GeriGündem İstanbul süreci
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul süreci

İstanbul süreci
refid:17942740 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

ABD’nin ikinci Mavi Marmara seferi pazarlığında Türkiye’ye Ortadoğu Barışı’nda ev sahipliği önerisinde bulunmaya hazırlandığı öğrenildi. İsrail ile ilk Mavi Marmara seferinin yarattığı krizin çözümlenmesi ve ikinci Mavi Marmara’nın durdurulması karşılığında İsrail-Filistin görüşmelerinde “İstanbul Süreci” başlayacak.

ABD Yönetimi’nin, ay sonunda Gazze’ye doğru ikici kez insani yardım seferine çıkacak Mavi Marmara’nın durdurulması için Türk Hükümeti’ne İsrail-Filistin barış görüşmelerinde evsahipliği önereceği öğrenildi. Hürriyet’e bilgi veren kaynaklar, Washington’ın bu konuda Ankara’ya resmi bir teklif sunacağını ve bunun için nabız yokladığını söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta Mavi Marmara’nın durdurulması için Türkiye ile görüşmeler yürütüldüğünü doğrulamıştı. Ancak görüşmelerde Washington’ın Ankara’yı nasıl ikna etmeye çalıştığı açıklanmamıştı.

Arabulucu olun

Buna göre Amerikan Yönetimi, Mavi Marmara’nın Gazze’ye ikinci kez sefer başlatmasını önlemesi ve ilk Mavi Marmara seferi nedeniyle İsrail ile yaşadığı krizi sona erdirmesi karşılığında Türkiye’ye barış elçiliği teklif edecek. Ve 1991’deki üç günlük Madrid Konferansı ile 1993’deki gizli Oslo görüşmeleri gibi İstanbul’un da İsrail-Filistin barış görüşmelerinde kilit rol oynamasını önerecek. Böylece Ortadoğu Barışı’nda 2011 İstanbul Süreci başlayacak.

Türk hükümeti sıcak değil

Üst düzey bir Amerikan yetkilisi, Hürriyet’in sorusu üzerine “İstanbul Süreci” konusunda yorum yapmadı. Ancak plan için Amerikalıların Ankara’da nabız yokladığını doğrulayan kaynaklar, Türk Hükümeti’nin öneriye sıcak bakmadığını dile getirdi. Türkiye’nin geçen yıl Mavi Marmara baskınında öldürülen 9 vatandaşı için İsrail’den beklediği özür gerçekleşmemişken de bu önerinin kabul edilmesinin zor olduğu belirtiliyor. İsrail’den diplomatik kaynaklar da “Bu iddiayı ilk kez duyduk” diye tepki verdiler.

False