ateş açtı. 

-Harbiye'deki orduevine polisin girdiği, kontrolü ele aldığı belirtiliyor. 

-3. Ordu Harekat Kurmay Başkanı gözaltına alındı. 

-Darbeci askerler, polislere zaman zaman helikopterden ateş açtı. Askerler, bazı noktalarda kendilerini durdurmaya çalışan halkın üzerine de ateş açtı. 

-İstanbul Bayrampaşa'da tanklar 12 aracı ezdi. 

ERDOĞAN'IN OTELİNDEKİ ÇATIŞMADA 2 POLİS ŞEHİT OLDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, tatilini geçirdiği Marmaris’teki otelden ayrılmasının ardından askerlerle polisler arasında çıkan çatışmalar sabaha karşı sona erdi. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazartesi gününden bu yana Grand Yazıcı Club Turban’da tatil yapıyordu. Darbe girişiminin başlamasından saatler sonra aynı gruba ait Grand Yazıcı Mares’te açıklama yapan Erdoğan, İstanbul’a gitmek üzere ayrıldıktan yaklaşık 1.5 saat sonra askerler helikopterle geldikleri Grand Yazıcı Club Turban’a bomba attı. Askerlerle polisler arasında bu iki otelin hemen yakındaki üçüncü bir otel olan Case De Maris’te çatışma çıktı. İlk belirlemelere göre 2 polisin şehit olduğu çatışma bir süre devam etti. Askerler daha sonra helikopterle bölgeden uzaklaştı.
Marmaris Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Ekipleri, çatışma bölgesinde inceleme yaptı.

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

29 ALBAY VE 5 GENERAL

Şu ana kadar 29 albay ve 5 general görevden alındı. 

GÖZALTI KARARI ÇIKTI

 ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, "Darbe teşebbüsünde bulunan FETÖ/PYD terör örgütü ile irtibatı olan Yargıtay, Danıştay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve Askeri Yargıtay Daire Başkanı ve üyeleri ile HSYK’da görev yapan FETÖ/PYD örgütü mensubu üyeler ile Sözde Yurtta Sulh Komitesi mensubu general, amiral, subay, astsubay, er ve erbaşlar hakkında gözaltı kararı" verdi.

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

 BEŞTEPE YAKINLARINDA UÇAKLAR BOMBA ATTI

 Beştepe yakınlarına uçaklar bomba attı. Bölgeden dumanlar yükselirken çok sayıda yaralı olduğu anonsları üzerine ambulanslar bölgeye sevk edildi.

 ETİMESGUT'TA DARBECİ ASKERLER GÖZALTINDA

 Etimesgut'taki askeri birlikte darbeci askerlerin diğer askerler tarafından yakalanıp polise teslim edildiği, rütbelerinin söküldüğü belirtiliyor.

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

 SÜPER KOBRA VE SİKORSKY VURULDU

 Darbeci askerlerin elinde bulunan bir Sikorsky ve bir Süper Kobra helikopterinin F-16 tarafından vurulduğu öğrenildi.

 MERSİN'DE FLAŞ GELİŞME

 MERSİN Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararıyla darbe girişiminde bulunduğu öne sürülen Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltına alındı. Kelepçelenen Demirhan’a telsiz verdiği ileri sürülen Güvenlik Şube Eski Müdürü Hasan Basri Dağdelen de yakalandı. Dağdelen’in yüzünün kan içinde olması dikkat çekti. Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım, dün saat 22.30 sıralarında İl Emniyet Müdür Vekili Yakup Usta ve Jandarma Albay Mustafa Bakçepınar’ı arayarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koyduğunu ve kendisinin de sıkıyönetim garnizon komutanı olduğunu belirtilerek Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve İlçe Kaymakamlarının gözaltına alınmasına karar verdiği iddia edilen Nejat Atilla Demirhan’ın gözaltına alınmasına karar verdi.

