İstanbul Hahambaşılığı: Saldırılar sadece Yahudilere değil

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Kasım 15, 2003 19:39

Türkiye Hahambaşılığı'ndan İstanbul'daki patlamalara ilişkin yapılan yazılı açıklamada, ''Kaynağı ne olursa olsun bu menfur saldırılar, sadece kutsal mekanlarda yüce Tanrı'ya ibadet etmekte olan Yahudilere karşı değil, tüm vatandaşlarımıza ve devletimize yönelik işlenmiş terörist saldırılardır'' denildi.

Açıklamada, bu sabah Osmanbey'deki Şişli Sinagogu ile Şişhane semtinde yer alan Neve Şalom Sinagogu'na aynı saatlerde 2 menfur bombalı saldırıda bulunulduğu belirtilerek, ''Yüce Tanrı'ya ibadet edildiği sırada meydana gelen saldırılarda, aralarında çocuk ve kadınların da bulunduğu dua edenlerin yanı sıra koruma görevlileri, çevre sakinleri ve sokaklardan tesadüfen geçmekte olanlar da hedef olmuşlardır'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, emniyet yetkililerinden şu ana kadar alınan bilgilere göre, bu saldırılarda 20 kişinin hayatını kaybettiği, 240'ı aşkın kişinin de yaralandığı belirtildi. Açıklamada, ''Şiddetli eşzamanlı patlamaların ardından yüzlerce yaralı, çevre sakinleri ve yardıma koşan vatandaşlarımızın da üstün gayretiyle hastanelere kaldırılmışlardır. Her iki ibadethanenin yanı sıra sokaklarda bulunan binalar ve işyerleri de büyük zarar görmüştür'' denildi.

''GÜVENLİK ÖNLEMLERİNE RAĞMEN ÖNLENEMEDİ''

''1986 yılındaki Neve Şalom saldırısının ardından Türk Musevi Cemaati, devlet yetkilileri ve emniyet güçlerinin, işbirliği içerisinde tüm sinagog ve kurumlarda güvenlik önlemleri almış olmalarına rağmen bugünkü menfur saldırıların önlenemediği'' vurgulanan açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

''Kaynağı ne olursa olsun bu menfur saldırılar, sadece kutsal mekanlarda yüce Tanrı'ya ibadet etmekte olan Yahudilere karşı değil, tüm vatandaşlarımıza ve devletimize yönelik işlenmiş terörist saldırılardır.

Tarih boyunca Osmanlı ve Türk topraklarında ibadet özgürlüklerini her zaman yaşamış olan Yahudilerin yanı sıra, mübarek Ramazan gününde ülkemizin Müslüman vatandaşlarının da canına kasteden bu terör eyleminin, hiçbir insani değer, vicdan ve inançla bağdaşması mümkün değildir.

Bu üzüntülü günde tüm Türk ulusu ve ülkemiz, siyasi ve yerel yöneticilerinin gösterdikleri yakınlık ve destek, üstün bir dayanışma örneğidir.

Devlet liderlerinin ve tüm dünya kamuoyunun her türlü teröre karşıgösterdikleri tepki ve direnç ile dünyada barışın egemen olacağı ve masum canların çirkin emeller için feda edilmeyeceği günlere erişmek ümidiyle Tanrı'ya ibadetlerimizi sürdüreceğimizi belirtir, saldırıda hayatlarını kaybedenlere Tanrı'dan rahmet, ailelerine sabır dileriz.''
Haberle ilgili daha fazlası: