İstanbul'da barajlarda şiddetli yağışlar sonrası dikkat çeken artış

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 30, 2023 09:57

İstanbul'da 1 günlük yağışla barajlardaki doluluk oranı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi verilerine göre yüzde 25.62'den yüzde 31.03'e yükseldi.

Haberin Devamı

İstanbul'da kurak geçen yaz ve sonbaharın ardından barajlardaki su seviyesi son 10 yılın en düşük değerlerini görmüştü. Son günlerde kent genelinde etkili olan yağışlarla barajlardaki doluluk oranları yükselişe geçti. Dün yağan kuvvetli yağmur barajlara yaradı. Bir günlük yağış barajlara yüzde 6'ya yakın doluluk sağladı. Dün sabah yüzde 25.62 olan doluluk oranı yüzde 31.03'e çıktı. İSKİ verilerine göre tam bir yıl önce bugün İstanbul barajlarındaki su seviyesi 34,43 iken bugün bu seviyenin 31,03 olduğu görüldü.

10 YILIN EN DÜŞÜK DEĞERİ ÖLÇÜLMÜŞTÜ

11 Kasım'da yüzde 16,18 seviyelerine kadar gerileyen barajlardaki doluluk oranının, son 10 yılın en düşük doluluk oranı olduğu belirtilmişti. İstanbul genelinde birkaç gündür aralıklarla devam eden yağışların ardından barajlardaki doluluk oranı bugün itibariyle 31.03'e çıktı. Geçen yıl 30 Kasım'da ise İstanbul Barajlarındaki doluluk oranı 34,43 olarak ölçülmüştü.

Haberin Devamı

İstanbul'da dün gerçekleşen yağışlarda, Esenyurt 124 kilogram, Sarıyer 121 kilogram, İstinye 116 kilogram, Beykoz 108 kilogram, Şişli 104 kilogram, Çekmeköy 101 kilogram, Şile ise 100 kilogram ile en çok yağış alan ilçeler oldu.

İSTANBUL BARAJLARINDAKİ DOLULUK ORANLARI

Elmalı: yüzde 74

Ömerli yüzde 55

Darlık yüzde 45

Alibey yüzde 39

Istrancalar yüzde 33

Büyükçekmece yüzde 16

Terkos yüzde 16

Kazandere yüzde 14

Sazlıdere yüzde 13

Pabuçdere yüzde 9

İstanbulda barajlarda şiddetli yağışlar sonrası dikkat çeken artış

 EDİRNE'DE SON YAĞIŞLARLA NEHİRLERİN DEBİLERİ ARTTI

Son yılların en kurak dönemlerini yaşanan Edirne ve Bulgaristan'da kasım ayı içinde düşen yağışlarla birlikte Meriç ve Tunca nehirlerinin debisi arttı. Bölgede binlerce dönüm tarım arazilerinin sulanmasında kullanılan Meriç ve Tunca nehirlerinde oluşan adacıklar debilerin artmasıyla ortadan kalktı. Kasım ay içinde metrekareye 105,8 kilo yağışın düştüğü Edirne'de Meriç Nehri'nin debisi geçen aya oranla yaklaşık 3 kat arttı. Devlet Su İşleri (DSİ) verilerine göre, Meriç Nehri'nde geçen ay 40 metreküp/saniye ölçülen debi bu yıl mevsim yağışlarıyla 123 metreküp/saniyeye, Tunca Nehri'nde ise 2 metreküp/saniyeden 7 metreküp/saniyeye çıktı.

Haberin Devamı

İstanbulda barajlarda şiddetli yağışlar sonrası dikkat çeken artış

Meriç Nehri kıyısında bulunan bir restoranın yetkilisi Fatih Kaşkavalcı, yağışların artmasıyla Meriç Nehri'nde görsel bir temizliğe sahip olduklarını söyledi. Kaşkavalcı, "Kirlilik ortadan kalktı. Edirne'ye gelen yerli ve yabancı turistlerin görsel anlamda daha keyifli vakit geçirmesini sağlıyor. Tabi ki bölgede ciddi anlamda bir çiftçilik var. Eminim ki su seviyelerinin artması çiftçilere faydalı olmuştur diye düşünüyorum. Yaz aylarında su seviyeleri çok düşüktü. Bütün nehir yatağı gözüküyordu. Bu da görsel kirliliğe neden oluyordu. Şu an çok keyifli, kasım ayındaki yağmurlar bereketli oldu. İnşallah bundan sonra da devam edecektir diye düşünüyoruz. Debilerin yüksek olması gelen turistlerin görsel anlamda daha zevkli bir atmosferde hizmet almasını sağlıyor" dedi.

Haberin Devamı

'KURAKLIKLA GELEN SİNEKLERDEN DOLAYI SIKINTI YAŞADIK'

Nehir kıyısında işletmesi bulunan Yılmaz Söz de, "Yaz çok kurak geçti. Çiftçilerimiz çok sıkıntı yaşadı. Biz nehir kenarında olan esnaf olarak kuraklıktan dolayı gelen sineklerden sıkıntı yaşadık. Kasım ayında etkili olan yağmurlar debiyi ikiye katladı. Meteoroloji raporlarına baktığımızda yağışların devam etmesi bekleniyor. Çiftçilerimize bizlere bereketli olmasını diliyoruz. Yaz çok sıcak ve kurak geçti. Gelen müşterilerimizden de şikayet oluyordu. Ama yapılacak bir şey yok her şey Allah'tan şu anda yağışlar güzel gidiyor" ifadelerini kullandı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!