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

 Öte yandan darbe girişimi sırasında Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan, polis telsizinden sıkıyönetim garnizon komutanı olduğunu belirterek, Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve İlçe Kaymakamlarının gözaltına alınması anonsu geçti. Başsavcılığın gözaltı kararının ardından Demirhan’ın makamının bulunduğu liman içindeki komutanlık karargahı polis tarafından ablukaya alındı. Polis, karargahın liman içinde bulunmasından dolayı liman A-B-C-D kapılarında konuşlandı. Giriş ve çıkışları kontrolü altına alan ekipler, Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan’ı gözaltına aldı. Bu sırada karargaha girmek isteyen 2 asker de polis tarafından gözaltına alındı. Tuğamiral, kelepçelenerek adliyeye götürüldü.

 TELSİZİ KULLANDIRDI

 Ekipleri karargaha giderek Nejat Atilla Demirhan ile görüştüğü ve kendisine ait polis telsizi kullanması için verdiği iddia edilen Güvenlik Şube Eski Müdürü Hasan Basri Dağdelen’i de gözaltına aldı. Zırhlı araç ile Emniyet Müdürlüğüne getirilen Dağdelen’in yüzünün kanlar içinde olduğu görüldü.

 İZMİT'TE TANKLARA EL KONDU

 İzmit'te binlerce kişi darbe girişimini protesto etti. Toplanan kalabalık, Kartepe’de bulunan askeri birlikten ayrılan tankların ilerlemesine engel oldu. Polis, 5 tanka el koyarken, 22 asker gözaltına alındı.

 ATATÜRK HAVALİMANI'NDA 55 ASKER GÖZALTINA ALINDI

 ATATÜRK Havalimanı’nda askeri darbe girişimi kapsamında polis 55 askeri gözaltına aldı. Gözaltına alınan askerler Özel Harekat Polisi eskortu eşliğinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülecek.

ÜNLÜ REKLAMCI VE OĞLU DA ÖLDÜRÜLDÜ

Boğaziçi Köprüsü'nde bulunan askerlerin açtığı ateş sonucu reklamcı Erol Olçak ile 16 yaşındaki oğlunun hayatını kaybettiği bildirildi.
Olçak, AKP'nin reklam kampanyalarının mimarıydı

GECE NELER YAŞANDI?

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

 -Harbiye'de ve Çengelköy'de polis lojmanlarının bulunduğu noktalarda çatışmalar olduğu belirtiliyor.

-Genelkurmay Başkanlığı'ndan yeniden çatışma sesleri geldi.

-01.50'de AA'dan geçilen haberde "Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Türk Hava Kuvvetlerine ait savaş uçakları, darbe girişiminde bulunan bölücü terör örgütü FETÖ mensupları tarafından kullanılan askeri helikopterleri etkisiz hale getirmek için Ankara semalarında uçuşunu sürdürüyor" ifadeleri yer aldı

-Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçağı, darbe girişiminde bulunanların elindeki Sikorsky helikopteri düşürdü. Ankara'da bir Süper Kobra helikopterin de düşürüldüğü bilgisi var. 

- Vatandaşlar pek çok kentte sokağa döküldü. Darbe girişimindeki askerleri durduruyor.

- Ankara, Özel Harekat Merkezi, darbe girişiminde bulunan askerler tarafından bombalandı. 17 polisin şehit olduğu belirtiliyor.

-Anadolu Ajansı TBMM'ye bomba atıldığı bilgisini paylaştı. Meclis binasından duman yükseldiği görüldü. TBMM'ye atılan bomba nedeniyle bazı polis memurları ve Meclis görevlileri yaralandı, kulis camları kırıldı     

-Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, İstanbul ve Ankara'daki kalkışmayla ilgili olarak, "Bu olaylar meydana geldiği andan itibaren Sayın Valimizle bir araya gelip İstanbul üzerine yoğunlaştık. Buradaki problemi çözmek için çalışıyoruz. Birinci Ordu Komutanlığı içinde küçük bir grubu temsil ediyorlar. Endişe edecek bir durum yok, bunlara katılmayan ve şu anda emir komuta zinciri içinde olan diğer birliklerle birlikte gerekli tedbirleri alıyoruz." dedi.

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

Son dakika: Genelkurmay Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı, İstanbul ve Ankara'daki FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin "Eşkiyalar başarılı olamayacaklar" dedi.

ANKARA VE İSTANBUL'DA NELER OLUYOR? İŞTE TÜM GELİŞMELER

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

İSTANBUL VE ANKARA'DA NELER YAŞANIYOR?

-Türkiye olağanüstü bir gece yaşıyor. Her şey İstanbul'da köprülere askerin çıkmasıyla başladı. DHA kameralarına yansıyan görüntülerde Boğaziçi Köprüsü'nde tankların yürüdüğü görüldü.Ankara'da ise jetler Meclis ve Genelkurmay üzerinde uçuş yaptı. Başbakan Binali Yıldırım yaşanan gelişmeler için "Bu bir kalkışmadır. Ucunda ölüm dahi olsa gereken yapılacak" diye konuştu.

-Başkent Ankara'da silah sesleri duyuldu. MİT binasına helikopterden ateş açıldı. Saat 01.30 sularında da Ankara'da şiddetli patlama sesleri geliyor. 

-Jetler ve 3 Süper Kobra helikopteri Ankara'da Genelkurmay üzerinde uçuş yaptı. Genelkurmay Başkanlığı önüne çok sayıda güvenlik ve sağlık ekibi sevk edilirken, savaş uçaklarının da uçuş yaptığı görüldü.  

-Emniyet tüm personeli göreve çağırdı. 

HELİKOPTERDEN ATEŞ AÇILDI İDDİASI

-NTV'nin haberine göre Kobra tipi askeri helikopterden Genelkurmay önündeki polislere ateş açıldı. 

-Ankara’da Emniyet Müdürlüğü tüm personeli göreve çağırıyor.

 CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, komuta kademesindekilerle irtibat kuramadıklarını belirterek, şu ana kadar kendisine karşı herhangi bir girişimin söz konusu olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle konuştu: "Komuta kademesindeki arkadaşlarımızla irtibatı kuramıyoruz" diyen Erdoğan, bütün bunlara rağmen, emniyet teşkilatı ve halkla ele ele bu işin üstesinden geleceklerini söyledi.  Demokrasiye inanan herkesi meydanlara çağıran Erdoğan, şöyle konuştu: "Ben de meydanda olacağım, Başbakanımız da meydanda olacak. Şu anda bazı yerlere işgal kuvvetleri sızmış. Atatürk Havalimanı'nda geçen gün malum DAEŞ'ciler vardı. Şimdi de benzerleri kuleyi işgal etmişler ve kuleyi işgal etmek suretiyle uçuşlara müsade etmiyorlar. Gelenleri de orada bekletiyorlar şu anda. Böyle bir durum söz konusu. Bütün bunlara karşı gereği yapılacaktır. Yargı zaten şu anda gerekli adımları atmış vaziyettedir. Emniyet teşkilatımızın içerisinde,bu millete inanan, bu ülkeyi seven arkadaşlarımız, kardeşlerimiz de gerekeni yapıyor. Ben buradan Silahlı Kuvvetlerimize de sesleniyorum, Silahlı Kuvvetlerimizin onurlu generallerine özellikle sesleniyorum: Onurlu generalleri, maalesef onur kaybına ulaşmışlara karşı onların da dik durmasını istiyorum. Bunlar gelip geçicidir ama siz kalıcısınız. El ele vereceğiz, omuz omuza vereceğiz. Bunlara haddini en kısa zamanda inşallah bildireceğiz. Herkesi, şehirlerinin meydanlarına davet ediyorum, havalimanlarına davet ediyorum. Ben de bu gece aynı şekilde onların arasında olacağım. İstanbul'dayım." Bir soru üzerine Erdoğan, tüm siyasi parti liderlerine de bu çağrıyı yaptığını belirterek, "Demokrasiye inananlar olarak hep birlikte bu adımı atmalıyız" dedi. "Size karşı bir girişim oldu mu?" sorusu üzerine Erdoğan, "Şu ana kadar herhangi bir şey söz konusu değil" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul veya Ankara'da meydanlarda olacağını ifade etti.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM KONUŞTU

Ankara ve İstanbul’daki askeri kalkışmadan sonra Ankara Esenboğa Havalimanının önünde hareketli anlar yaşandı.Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı havalimanının giriş kısmına araçlarıyla gelen yaklaşık yüz elli kişilik bir grup ellerinde Türk bayraklarıyla, “Türkiye uyuma vatanına sahip çık” sloganı atarak askeri kalkışmada bulunanlara tepki gösterdi. Askerlerin havaalanına olası girişine karşı vatandaşlar havaalanının giriş kısmına yüz metre kala yola sivil bir kamyonla bariyer kurdu. Polisin dağılma uyarısına rağmen alandan ayrılmayan vatandaşlar, “demokrasi kazanana kadar buradayız” karşılığını verdi. Öte yandan havaalanı önüne çelik yelekli özel hareket polisleri konuşlandırıldı. Havaalanına giriş ve çıkışlar polis kontrolünde yapılıyor.

 AA: GENELKURMAY BAŞKANI REHİN ALINDI

-Güvenilir kaynaklar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın askeri kalkışmada bulunan bir grup asker tarafından rehin alındığını bildirdi.

Son dakika haberi: O gün Özel Harekatçılar operasyon için toplanmıştı.. F-16 bombaladı...

 TRT BİNASINA GİRİLDİ

-Askerlerin TRT'nin Ankara Oran'daki binasına girdiği belirtiliyor. Çalışanların odaya kilitlendiği belirtiliyor. TRT rejisine el kondu. TRT'den 'Yurtta Sulh Konseyi' adına sıkıyönetim bildirisi okundu, sokağa çıkma yasağı ilan edildiği belirtildi. Bakan ise yaptığı açıklamada, bildirinin 'korsan' olduğunu duyurdu.

MİT MÜSTEŞARLIĞI'NDAN ÇATIŞMA SESLERİ

-Yenimahalle'deki MİT Müsteşarlığı ana binasından silah sesleri geliyor. AA, Ankara Yenimahalle'de bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kampüsüne askeri helikopterlerce ateş açılması üzerine MİT'in çevre güvenliğini sağlayan unsurlarca saldırıya silahla karşılık verildiğini duyurdu.  

-İstanbul'da Vatan Caddesi'nde de silah sesleri yükseldi. Vatan Caddesi, TIR'larla kapatıldı.

-Genelkurmay üzerinde Süper Kobra helikopteri uçuyor. Kobra helikopterden Genelkurmay önündeki polislere ateş açıldığı bilgisi paylaşıldı. 

ÖZEL HAREKAT MERKEZİ'NDE PATLAMA

-AA'nın geçtiği habere göre Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Binasında bir patlama sesi yükseldi. İlerleyen saatlerde Özel Harekat Merkezi'nde şiddetli bir patlamanın daha yaşandığı öğrenildi.

Bir grup asker, Ankara Gölbaşı'ndaki Konya yolunun 40. kilometresinde bulunan TÜRKSAT binasını işgal etmeye çalışıyor. Halk, araçlarıyla TÜRKSAT binasına akın ediyor.       

E-5 KARAYOLU HER İKİ İSTİKAMETE TRAFİĞE KAPALI

İstanbul E-5 Karayolu Merter mevkiinde iki metrobüs yolu her iki istikamete kesti. Trafik akışı sağlanamıyor.

VATAN CADDESİ TRAFİĞE KAPATILDI

Vatan Caddesi, TIR'larla her iki yönde trafiğe kapatıldı. Aksaray Ordu Evi'nin önünde 9 tane tankın beklediği, Sikorsky helikopterlerin uçtuğu görülüyor. Bazı vatandaşlarında tanklardaki askerleri indirmeye çalıştığı dikkat çekiyor. 

AA: TRT'DE KORSAN BİLDİRİ OKUTULDU 

AA: TRT'yi işgal eden kalkışmacı askerler, korsan darbe bildirisi okuttu.       

AA'nın geçtiği haberde Cumhurbaşkanlığı kaynaklarının, İstanbul ve Ankara'daki askeri kalkışmaya ilişkin, TSK adına yapıldığı iddia edilen açıklamanın TSK tarafından yapılmadığına dikkati çekerek, "Korsan bildiridir. Gerekli özenin gösterilmesini rica ederiz" açıklamasını yaptığı belirtildi.

BAŞBAKANLIK OFİSİ VE TAKSİM MEYDANI'NDA ÇOK SAYIDA ASKER

Taksim Meydanı’na çok sayıda silahlı askerin geldiği görüldü. 

Beşiktaş’taki Başbakanlık Ofisi'nin önüne askerlerin geldiği görüldü.  

BAŞSAVCI: ASKERLER GÖRÜLDÜKLERİ YERDE TUTUKLANACAK

İstanbul Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca, askeri kalkışmayı yapanlara karşı “darbeye teşebbüs” suçundan soruşturma başlatıldı.

Küçükçekmece Başsavcısı Ali Doğan, kalkışmacı askerlerle ilgili soruşturma başlattı ve askerlerin görüldükleri yerde tutuklanacaklarını bildirdi.

VATAN CADDESİ'NDE BİR ALBAY VE 3 ASKER GÖZALTINDA

İstanbul Vatan Caddesi'nde 1 albay ile 3 asker, emniyet güçleri tarafından "darbeye teşebbüs" suçundan gözaltına alındı. 

HARBİYE ORDUEVİ ÇEVRESİNDE SİLAH SESLERİ

Harbiye Orduevi çevresinde silah sesleri duyuldu. Bu sırada yoldan geçen bir sürücü yaralandı. Olay yerine gelen ambulans yaralıyı Şişli Etfal hastanesine kaldırdı.

BAYRAMPAŞA ÇEVİK KUVVET ÖNÜNDE ARBEDE

BAYRAMPAŞA çevik kuvvet müdürlüğü önündeki tanktaki askerler ile toplanan grup arasında arbede çıktı. Askerler havaya ateş açarken bir kişi yaralandı. Tepkiler üzerine asker tankla birlikte buradan ayrıldı.

ATATÜRK HAVALİMANI'NDAN ASKERLER AYRILIYOR

İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki askerler ayrılıyor. Vatandaşlar yürüyerek havalimanının içine giriyor.

Çok sayıda vatandaş Atatürk Havalimanı’na gitti. Burada binlerce kişi terminalden aprona girdi. Saat 23.00’ten bu yana Türkiye’de sivil uçuşlar durduruldu. Sadece inişe geçen yolcu uçaklarına izin veriliyor.

ASKERLER TESLİM OLDU

Atatürk Havalimanı kulesine el koyan askerler teslim oldu.

AA: BİRÇOK İLDE VATANDAŞLAR SOKAĞA ÇIKTI

Birçok il ve ilçede vatandaşlar, sokaklara çıkarak İstanbul ve Ankara'daki askeri kalkışmaya tepki gösteriyor.

Erzurum, Malatya, Trabzon, Rize, Bayburt, Bolu, Sakarya, Adana, Konya, Çankırı, Niğde, Kütahya, Bursa, Iğdır, Aydın, Hatay, Kayseri, Kahramanmaraş, Zonguldak, Batman ve Gaziantep başta olmak üzere birçok il ve ilçede vatandaşlar, İstanbul ve Ankara'daki askeri kalkışmaya karşı tepki göstermek amacıyla sokaklara çıktı.

Anayasal düzen Başsavcıvekili Necip İşçimen, Albay Muharrem Köse'nin darbe girişiminin askeri kanadının 1 numarası olduğunu söyledi.

Haberle ilgili daha fazlası: